BAKAN ÇAVUŞOĞLU; ‘VATANDAŞLARIMI SANA REHİN Mİ VERDİM?’


BASIN BÜLTENİ ANTALYA, 16 MART 2017

2017 / 10

ANSİAD 23’ÜNCÜ AKDENİZ TOPLANTISI’NIN KONUĞU T.C. DIŞİŞLERİ BAKANI VE AK PARTİ ANTALYA MİLLETVEKİLİ MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU OLDU

BAKAN ÇAVUŞOĞLU; ‘VATANDAŞLARIMI SANA REHİN Mİ VERDİM?’

Avrupa’nın turizm sektörüyle Türkiye’yi tehdit ettiğini kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti olarak onlar gibi hukuksuzluğa düşseydik, karşılıklılık esası gütseydik, o gece Hollanda'nın Maslahatgüzarını Bakanlığa çağırıp, kulağından tutup hücreye atardık”

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) 23’üncü Akdeniz Toplantıs’nın konuğu, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu oldu. Akra Barut Otel’de gerçekleştirilen toplantıya, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, AK Parti 23. Dönem Antalya Miletvekili ve ANSİAD Kurucu Başkanı Sadık Badak, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ve ANSİAD Üyesi iş insanları katıldı. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Abdullah Erdoğan, diplomasi cephesinde yaşanan olağanüstü duruma işaret ederek, “Sayın Bakanımıza, Antalya’ya ve bizlere zaman ayırdığı için teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

HOLLANDA’NIN TAVRINI ŞİDDETLE KINIYORUZ

Hollanda ile yaşanan olayın en temel demokratik değerlere ve insan haklarına aykırı olduğunu belirten Erdoğan, “Hollanda’nın Dışişleri Bakanımıza ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımıza gösterdiği tavrı şiddetle kınıyoruz” diye konuştu. Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin itibarına kimsenin gölge düşüremeyeceğini dile getiren Erdoğan, “Hollanda hükümeti ve benzer tutum alanlar, Avrupa’daki ırkçı partilere teslim olmuşlardır. Maalesef bu kez sorun diplomatik sahadan başlayarak siyasi sahaya yayıldı. Bununla beraber yine de diplomatik temaslarla ve itidal ile bu sorunun aşılmasında fayda görüyoruz” dedi.

AVRUPA’DA DEĞERLER EREZYONA UĞRADI

Hollanda ve Almanya ile yaşanan sorunlardan, ülkelerin vatandaşlarını ayrı tuttuklarını kaydeden Çavuşoğlu, Hollanda ve Almanya vatandaşlarını dost olarak gördüklerini belirterek, “Şu anda Almanya ile ciddi bir sorunumuz yok, sorunu ciddi şekilde aştık. Berlin Turizm Fuarı öncesinde yaptığımız görüşmelerle belirli bir noktaya geldik” diye konuştu. Almanya ve Hollanda ile gerginliklerin yaşanmasında hiçbirinin sebebi biz değiliz diyen Çavuşoğlu, “Avrupa’nın içine düştüğü bir durumun bize yansımasıdır. Irkçılık, yabancı düşmanlığı, İslam, Türk karşıtlığı, göçmen karşıtlığı, Avrupa’yı birleştiren değerlerin hepsinin ereryona uğratacak şekilde aşırı noktaya gelmesidir. Merkezdeki siyasetçilerin, aşırı sağ partilerin güç kazanmasından dolayı bir zemin kaybı yaşanıyor” dedi.

VATANDAŞLARIMI SANA REHİN Mİ VERDİM?

Hollanda Başbakanı’nın garip açıklamalarına ragmen mevkidaşı Hollandalı Bert Koenders’e teklifte bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, “Sizdeki seçimden sonra gelelim dedik. Niye biz bir ülkeyi, sizi Wilders gibi bir parti karşısında zor duruma düşürelim dedik. Hollandalı Bakan ‘Seçimden sonra size garanti vermem gelmenizi istemiyorum’ dedi. Telefon beklerken başbakandan açıklama, ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanı seçim sonrası ve öncesi Hollanda’ya gelemez. Hollanda’ya gelirse laleleri, müzeleri görmeye gelir, Türklerle buluşamaz’ dedi. Şimdi ben vatandaşlarımı sana rehin mi verdim? Ne demek Türkiye Cumhuriyeti'nin Dışişleri Bakanı oradaki Türklerle konuşamaz. ‘Bizim vatandaşımız onlar’ diyor. Oy kullanıyorlar, bizim de vatandaşlarımız. Biz onlara hep olumlu mesaj veriyoruz. Biz vatandaşlarımızın istekleri, talepleri varsa onları dillendiriyoruz. Ama maalesef Avrupa’da bu sorun oluyor” diye konuştu.

80 MİLYONUN ONURUNU ÇİĞNETMEYİZ

Avrupa’nın turizm sektörüyle Türkiye’yi tehdit ettiğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Her zaman diplomasiyi tercih ediyoruz, Turizm sektörüyle bizi tehdit edecekler diye biz 80 milyonun onurunu çiğnetemeyiz. Ticari olarak biz onları tehdit etmiyoruz. Almanya’nın geçen sene sadece Türkiye’ye sattığı otomobilin toplam miktarı 6 milyar Avro. Ben Almanya’yı tehdit ediyor muyum? Bu konuda da dik duruşumuzu gösteririz. Bu dengeyi çok iyi korumamız lazım” dedi. Çavuşoğlu, “Ticaret başka, iş adamlarının ne suçu var? Hollanda'daki iş adamlarının bir suçu yok ki. Hollanda'da şu anda aynı faşist çizgiye gelen partilerin, hükümetin, 'biraz daha Wilders'ten oy alabilir miyim?' diye popülizm yaparak uyguladıkları kabul edilemez. Hak, demokrasi, özgürlükler adına kabul edilemez. Eğer biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak onlar gibi hukuksuzluğa düşseydik, karşılıklılık esası gütseydik, o gece Hollanda'nın Maslahatgüzarını Bakanlığa çağırıp, kulağından tutup hücreye atardık” diye konuştu.

REJİM DEĞİŞİKLİĞİ YOK

Bakan Çavuşoğlu, sistem değişikliği için yapılan bir referandum olduğunu belirterek, “Bu bir rejim değişikliği değildir. Hayati bir sistem değişikliğini konuşmak durumundayız. Medeni bir şekilde tartışmalıyız. Hangisi Türkiye’nin geleceği için faydalı ve zararlı bunları konuşmamız lazım. Bunları sadece siyasetçilere bırakmamalısınız” diye konuştu. Önemli olanın güçler ayrılığının net şekilde ortaya konulması olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Önemli olan dengenin çok güzel şekilde tesis edilmesidir” dedi. ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan, ANSİAD 23’üncü Akdeniz Toplantısı anısına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na plaket takdim ederken, Bakan Çavuşoğlu da ANSİAD ziyareti anısına şilt takdiminde bulundu. Toplantı, Yönetim Kurulu Üyeleri’nin Mevlüt Çavuşoğlu’yla fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. 

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr