ANSİAD İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜNDEMDEKİ KONULARI TARTIŞTI


ANSİAD İnşaat Sektörü İmar Yönetmeliği, Kırcami Planlaması ve Stadyum inşaatını uzmanları ile masaya yatırdı.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ ÇÖZÜMDE FARKLI DÜŞÜNÜYOR

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) İnşaat Sektörü aylık mutat toplantısında başta Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin İmar Yönetmeliğinde yapılmakta olan değişiklik çalışmaları olmak üzere, Kırcamii Bölgesi İmar Planı ve yeni yapılmakta olan stadyum inşaatını uzmanları ile tartıştı. Konuşmaların ardından sektör temsilcilerinin çözüm noktasında farklı düşünceler ortaya koyması dikkat çekti.

Antalya Khan Hotel'de Sektör Başkanı İbrahim Şencan başkanlığında toplanan ANSİAD İnşaat Sektörü üyelerine gündemdeki konularla ilgili toplantıya; Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aynur Kazaz, Antalya Şehir Plancıları Odası Başkanı Haşim Dikencik, Antalya Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Sekreter Üye Yardımcısı Recep Sönmez ve Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş konuk olarak katıldı.

Sektör Başkanı Şencan, toplantıda 3 ayrı konuyu tartışacaklarını, bu konuda sivil toplum örgütü temsilcileri ile akademisyenlerin fikirlerini alacaklarını söyledi.

120 BİN KONUTTAN 80 BİNİ KÖTÜ DURUMDA
Toplantıda ilk konuşmayı yapan Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, Antalya'da 3 bin civarında müteahhit olduğunu söyleyerek, “Kenti biz imar ve inşa ettiğimize göre önemli bir görev yapıyoruz” dedi. Toplantıda önemli gündem maddelerinin olduğunu söyleyen Karataş, önemli bir sivil toplum örgütü olarak ANSİAD'ın bu toplantıda alınacak kararlarla ilgili bir kapanış bildirgesi yayınlamasını önerdi.

Türkiye'nin önemli bir süreçten geçtiğini, terörün sona ermesi ve başta Suriye olmak üzere komşularımızla ilişkilerin düzelmesi durumunda, müteahhitlerin işlerinin açılacağına dikkat çeken Karataş, şöyle devam etti:
“Avrupa'da her kentin bir standardı var. Bizim maalesef standardımız yok. Yılda 11 milyon turist ağırladığımız için övünüyoruz. Oysa Venedik'e günde 250 bin turist geliyor, hem de kentin merkezine. Antalya'nın ciddi bir enerjiye ihtiyacı var.”

Antalya'da 120 bin yapıdan 80 bininin eski yönetmeliğe göre yapıldığı için ya yıkılması, ya da güçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Deniz Karataş, imar yönetmeliğinde yapılacak değişiklikle ilgili olarak da şöyle konuştu:
“İmar yönetmeliği değişikliğinde iki önemli husus var. Biri 2.50 metre yükseklikteki, subasmanların meskene ya da dükkana çevrilmesi, diğeri de 1.70 katsayı izni. Her ikisi de kaldırılmak isteniyor. Bununla, arsasında bina yapmayanlara haksızlık olur diye düşünüyoruz. Bu husus üç ilçemizde Muratpaşa, Konyaaltı ve Kepez'de var. Aksu'da plan yok, Döşemealtı da muaf. Bu konu sivil toplum örgütlerinin katılımı ile tartışılmalı.”

Yabancıların konut almalarının kolaylaştırıldığını, konut alanların oturma sürelerinin de 3 aydan bir yıla çıkarıldığını hatırlatan Karataş, “Bu değişiklik konut satışı için önemli. Yabancı yılda bir kez giriş çıkış yapacak. 8 yıl süre ile kaldıktan sonra da sürekli oturma izni verilecek” dedi.

KIRCAMİ SİYASİ YATIRIM OLARAK KULLANILDI
Kırcami'nin imara açılmaması konusunda da görüşlerini açıklayan Karataş, yerel yönetimle merkezi yönetimin topu birbirine atarak, orta sahada paylaştığını dile getirdi. Burada en büyük engelin bilirkişilerin buranın tarım alanı olduğu yönünde karar vermesi olduğunu söyleyen Karataş şöyle devam etti:
“Toprak Koruma Kurulu tarım yapılamaz kararı verdi. Ama merkezi idarenin kamu kararı alması gerekiyor. Henüz almadılar. Yargı ne diyecek onu da bilemiyoruz. Kırcami meselesine biraz da takıldık. Antalya'da imara açılması gereken daha çok Kırcamiler var. Yeni alanlar, yeni cazibe merkezleri yaratmalıyız. Alternatif alanlar bulmalıyız.”

BETON 65'DEN 95'E ÇIKTI
Kentsel Dönüşüm Yasası'na da değinen Deniz Karataş, “Diliyorum, Antalyalı müteahhitler bu süreçte yer alır' dedi. Ancak son 45 günde beton fiyatlarının olağanüstü arttığını, ortada hiç bir sebep yokken 65 liradan 95 liraya çıktığını dile getiren Karataş, “Bu artışın sebebini anlamak mümkün değil. Rekabet Kurulu müfettişleri geldi. Firmaları ziyaret ediyorlar. Sorun çözülecek gibi. Yoksa boykot başlatacağız. Sektörde spekülatif hareketler bindiğimiz dalı kesmektir” diye konuştu.

YASAL OLMAYAN SUBASMAN MÜKTESEP HAK OLMAZ
Antalya Şehir Plancıları Odası Başkanı Haşim Dikencik de konuşmasında, geçmiş yıllarda yapılan plan değişiklikleri ve plan notları ile kaçak yapılaşmanın körüklendiğini belirterek, “Şimdi 2,5 metrelik subasmanın müktesep hak teşkil ettiği tartışılıyor. Yasal olmayan bir uygulama nasıl müktesep hak olabilir” diye sordu. 0.7 Katsayı ile çıkmaların da yasallaştırıldığını belirterek, “Herhalde çıkmaları sonra kapatmak bize has bir olay. Ancak 2.50 meselesi daha farklı. Subasman adı üstünde su baskınından binayı korumak içindir. İkamet için değil. Eskiden kanallar vardı ve su denize ulaşıyordu. Kanallar inşaatlarla kapatıldı, tehlike o zaman başladı” dedi.
Antalya İmar Planı'nın 500 bin nüfusa göre olduğunu söyleyen Haşim Dikencik, plan lejantında sağlanan bu tür usulsüzlüklerle kaçak yapılaşmanın körüklendiğini ve nüfusun ikiye katlandığını da sözlerine ekledi.

PLANLAR 31 MAYIS'A KADAR DEĞİŞECEK
Antalya Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Sekreter Üye Yardımcısı Recep Sönmez de konuşmasında taban alanı 30 metrekarelik bir arsaya 3 katlı 90 metrekare yapılaşma verilmesini eleştirerek, “bunun sebebi subasmanların iskana açılmasıdır” dedi. Merkezi yönetimin yeni Büyükşehir Yasası ile belediyelerden imar yönetmeliklerinde yasaya aykırı hususların kaldırılmasını istediğini belirten Sönmez, 31 Mayıs tarihine kadar değişiklik yapılmazsa bakanlığın tek tip yönetmeliğinin yürürlüğe gireceğini dile getirdi. Antalya'nın yeni konut alanlarına ihtiyacı olmadığını ve mevcut yapılaşmanın 3,5 milyon nüfusa yeteceğini dile getiren Recep Sönmez şöyle konuştu:
“Rant söz konusu olunca biz hep sahillerin imara açılmasını istiyoruz. Oysa kuzeyde yeni alanlar var. Buraları cazibe merkezi haline getirerek imara açmalıyız. Ancak önce altyapıyı götürmek lazım. Şimdi altyapısı olmayan yerlerde yapılaşma var.”

Sönmez, katsayı ve subasmanla ilgili oda görüşünü de, “Adı kaçak yapılaşma da olsa 0.70 emsal kalkmaz. 2.60 Subasman 0.50'ye düşürülmeli. Merdivenlerin yüzde 20'sinin emsal dışı kalması da normaldir” şeklinde açıkladı.

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aynur Kazaz da, inşaat sektörünün sorunlarının çözümünde üniversite olarak üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını söyledi.