UYSAL; ‘EXPO ALANI TENEFFÜS PARK OLSUN’


BASIN BÜLTENİ ANTALYA, 13 NİSAN 2017

2017 / 14

ANSİAD KAHVALTILI TOPLANTISI’NIN KONUĞU MURATPAŞA BELEDİYE BAŞKANI AVUKAT ÜMİT UYSAL OLDU

UYSAL; ‘EXPO ALANI TENEFFÜS PARK OLSUN’

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD)’nin 4. Kahvaltılı Toplantısı’nın konuğu olan Muratpaşa Belediye Başkanı Avukat Ümit Uysal, ‘Yerel Yönetimlerde Yeni Yaklaşımlar’ konusunda bir söyleşi gerçekleştirdi ve 16 Nisan günü gerçekleştirilecek olan referandumu değerlendirdi. ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan’ın Toplantı Başkanlığını yürüttüğü toplantıya, ANSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve ANSİAD Üyesi iş insanları katıldı. ANSİAD ailesiyle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek konuşmasına başlayan Muratpaşa Belediye Başkanı Uysal, Antalya’nın sadece 50 yıllık bir tarih içinde nüfusu 10 – 15 kat artarken bir yanda da şehirleşmeye çalışan bir kent olduğunu söyledi. Bunun beraberinde yapısal sorunlar yarattığına dikkati çeken Başkan Uysal, “Böyle bir ortamda Muratpaşa’da maksimum çalışarak, küçük küçük sorunlarını tamamını çözmeye yönelik bir belediyecilik pratiğini hayata geçiriyoruz. Bu anlayışla da çok önemli ilerlemeler kaydettik” diye konuştu.

ÖTEKİSİZ BİR BELEDİYEYİZ

Muratpaşa’da temel ve sosyal belediyecilik olmak üzeri iki ana eksende çalışmaları kurgulandığını dile getiren Başkan Uysal, şunları söyledi; “Bizce şehirlerin kalitesi en at gelir gurubunun durumuyla ilgilidir. Sosyal belediyecilik hizmetlerimiz de Türkiye’miz gibi sosyal dengesizliklerin ileri boyutta olduğu ülkemizde çok önemli bir kamu yönetimi yaklaşımı olmak durumunda. Bir şeyler dağıtmanın çok ötesine geçmek durumunda. Sistematik, genel, herkese eşit koşullarda hizmet vermeye dayalı, tabana yayılmış sosyal hizmetten bahsediyorum. Makarna dağıtmaktan değil. Ötekisiz, herkese eşit mesafede açık bir belediye olmaya gayret ediyoruz.”

TÜRKİYE REKORU KIRIYORUZ

Bu çerçevede Muratpaşa’nın son 3 yıllını rakamlarla ANSİAD üyeleriyle paylaşan Başkan Uysal, “Her alanda, kişi başına düşen yeşil alan, her biri birer cadde ve sokak yenileme projesi olan asfalt çalışmalarımız, yeraltı çöp konteyner sistemimiz ve daha birçoğu, Türkiye rekoru kırmamıza rağmen bütçemiz denktir” diye konuştu. 

VERSİNLER BANA TENEFFÜS PARK YAPAYIM

Konuşmasına ANSİAD üyelerinin sorularını yanıtlayarak devam eden Başkan Uysal, EXPO 2016 Antalya’nın gerçekleştiği fuar alanına ilişkin bir soru üzerine “Versinler bana, Teneffüs Park yapayım. Turistik karakterini de koruruz ve yüzbinlerce çocuk girer çıkar” teklifini gündeme getirdi. EXPO 2106 Antalya yapılırken Muratpaşa Belediye bütçesinin de belli bir kısmının buraya aktarıldığının altını çizen Başkan Uysal, “Öyle büyük bir alanı canlı tutmanın pratik bir yolunu bulmak zorundayız. Pratik bir kullanım teması bulmak zorundayız. Aksi halde dökülür kalır. Bu haliyle orada herhangi bir cazibe yok. Yeni bir yaklaşımla orayı kurtarmak gerekir. Dünyada çocuklarını ilgi duyduğu yerlere büyükler de ilgi duyuyor” dedi. Teneffüs Parkı’nda özellikle hafta sonları açık hava oyunlarıyla ve animasyonlarla çocukların rahatlamasını sağlıyoruz diyen Uysal, “Çocuklar böylece bütün haftanın acısını çıkarıyor aynısını EXPO’ya uyarlayabiliriz. Hem büyüklere yönelik hem de uluslararası standartta ziyaret sağlayacak bazı alanlar üretirsek ilgi alanında tutabiliriz” diye konuştu.

FALEZ HALK PLAJLARI

Başkan Uysal, bir soru üzerine, geçen yıl ilkleri açılan Falez Halk Plajları’nın bu yıl sayısının artacağını söyledi. Falez kıyı bandından kurulan plajların ancak ve ancak Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun onay ve izniyle mümkün olabildiğine dikkat çeken Başkan Uysal, “Falez kıyı bandında denize inişte bir sıkıntı ana hatlarıyla bu yıl kalmıyor. Oralara küçük belediye büfeleri koyuyoruz. Hizmet kalitesi ve ürün kalitesini savsaklamayan düzgün işletmeler olacak” diye konuştu. 

‘RİSK ALMAKTAN ÇEKİNMEYELİM’

Başkan Uysal, pazar günü yapılacak Anayasa değişikliği halk oylamasına ilişkin bir başka soruya ise “Hepimizin ülkemize karşı yükümlülükleri var. Bir miktar risk almaktan çekinmeyelim” yanıtını verdi. Önerilen değişiklik paketinde yargı bağımsızlığının ortadan kaldırıldığını, meclisin cumhurbaşkanı üzerinde denetim yetkisinin pratikte uygulanamaz hale getirdiğini belirten Ümit Uysal, “Yargı bağımsızlığı sıfırlanıyor. HSYK’da Cumhurbaşkanı 4 kişiyi doğrudan atıyor, doğal üyesi olan Adalet Bakanı ve onun atadığı müsteşar var. Geri kalanının ise meclis belirliyor. Süper yetkili cumhurbaşkanının yaptığı atama minimum 10 üyeye tekabül eder” diye konuştu.  Bununla birlikte aynı zamanda parti genel başkanı olarak tüm milletvekili adaylarını belirleyecek cumhurbaşkanı karşısında meclisten bir denetim yetkisi beklemenin fazla iyi niyet olacağını belirten Başkan Uysal, “Bu aynı zamanda yargılanma ihtimalinin sıfır olduğunu ortaya koyuyor” dedi. Toplantı, ANSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve ANSİAD Üyesi iş insanlarının günün anısına Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ile birlikte fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr