ERDOĞAN, ‘BÜYÜK FIRSATLAR VE BÜYÜK RİSKLER ÇAĞI KAPIMIZDA’


BASIN BÜLTENİ                                                                           ANTALYA, 3 KASIM 2017

2017 / 39

ERDOĞAN, ‘BÜYÜK FIRSATLAR VE BÜYÜK RİSKLER ÇAĞI KAPIMIZDA’

ANSİAD Başkanı Erdoğan, “Birkaç yıl sonra bırakın fabrikaları, 50 milyar makina birbirine bağlanacak, birbiriyle haberleşecek. Böyle bir çağda hukukun, siyasetin, yönetim sistemlerinin değişmeden kalması mümkün değildir.”

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD)’nin ‘İş Dünyasında Teknolojik Dönüşüm Çözümleri’ başlığında, ‘Kanatların varsa uçmak kolay’ mottosuyla gerçekleştirdiği ANSİAD 1. Dönüşüm Zirvesi, Akra Hotel’de gerçekleştirildi. ANSİAD 1. Dönüşüm Zirvesi, açılış konuşmasını gerçekleştiren Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan, “Endüstri 4.0 çağı başlamış bulunuyor, tren hareket etmiştir, bu treni yakalamak için daha fazla gecikemeyiz” dedi.

ENDÜSTRİDE DÖNÜŞÜM

Toplantının amacının, Türkiye’nin ve Antalya’nın endüstri 4.0 dönüşümündeki vizyonuna katkı yapmak olduğunu dile getiren Erdoğan, “Çin'de akıllı, elektrikli ve raysız tren sefere başladı, Paris'te sürücüsüz otobüs deneme seferine başlandı. Biz Antalya'da özel halk otobüslerinin sayısını tartışıyoruz. Yarın sürücüsüz otobüsler geldiğinde ne yapacağımızı düşünsek iyi olur" dedi. Endüstri 4.0'ın yeni bir akıl ve bilim çağı olduğunu belirterek, Türkiye'nin bunun gerisinde kalmaması gerektiğini dile getiren Erdoğan, "Sadece makinalar, fabrikalar değil seralar, tarlalar, oteller, hastaneler, evler, otomobiller, caddeler, kentler de dönüşecek" diye konuştu.

‘GEREKLİ NOKTADA DEĞİLİZ’

TÜSİAD ve TUBİTAK tarafından yapılmış olan öncü çalışmalar sonrasında Hükümetin de konuyu gündemine almış olmasını son derece olumlu bulduğunu belirten Erdoğan, “Bununla birlikte Almanya’dan sonra Fransa, hatta İngiltere hükümetlerinin bile endüstri 4.0 stratejilerine bakıldığında, diğer tarafta Güney Kore’nin yılda 40 bin sanayi robotu istihdam ettiğine, yani bizden 20 kat daha fazla robot kullandığına baktığımızda henüz gerekli noktada olmadığımız anlaşılmaktadır” dedi.

GEÇMİŞ KONULARDA KALAMAYIZ

Fikir özgürlüğüne saygı ve fikri mülkiyete saygının endüstri 4.0’ın önemli şartı olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Bugün halen geçmişin konularını tartışmaya devam edip kalamayız. Birkaç yıl sonra nesnelerin interneti dönemi başladığında bırakın fabrikaları, 50 milyar makina birbirine bağlanacak, birbiriyle haberleşecek. Böyle bir çağda hukukun, siyasetin, yönetim sistemlerinin değişmeden kalması mümkün değildir” dedi. Büyük fırsatlar ve büyük riskler çağının kapımızda olduğuna dikkati çeken Başkan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü; “Nesnelerin, robotların insandan daha akıllı hale gelmesi bir risktir. Bazı ülkelerin diğer ülkelerden çok daha akıllı hale gelmesi, yani ülkeler arasındaki teknoloji farkının çok açılması büyük bir risktir. Yarın teknoloji üreticisi ülkeler robotların haklarını tartışırken, bazı tüketici ülkeler robotların cinsiyetini, giyimini tartışırsa teknoloji farkı büyüyecektir. Bazı ülkeler Mars’a giderken, bazı ülkelerin etnik çatışmalara, mezhep kavgalarına boğulup kalması bir risktir. Yapay zeka gibi sınırsız bir gücün kötü emellerle kullanılması bir risktir. Fırsatların riskler kadar büyük olduğuna da şüphe yoktur. Büyük veriye sahip olan, yapay zekayı kontrol eden bir kişi, şirket veya ülke için imkanlar sınırsız olacaktır.”

ENDÜSTRİ 4.0 ÇAĞI BAŞLADI

Dönüşümün sadece sanayi sektörünün dönüşümü olmadığına dikkati çeken Erdoğan, “Endüstri 4.0 çağı başlamış bulunmaktadır, tren hareket etmiştir, bu treni yakalamak için daha fazla gecikemeyiz. Bu dönüşüm sadece sanayi sektörünün dönüşümü değildir. Sanayinin yanısıra, tarım, turizm, ticaret, sağlık gibi bütün sektörler dönüşmektedir” dedi. Eğitim ve hukuk sistemlerinin de dönüşmek zorunda kalacağını belirten Erdoğan, “Sadece makinalar, fabrikalar değil, seralar, tarlalar, oteller, hastaneler, evler, otomobiller, caddeler, kentler de dönüşecektir. Endüstri 4.0 aslında yeni bir akıl, yeni bir bilim çağıdır” diye konuştu.

OTOMASYON ENDÜSRTİ 4.0’IN BİR PARÇASI

Endüstri 4.0 ve işletmelere entegrasyonu konusunda bilgiler veren Kibar Holding A.Ş. Kurumsal Gelişim Başkan Yardımcısı Gökhan Lokmanoğlu, Endüstri 4.0 kavramını Almanya'nın ortaya çıkardığını kaydetti. Lokmanoğlu, “Endüstri 4.0 yapı, dijitalizasyon ve ürün ekonomizasyonunda odaklanıyor. Otomasyon endüstri 4.0'ın bir parçası. 5 yıl içinde ortam değişecek. Biz bu dönüşümü gerçekleştiremezsek, problem yaşayacağız" dedi. Kurumsal olarak yol haritasının belirlenmesinin önemine değinen Lokmanoğlu, “Günümüzde ölçekli, büyük olmak bir anlam ifade etmiyor. Geç kalan kaybolacak” diye konuştu.

SORUNLU ALANA YÖNELDİK

Türkiye'nin en başarılı e-ticaret girişimi Sefa Merve’nin hikayesi ve mobil işletmeler hakkında konuşan Sefa Merve Kurucusu Mehmet Metin Okur, “Sorunlu alanlara yönelmeden çok para kazanamazsınız. Biz bununla ilgili odak belirledik ve muhafazakar kesim için çözüm ürettik” dedi.  Okur, “İlk hedefimiz kadını sosyalleştirmek ve sokağa çıkarmak, ikincisi sokakta kadını görmek ve ekonomiye katkı sağlamak” diye konuştu.

DİJİTALLEŞMEDEN KORKMAYIN

Siber çağ ve güvenlik konusunda konuşmasını gerçekleştiren Reengen Enerji Teknolojileri A.Ş. Kurucu Ortağı Şahin Çağlayan, veri güvenliği ve nesnelerin interneti konusunda bilgilendirme yaptı. Çağlayan, “Siber güvenlik önlemlerinizi alırsanız dijitalleşmeden korkmanıza gerek yok” dedi. Siber güvenliğin önemli bir nokta olduğunu belirten Çağlayan, "Bir çok IoT şirketi siber güvenlik sebebiyle zorlanıyor, şirketler için siber güvenlik önemli bir noktadadır” diye konuştu. Genç girişimcilere de tavsiyeler veren Çağlayan, "Hayallerinize limit koymayın, güçlü olun. Biz de hiç yapılmayacak hatalar yaptık. Şu an Amerika'ya, Avrupa'ya ürün satabiliyoruz" dedi.

JAPONYA’DA TOPLUM 5.0 KONUŞULUYOR

Endüstri 4.0’ın geleceği hakkında bilgiler veren Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tunç Bozbura her konuda iyi olmanın artık önemli olmadığını kaydederek, “Eğer ben herhangi bir konuda iyiysem benim zayıf olduğum bir konuda iyi olan bir arkadaşım ile takım oluşturabilirim” dedi. Endüstri 4.0’ın 2010 sonrasında fiziksel ve dijital sistemler arasında bağlantı verimliliğini gösterdiğini belirten Prof. Dr. Bozbura, “Endüstri 4.0’ın korkutan yanı var, fakat bu konuda çalışmalarıı sürdüren ülkeler de var. Bunlardan birisi Japonya. Endüstri 4.0 fuarında kendi Japonya konseptini çok enteresan bir şekilde sundu. Bu konsept toplum 5.0 oldu” diye konuştu. Toplum 5.0’ın endüstri çağı için önemli olduğuna dikkati çeken Bozbura, “Nedir bu toplum 5.0, teknolojik gücü doğru yönetecek akıllı toplum felsefesi. Eğer bir gelişme var ise toplumu da buna uydurabilmek önemli” dedi.

‘MADE İN CHİNA’ STRATEJİSİ

'Endüstri 4.0, İnsan ve Eğitim' hakkında sunumunu gerçekleştiren Prof. Dr. Şirin Karadeniz, çağa ayk uydurmanın yanında ilerlemeyi de yakalamanın gerekliliğine dikkati çekerek, “Bugün ilkokula başlayan çocukların yüzde 65'i, gelecekte şu an olmayan mesleklerde çalışacaklar, Çin'in 2025 stratejisi 'Made in China'. Gelecekte robotlar fabrikalara girecekse milyonlarca rutin işçi ne yapacak? Bunu için düşünüyorlar” diye konuştu.

TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜM VE YENİ İŞ MODELLERİ

Günün son oturumu ‘Dönüşen teknolojiler ve yenilenen iş modelleri’ konusunda, ANSİAD Dönüşüm Zirvelerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Lokman Ecza Deposu Yönetim Kurulu Başkanı Hatice Öz moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ve Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hande Türker’in konuşmacı olduğu panelde, teknolojik dönüşüm ve gelecekteki iş modelleri konuşuldu. Gelecekte yaşanan değişimlere işaret eden Prof. Dr. İsmail Yüksek, “Katma değerli ürün üretme konusunda gençlerimizi desteklememiz gerekiyor. Gelecekte ticaret dijital inovasyon fırsatları sağlamaya devam edecek. İnovasyon ve kişisel üretim artacak” dedi. Dijtalleşmede, işletmeler ve tüketici yaşamı hakkında konuşmasına başlayan Doç. Dr. Hande Türker ise, kişiselleştirilmiş pazarlama hakkında bilgi verdi. Türker, “Dijital ortamda satılamayacak ürün yok. Doğru ürün değil, doğru iş modeli, doğru strateji önemli” diye konuştu. Zirve sonunda konuklara, ANSİAD’ın da kurucu ortakları içerisinde yer aldığı ZeytinPark A.Ş. doğal ürün paketlerinden taktim edildi.

17 KURUM İLE İŞ BİRLİĞİ

‘Kanatların varsa uçmak kolay’ mottosuyla ANSİAD öncülüğünde yola çıkılan zirve, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, T.C. Sağlık Bakanlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi, Muratpaşa Belediyesi, Aksu Belediyesi, Kaş Belediyesi, Demre Belediyesi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB), Antalya Ticaret Borsası (ATB), T.C Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB),  İŞKUR, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Antalya Bilim Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi İş Dünyası İle İş Birliği Uygulama Ve Araştırma Merkezi (AKİŞMER), Akdeniz Üniversitesi Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu (GKT) paydaşlığında gerçekleştrildi.

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr