SAADET PARTİSİ GENEL BAŞKANI VE T.C. CUMHURBAŞKANI ADAYI KARAMOLLAOĞLU ANSİAD’IN KONUĞU OLDU


Saadet Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Temel Karamollaoğlu, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) üyeleriyle buluştu. Toplantı Başkanlığını ANSİAD Başkanı Sadi Kan’ın yaptığı toplantıda konuşan Karamollaoğlu, dünya ve ülke gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. AKP iktidarının ekonomi politikaları üzerinde duran Karamollaoğlu, “Türkiye iyi yönetilemiyor. Bizim bu yönetim tarzını düzeltmek için, siyasi üslup, yönetim anlayışı, Türkiye vizyonu olarak üç ana temelde başlıklarımız var” dedi. Hükümet tarafından 90 yıllık Türkiye Cumhuriyeti birikiminin yok edildiğini kaydeden Karamollaoğlu, “Yerine ise AVM, park ve yüksek binalar yapıldı. Siyasi üslup, yönetim anlayışı ve Türkiye vizyonumuz ile ülkenin geleceğine talibiz. Bunun için de yeterli kadrolarımız var” diye konuştu.

‘BEN İSLAMCI DEĞİLİM’

İsrail ile olan münasebetlerde de en büyük söz düellolarını yapan ülke konumunda olmamıza rağmen, en fazla tavizi veren ülke olduğumuzu dile getiren Karamollaoğlu, “Bunu özellikle bilmenizi isterim. Mavi Marmara meselesi çok ciddi bir hatadır. İnsanlar yakınlarını kaybetmişler onların hakkını aramalarını engelliyorsunuz” dedi. Müslümanlık denildiği zaman fedakarlıkların olması gerektiğinin altını çizen Karamollaoğlu, “Ben hiçbir zaman İslamcı olmadım ama ben Müslümanım. Bunun arasındaki farkı eminim değerlendirebilirsiniz. Müslümanlık dediğimiz zaman doğruluk dürüstlük, fedakarlık söz konusu, yolsuzluk ve israftan kaçınma söz konusu. Fakat bunlar yok oluyor her şey bir veya iki simgeye indirgeniyorsa orada bir yanlışlık var demektir. İnsanlar benim anladığım kadarıyla bundan dolayı bir akıl tutulması içerisindeler” diye konuştu.

FENERBAHÇE’DEKİ DEĞİŞİM 24 HAZİRAN’DA DA YAŞANACAK

Doların yükselişiyle ilgili olarak hükümetin ‘üzerimize oynuyorlar’ sözlerini eleştiren Karamollaoğlu, “Evet doğru söylüyor olabilirsin, oyun oynanıyor olabilir. Peki sen bu oyuna karşı hangi ekonomik tedbirleri alıyorsun? Bunları sormak lazım” dedi. Karamollaoğlu, 24 Haziran seçimlerinin büyük sürprizlere gebe olduğunu belirterek, “ Fenerbahçe Kongresi’nde yaşananların ben bu seçimlerde yaşanacağını düşünüyorum. Bir dip dalga var. Nerden bunu biliyoruz? Anketler yapan şirketler diyor ki eskiden sorularımıza 3 kişiden 2’si cevap veriyordu şimdi ise ancak 1’i cevap veriyor. Vatandaş endişeli fikrini, oyunun rengini söyleyemiyor. Bu sessiz çoğunluğun seçimde büyük bir sürpriz yapacağını bunların ise bize doğru bir eğilim gösterdiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

DEĞİŞİME İHTİYAÇ VAR

İktidarın ‘Türkiye’nin beka problemi var’ söylemlerinin yanlış olduğunu dile getiren Karamollaoğlu, “Bana göre Türkiye’nin değil, iktidarın bir beka problemi var. Onun için bir değişime ihtiyaç var. Politikaların değişmesi gerekiyor. Kendileri değiştirirse politikalarını ‘hay hay’ der bakarız. Bakalım becerebiliyorlar mı? Ama yapamıyorlarsa da bu sistemin değişmesi gerek. Beceremediklerini zaten kendileri de itiraf ediyor. Bu arkadaşlar en çok değişen bakanın Mili Eğitim Bakanı olduğunu söylüyorlar. Milli Eğitim Bakanını kaç kez değiştirdiler? Her bakan değişikliğinde sistemi de sil baştan değiştirdiler. Eğitim, sağlık yaz-boz tahtasına döndü. Bu beceremediklerinin en açık göstergesidir” dedi.

‘BUNLAR SEÇİM RÜŞVETİ’

Son günlerde Milliyeti Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli’nin ‘af’la ilgili yaptığı açıklamaları da eleştiren Karamollaoğlu, “Seçim öncesi af konuşulması ve çıkarılmasını doğru bulmuyorum. Aynen seçim öncesi emekliye bin Türk Lirası ikramiye verilmesi gibi. Bunlar seçim rüşvetinden başka bir şey değil kanaatimce. Seçim öncesinde acele bir şekilde bu tarz konular gündeme geliyor. Bekle seçimden sonra yap. Bunları neden seçimden sonra yapmıyorsun?” diye konuştu. Karamollaoğlu, devlet yönetiminde kuvvetler ayrılığı olması kanaatine sahip olduklarını ifade ederek, “Tek kişinin kuralları koyduğu, kararları aldığı, adaleti uyguladığı bir sistemde, farklı düşüncelerin tartışılmasına dahi fırsat verilmeyen, vatana ihanete kadar giden suçlamalar olursa farklı fikirler için de bunun kabul edilebilirliği yok” dedi. Yürütmenin kamu adına hükümet eli ile yapıldığını, denetleme işinin kamu adına meclis tarafından yapılması gerektiğini anlatan Karamollaoğlu, “Adalet bu iki kurumun tamamen dışında olmalıdır. Kuralları meclis koyar, kanun çıkarır ama kanun uygulanması noktasında müdahale edemez" diye konuştu.

‘OHAL ADALETİN RAFA KALKTIĞI BİR HALDİR’

Türkiye'nin yönetiminde birinci kıstasının kuvvetler ayrılığı prensibi olduğunu dile getiren Karamollaoğlu, “Adalet bir ülkede sağlanmıyorsa devlet yoktur, baskıcı rejim vardır. Adalete güven kalmadı, rafa kaldırıldı. Olağanüstü hal (OHAL) adaletin rafa kaldırıldığı bir haldir. Yeri geldiğinde OHAL olabilir ancak bir dönem ya da iki dönem uygulanabilir. Adalet çalışmıyorsa haksızlık yapma ihtimali artar ve isyan duygusunu körükler. Ahlaki değerlerin korunması gerekiyor. Ahlaki değerler korunamıyorsa o zaman yolsuzluklar artar. İsraf, baskı ve haksızlıklar artar. İnsanlar yönetimde bulunanların gönlünü almak için başka yöntemlere başvururlar ve yalakalık artar. 'Aya köprü kuracağız' denilse ‘buna bile inanacak seçmenimiz var' denmesini afaki ve yanlış görüyorum” dedi.

‘FARKLI SÖYLEMLERE İHTİYAÇ VAR'

Türkiye'deki siyaset üslubunu ve insanların bu konudaki münasebetlerini tasvip etmediğini kaydeden Karamollaoğlu, bunun kısır çekişmeye neden olduğunu söyledi. Üslup nedeniyle kutuplaşmanın oluştuğunu belirten Karamollaoğlu, “Siyasiler olarak biz hasım değil sadece rakibiz. Vatandaşa iyi hitap edersek memlekette huzur ve barış olur. Farklı söylemlere ihtiyaç var. Çok aykırı fikirleri sil baştan reddederseniz durumunuzu ileri götüremezsiniz. Siyasette mesafe kat etmek istiyorsak mutlaka farklı fikirlerin gündeme gelmesine imkan tanımamız lazım” diye konuştu. Toplantı soru ve cevapların ardından, ANSİAD Başkanı Sadi Kan’ın, Saadet Partisi Genel Başkanı ve T.C. Cumhurbaşkanı Adayı Temel Karamollaoğlu’na plaket takdimiyle sona erdi.

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr  

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511