ANSİAD’IN KONUĞU PROF. DR. MEHMET ŞAHİN OLDU


Prof. Dr. Şahin; “Oynak bir coğrafyada dış politika yürütüyoruz.”

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) 2018 faaliyet yılı 13’üncü Olağan Toplantısı Akra Hotel’de gerçekleştirildi. Toplantı Başkanlığı’nı ANSİAD Geçmiş Dönem Başkanı ve WBT Tarım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ergin Civan’ın gerçekleştirdiği toplantının konuğu, Polis Akademisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şahin oldu. ‘Yakınımızdaki Coğrafya: Ortadoğu’ konusunda gerçekleştirilen toplantıya, ANSİAD Üyesi iş insanları ve çok sayıda davetli katıldı. Türk dış politikasını anlamak için, iç politikamızı da doğrudan ilgilendiren bir konu olarak bakmak gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Mehmet Şahin, “Yakınımızdaki coğrafya derken, Türk dış politikasını anlamak istiyorsak Türkiye Cumhuriyeti’nin Ortadoğu da bir devlet olduğunu bir defa bilmemiz gerekiyor” dedi.  

ORTADOĞU’NUN ÇIKARLARI

Ortadoğulu devletlerin büyük devletlerin arasında çıkarlarını gözeterek, kendi çıkarlarını korumaya çalıştığını dile getiren Prof. Dr. Mehmet Şahin, “Eğer o dengeyi iyi tuttururlar ise geçmişteki deneyimlerini ve gelecek vizyonlarını birleştirerek yeni durumdan pay sahibi olabilirler. Ama dengeyi tutturamadıkları zaman ciddi açmazlarla karşı karşıya gelmeleri kaçınılmazdır” diye konuştu. Şahin, “Biz bir Ortadoğulu devletiz ama Avrupa’da Ortadoğulu bir devlet değiliz, Ortadoğu’da Ortadoğulu bir devletiz. Yani, oynak coğrafyada dış politika yürütüyoruz” dedi. Afganistan’dan Pakistan’a, Fas’a kadar olan bölgede devlet gibi davranan çok fazla ülke olmadığını belirten Prof. Dr. Şahin, “Haritaya baktığınız zaman onlarca devlet görünüyor. Sorunlar olsa da üç tane devlet gibi devlet görürsünüz, şöyle ya da böyle vatandaşına güven veren, vatandaşının güvenliğini sağlayan ve uluslararası arenada itibar gören. Bunlardan biri tüm sorunlarımıza rağmen Türkiye, ikincisi yaşadıkları sorunlara rağmen İran ve tüm eleştirilerimize rağmen İsrail’dir. Dördüncü devleti sayamazsınız, ben sayamıyorum” diye konuştu.  

‘TÜRK DIŞ POLİTİKASINI ABD İLE ANLAMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Genelde Türk dış politikasını anlarken ABD ile anlamaya çalıştığımızı kaydeden Prof. Dr. Şahin, “Bir kısmımız da Ortadoğu’dan bir ülkeyle kıyaslamaya çalışıyoruz. Bunun artılarını da yaşıyor Türkiye, açmazlarıyla da karşı karşıya kalıyor. Ortadoğulu devletler de ikiye ayrılıyor, birincisi imparatorluk görmüş olan devletler, ikincisi de imparatorluk görmemiş olanlar, ben bunlara görgüsüz devletler diyorum” diye konuştu. İmparatorluk görmüş olan devletlerin başında Türkiye geldiğini dile getiren Şahin, “İmparatorluk görmemiş olan devletlerin refleksleri birbirinden farklı oluyor. İmparatorluk görmüş olan Ortadoğulu devlet fırsat bulduğunda şişede durduğu gibi durmuyor. Alanda boşluk gördüğünde genleşme durumuyla karşı karlıya kalıyor ve ardından bu suçlamaları da beraberinden getiriyor” dedi.

‘15 TEMMUZ’A DIŞ POLİTİKADAN BAKABİLİRİZ’

Ortadoğu’ya sadece fırsatlarla değil, düşman sayısındaki artışla da karşı karşıya kalındığını belirten Prof. Dr. Mehmet Şahin, “Hatırlayalım 2007-2008-2009, Türkiye komşularıyla yüksek düzeyde stratejik iş birliği anlaşmaları yapıyordu, bir devletle bakıyorsunuz 40 anlaşma imzalıyordu. Bu neyi beraberinde getirdi, biz komşularla ilişkiler düzeliyor derken, dışarıdan bakanlar ne oluyor acaba neo-Osmanlılar mı geliyor gibi düşüncelerle karşı karşıya kalındı. Aynısını İran’da da görürsünüz, hafiften bir hareketlenme olduğunda hemen İslam devrimi falan unutulur, Pers İmparatorluğu kendini göstermeye başladı suçlamasıyla karşı karşıya kalırlar” dedi. Ortadoğulu devletler olarak ABD ile doğrudan karşı karşıya gelindiğinde zorlanıldığını dile getiren Prof. Dr. Şahin, “Yani dış politikada zorlanırken, bakıyoruz aynı devlet farklı bir alanda karşımıza çıkabiliyor. Ekonomide olduğu gibi veya iç politikada olduğu gibi, 15 Temmuz Darbe Girişimi’ne buradan bakabiliriz. Türkiye’de geçmiş darbelerde ABD’nin rolü inkar edilmiyor artık. Biliyorsunuz bunar ABD’nin resmi kaynaklarında da sunulmak üzere hazırlandığını biliyoruz” dedi.

‘BÖLGEDE TESADÜF YOK’

Barzani ve İdlib’e girişimizin, Kerkük olaylarının ve ABD ile İran arasındaki gerginliğin artmasının bizi ilgilendiren en önemli gelişmeler olduğunu kaydeden Şahin, “Bölgede hiçbir olay tesadüfen ve kendiliğinden olmaz. Bölgede IŞİD adlı bir örgüt ortaya çıktı. Bu örgüt, beş yüz araçlık konvoy ve iki bin kişiyle Musul’a direnişle karşılaşmadan girdi. Kısa sürede Suriye sınırına kadar dayandı. Bölgeyi bilenler için olayların böyle gelişmesinin imkansızlığı ortadadır. Sonra IŞİD dehşet saçtı” diye konuştu. Bölgede desteklenen terör guruplarının olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Şahin, “Daha sonra bölgede radikal İslamcı bu örgütün karşısına seküler bir örgüt olan PKK/PYD/YPG terörü desteklendi” dedi. Toplantı, ANSİAD Başkanı Sadi Kan ve Toplantı Başkanı Ergin Civan’ın, Polis Akademisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şahin’e günün anısına verdiği plaket takdimiyle sona erdi.

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr  

Tel: 0242 3120303