ANSİAD’IN KONUĞU HASAN ŞİRİN PASİFİK YOLCULUĞUNU ANLATTI


Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) 2018 faaliyet yılı 2’nci Olağan Toplantısı Akra Hotel’de gerçekleştirildi. Toplantı Başkanlığı’nı ANSİAD üyesi ve Arıcan Boru Sanayi Ticaret A.Ş. sahibi Ömer Arıcan’ın yaptığı toplantıya, ANSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve ANSİAD üyesi iş insanları katıldı. Toplantının konuğu olan ANSİAD üyesi, Andifli Yatırım & Troya Tohum & Güney Fide &

Agrotalya Tarım Kurucu Ortağı Hasan Şirin ve eşi Zehra Şirin, ‘Kandiba’nın Batı’ya Yolculuğu’ sunumu ile Bodrum’dan Karayipler’e oradan da Fiji Adaları’na yelkenli ile gerçekleştirdikleri yolculuklarını ve deneyimlerini misafirlerle paylaştılar. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ANSİAD Başkanı Sadi Kan, terörle mücadeleyi bütün yüreğiyle desteklediğini kaydederek, “Afrin’de gerçekleştirilen Zeytin dalı Harekatı’nda Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan ve Antalyalı hemşehrimiz Oğuz Kaan Usta’nın şehit düştüklerini üzüntüyle öğrendik. Kahraman askerlerimizin ailelerine ve tüm Türkiye’ye başsağlığı, sabır diliyorum” dedi.

DENİZCİLİĞİ YOLDA ÖĞRENDİK

Yeterli denizcilik tecrübesi olmadan yola çıktıklarını kaydeden Hasan Şirin, “Atlantik geçişimizi üç kişilik ekibimizle tamamladık, Antalyalı ekibimiz ben, eşim Zehra ve onun yeğeni Fatma Gül’den oluşuyordu. Ayrıca, köpeğimiz Carlos’u saymazsak olmaz” ifadelerini kullandı. Yelkenli ile tanışmalarını yoğun tempoda bir arayış olarak anlatan Şirin, “Yelken dersine mi gitsek derken kendimizi ilk teknemiz aldık. Tekneyi aldıktan sonra Antalya Marina’ya geçtiğimizde kendimize sormuştuk, ‘acaba yalnız başımıza marinadan çıkıp Sıçan Adası’na gidip gelebilir miyiz?” dedi. Yolda öğrenerek, deneyimleyerek denizciliği öğrendiklerini dile getiren Şirin, “Akdeniz koylarında, Fethiye Koylarında yaz aylarını teknemizle geçirmeye başladık” diye konuştu. Yerli ve yabancı gezginlerin kitaplarını okuduklarını dile getire Zehra Şirin, “Hazırlıklarımız sadece Atlantik geçişi değil, açık deniz seyri içindi. Kendimizi denize hazırlarken temel dalış eğitimi ve ilk yardım kurslarına gittik. İlaç ve tıbbi malzeme listelerimizin oluşturulmasında ve pratik ilk yardım eğitimlerinde doktor dostumuzdan destek ve yardım aldık” dedi.  

HEYACANLI VE UNUTULMAZ ANLAR

Seyahat boyunca birçok anı biriktirdiklerini kaydeden Hasan Şirin, “Bizi takip eden, ilk önce balina mı yoksa köpek balığı mı olduğunu anlayamadığımız bir an yaşadık. Daha sonra diğer teknelerden yapılan bir anonsla orka olduklarını öğrendiğimiz 12-13 metre boylarında iki orka bizi takip ediyordu. Teknenin altına gelince çok büyük olduklarını fark ettiğimiz bu orkalar ile kovalamaca yol boyunca videoya alabildiğimiz ender anlardandı” ifadelerini kullandı. Yaptıkları seyahatin hayatlarında neler değiştirdiği üzerine gelen bir soruya cevap veren Şirin, “Ne değişmedi demek daha doğru olur. Hayatımda önemli deneyimler kazandığım, eşimle karı-koca iken dost olduğum bir yolculuk oldu” dedi. Bundan sonra da seyahatlerine devam edeceklerini kaydeden Şirin sunumunu Mevlana’nın sözleriyle bitirdi; “Her gün bir yerden göçmek ne iyi. Her gün bir yere konmak ne güzel, Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş.” Toplantı, ANSİAD Başkanı Sadi Kan ve Toplantı Başkanı Ömer Arıcan’ın, Hasan ve Zehra Şirin’e günün anısına plaket takdimiyle sona erdi.

Toplantıyla ilgili detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr  

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511