DOÇ. DR. KURTOĞLU; ‘NÜKLEERE GEÇMEZSENİZ NANO TEKNOLOJİYE GEÇEMEZSİNİZ’


BASIN BÜLTENİ ANTALYA, 29 MART 2017

2017 / 12

ANSİAD OLAĞAN TOPLANTISI’NIN KONUĞU DOÇ. DR. RAMAZAN KAĞAN KURTOĞLU OLDU

DOÇ. DR. KURTOĞLU; ‘NÜKLEERE GEÇMEZSENİZ NANO TEKNOLOJİYE GEÇEMEZSİNİZ’

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) 2017 faaliyet yılı 6’ncı Olağan Toplantısı’nın konuğu, İstanbul Aydın Üniversitesi, Uluslararası Ticaret Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ramazan Kağan Kurtoğlu oldu. Toplantı Başkanlığını ANSİAD Üyesi Osman Vural’ın yaptığı toplantı, ‘Küresel para savaşları ve Türkiye’ye etkileri’ başlığında gerçekleştirildi. Akra Barut Otel’de gerçekleştirilen toplantıya Türk Ocakları Antalya Şube Başkanı Abdullah Uysal, ANSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve ANSİAD Üyesi iş insanları katıldı.

SORUNLARIN ÇOĞU OSMANLI DEVLETİ’NDEN GELİYOR

Dinler tarihini ve paranın tarihini bilmiyorsanız Türk tarihini anlayamazsınız diyerek sözlerine başlayan Doç. Dr. Ramazan Kağan Kurtoğlu, “Dini, devlet tam anlamıyla öğretemezse iğdiş ederler. 2016 yılında Yunanistan’ın bütün dillerden Yunancaya çevirdiği makale ve kitapların sayısı bütün İslam aleminden daha fazla. Benim de lisansüstü eğitim gördüğüm California San Diego Üniversitesi’nde 15 milyon kitap var, Harvard Üniversitesi’nde 17.5 milyon kitap mevcut, Bağdat, Endülüs kütüphaleneleri bunların arkasından nal topluyor” dedi. Kimsenin zekatı tartışmadığını dile getiren Doç. Dr. Kurtoğlu, “Herkes başörtüsünü tartışıyor, etek boyunu tartışıyor. İktisatçı John Maynard Keynes, Müslüman olmadığı halde faize karşıdır, biz Müslümanlar ‘Oku’ ayetini tam anlayamadık. Biz 1529’da matematik okumak caiz midir değil midir diye tartışıyorduk, halbuki cebiri bulan bir milletin evlatlarıyız” diye konuştu. Bugünkü sorunların çoğu Osmanlıdan geliyor ifadelerine yer veren Kurtoğlu, “Aslında ağlamamız gerekiyor. Müslümanlık adalet ve ahlakla gelir, bunu etek boyuna ve başörtüsüne indirgerseniz yanarsınız” dedi.

1978 PARAYLA MİLLETİ SÖVÜŞLEMENİN TARİHİDİR

Ülkenin 50 yıldır nükleer santrali tartıştığına değinen Doç. Dr. Kurtoğlu, “Eğer nükleere geçmezseniz nano teknolojiye geçemezsiniz. Greenpeace için imza toplayan öğrencilerim imzalar mısınız diye soruyor, ben de onlara sordum çocuklar Greenpeace’in Shell’in ortağı olduğunu biliyor musunuz? Tabi ki itiraz ettiler, ilk önce öğrenmek gerekir” diye konuştu. 1940’a kadar dünya medeniyetlerinin parasının İngiliz poundu olduğunu kaydeden Kurtoğlu, “Parayla milletleri sövüşlemenin başladığı tarihtir 1978 yılı, 1940’a kadar dünya medeniyetinin parası İngiliz poundudur. Ama kapitalizim 1965’lere geldiğinde beklemeye başladı. Bunun yerine bir yeni dünya düzeni hortlattılar, 78, 71, 72 petrol fırtınası. 3.5 dolardan 10.5 dolara kadar çıktı, sonra aldı başını gitti. Ama bu operasyonda sadece gelişmekte olan ülkeler etkilendi ve etkilenmeyede devam ediyor” dedi.

KIYMETLİ MADENLERİN ÖNEMİNDEN BAHSETTİ

Toplantıda konuşan İstanbul Aydın Üniversitesi, Uluslararası Ticaret Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ramazan Kağan Kurtoğlu, dünyada son 50 yılda yaşanan ve günümüzde etkilerini oldukça fazla hissettiren para oyunlarına ve bunun ülkelere ve Türkiye ekonomisine etkilerine değindi. Kurtoğlu, özellikle kıymetli madenlerin öneminden bahsetti.

“DOLAR KAYBEDECEKTİR”

Dolar ve Euro'ya fazla güvenilmemesi gerektiğini belirten Ramazan Kağan Kurtoğlu, günümüzde yapılacak en doğru yatırımın orta ve uzun vadede altın, gümüş gibi kıymetli madenler olduğunu vurguladı. Dünyada reel olarak 80 trilyon doların olması gerektiği ancak verilere göre sanal ortamlarda dönen 2,5 katrilyon doların dünya ekonomisinde döndüğünü ifade eden Kurtoğlu, “Önümüzdeki 10 yıl içinde dolar değer kaybedecektir. Altın ve gümüş en sağlam yatırım aracıdır” dedi.

ENTELLEKTÜEL TABAN ÇÖKTÜ

İslamın itikadi boyutunu öğtendikçe Atatürk’ü daha çok sevdiğini dile getiren Kurtoğlu, “Şimdi bir moda var ah Osmanlı vah Osmanlı diyerek. Ama hatalarımızdan da başarılarımızdan da ders çıkartacağız. Barışta reçber Türk, savaşta asker Türk” dedi. Sanayileşme politikamızın yanlış olduğunu dile getiren Doç. Dr. Kurtoğlu, “Japonya’da dev şirketler görüyorsunuz, arkalarında kobiler var, Almanya’da durum aynı şekilde, fakat bizde yanlış giden bir sistem var. Artık kur savaşları başladı, para savaşları başladı. 1946’da ‘Hey Corç versene borç’ diyerek bu duruma geldik” diye konuştu. 16 Nisan’dan sonra ‘Evet’te çıksa ‘Hayır’ da çıksa Türkiye’yi çok acı ve zor günlerin beklediğini dile getiren Kurtoğlu, “Entellektüel taban çöktü, 12 Eylül’de bu ülkenin solcularını biçtiler, ülkücülerini biçtiler, geriye ne kaldı? Şakşakçılar. Bu boşluktan faydalanmak isteyen, işini görmek isteyenler kaldı” dedi. Toplantı, ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan ve Toplantı Başkanı Osman Vural’ın, Doç. Dr. Ramazan Kağan Kurtoğlu’na, günün anısına verilen plaket takdiminin ardından son buldu.

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr