BUDAK; ‘ATACAK MERMİMİZ, BARUTUMUZ ÇOK AZ’


BASIN BÜLTENİ
ANTALYA, 15 MART 2017 | 2017 / 09

ANSİAD OLAĞAN TOPLANTISI’NIN KONUĞU CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE ANTALYA MİLLETVEKİLİ ÇETİN OSMAN BUDAK OLDU

BUDAK; ‘ATACAK MERMİMİZ, BARUTUMUZ ÇOK AZ’

Türkiye Cumhuriyeti’nin 15 yılda 700 Milyar TL faiz ödediğini dile getiren Budak, “Merkez Bankası’nın piyasaya müdahale edebileceği 24 Milyar Dolar rezervi var. Yani uzun lafın kısası atacak mermimiz, barutumuz çok az” dedi.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) 2017 faaliyet yılı 5’inci Olağan Toplantısı’nın konuğu, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak oldu. Toplantı Başkanlığını ANSİAD Yüksek Danışma Kurulu Başkanı H. Ergin Civan’ın yaptığı toplantı, ‘Türkiye ve Antalya Ekonomisi & Anayasa Değişikliği’ başlığında gerçekleştirildi. Akra Barut Otel’de gerçekleştirilen toplantıya, Muratpaşa Belediye Başkanı Avukat Ümit Uysal, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya İl Başkanı Mustafa Erdem, CHP Konyaaltı İl Başkanı İlhan Buğdaycı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Üyesi  ve Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkanı Ali Bahar, Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (BAKSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erdoğlu, Antalya Muratpaşa Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Burdur Sanayici Serbest Meslek Mensupları ve İşadamları Dayanışma Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kurt, Antalya Büyükşehir Belediyesi CHP’li Meclis Üyeleri, Recep Tokgöz, Mustafa Reşat Oktay, Muratpaşa Belediyesi CHP Meclis Üyesi Ahmet Öztürk, Antalya ADALYA Vakfı Başkan Vekili Hüseyin Demir ve ANSİAD Üyesi iş insanları katıldı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ HALKA DAYATILIYOR

Türkiye'de önemli bir referanduma gidildiğini ve partilerin bir araya gelmesi gerektiğini kaydeden Budak, “Şimdi bu tek kale maç gibi fakat diğer partilerden milletvekili arkadaşlarımız da burada olsaydı interaktif olurdu. Birbirimizin eksiklerini tamamlardık. Ben onların, onlar da benim eksiğimi tamamlardı. Sizler de tam olarak anlama ve aydınlanma şansına sahip olurdunuz" dedi. Fiili durum resmi duruma geçsin denilerek Başkanlık sisteminin haka dayatıldığını kaydeden Budak, “MHP Genel Başkanı, fiili durum resmi duruma geçsin diyerek bu konuyu ortaya attı. Fiili durum demokrasilerde olmaz, demokrasi dışı durumlarda olur. Fiili durumu resmi duruma getirmek için kanun ya da anayasa değişikliği yapamazsınız. 2014’ten beri fiili durumu kabul etmek durumunda kaldık, anayasal çerçevene çekil demek yerine fiili durumu referanduma götürmek durumunda bırakıldık” diye konuştu.

İŞSiZLiK VE ENFLASYON REKOR KIRIYOR

Fiili durumdan kaynaklı olarak 2014’ten beri tek bir kişinin yönetimindeysek o zaman rakamlara bakmak gerekiyor diye konuşan Çetin Osman Budak, “Enflasyon Şubat ayında 10.13 ile çift haneye çıktı. Üretici fiyat endeksi, tüketici enflasyonlarından daha yüksek seyrediyor. Şubatta bir önceki aya göre 1.26, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15.36 arttı” dedi. İşsizlikte umudunu kesenlerin olduğunun altını çizen Budak, “İşsizlik Kasım’da 12.1’e çıktı. İş aramaktan umudunu kesenlerle birlikte yüzde 20’ye çıkıyor. 6.5 milyon işsiz var, her 5 kişiden biri işsiz, her 4 gençten biri işsiz” diye konuştu.

13 GÜNDE YÜZDE 25 DÜŞÜŞ

Turizmde son 35 yıldır Antalya’nın eksi yazdığı bir yıl olmadığını belirten Budak, “Türk turizmi 2016 yılında, bir önceki yıla göre 10.8 milyon yabancı turist, 9.3 milyar dolar gelir kaybı yaşadı. 2017 ise iyi başlamadığı gibi, turizmin iki önemli merkezi İstanbul ve Antalya, Ocak- Şubat döneminde kayıp yıl olan 2016’nın da yüzde 15-20 altında kaldı” dedi. 1 Mart-13 Mart tarihleri arasında 2016 yılına göre düşüş yaşandığını dile getiren Budak, “Havalimanından alabileceğiniz veriler bunlar, 2016 batık yılına göre 1-13 Mart tarihleri arasında yüzde 25 eksi yazmış. Ruslar gelmedi de Almanlar neden gelmedi, Fransızlar, İngilizler niye gelmedi buna bakmak lazım” diye konuştu.

‘ÇANTACILAR ŞİRKET PAZARLAMAYA BAŞLAMIŞ’

Kanun Hükmünde Kararnamelerle devlet yönetildiğini dile getiren Budak, “Duyuyorumki çantacılar, ellerinde çantalarla şirket pazarlamaya başlamışlar. TMSF’ye atılmış şirketleri, ben sana şu değerden şirketleri bağlayayım, sen de şu fiyattan satın al denilerek. Şu anda meclise getirilen bir KHK yok. Öyle kararlar alınmış ki gülersiniz. Mesela kış lastiği takma zorunluluğu KHK ile alınmış” dedi. OHAL kapsamında alınan KHK’lara eleştirilerde bulunan Budak sözlerini şöyle sürdürdü; “Şu anda bine yakın şirkete el konuldu. Kayyum atanıyor, ardından sıkıntıya giriyorlar, çünkü kimse mal vermiyor. Bankalar kredilerini kesiyor, çek defterleri geri isteniyor. Isparta'da bir firmada, FETÖ’cü olduğu iddia edilen birinin binde 7’lik hissesi olduğu için şirkete kayyum atanmış. Henüz kanıtlanmamış, yargılanmamış. Bankadaki kredileri durduruldu, çek defteri geri istendi. Adam çek kesip mal da alamıyor. FETÖ'cü diye şüphelendiğin adamın binde 7 hissesi var, ver o adamlara, sat, aldığın parayı da götür bankaya yatır. Adam aklanırsa gider parasını alır. Kayyum atamaları böyle yapıldı. Sonra TMSF başkanına yetki verildi, o şirketleri TMSF yönetiyor ve satma kararı çıkardılar, yargılama süreci bile başlamadı henüz. Çoğunda da durum böyle. Serveti 15 milyar dolar olan şirketler var. Bir yığın ortağı var ve eğer kefil olduysa ortakları onlar da gitti, şahsi mal varlıklarına el konuldu. TMSF başkanına baskı yapıldı, 'bunların satışını yapın' diye. 'Bu davalar sonuçlanmadan bunların satışı yapılamaz' dedi bir cesaretle ama sonra yine KHK çıkardılar ve satış yetkisini başbakan yardımcısına verdiler.” 

35 MİLYAR DOLAR CARİ AÇIK

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndakİ duruma değinen Budak, “Faiz lobisi denilip duruyor, Türkiye son 15 yılda 700 Milyar TL faize para ödemiş. TUİK rakamları bunlar, orada duruyor. Merkez bankasının üzerinde çok ağır bir siyasi baskı var, sözde özer olan bir yapı. Faizi sabit tutuyoruz diyorlar, günde ortalama faiz yüzde 10.8, Kasım’da yüzde 7.7’ymiş. Merkez Bankası’nın şu anda 106 Milyar Dolar rezervi var. 16 milyar doları altın, 89 milyar doları döviz, 1 milyar doları da yurtdışı mevdatları, 54 milyar doları da zorunlu karşılıklar. Yani uzun lafın kısası, atacak barutumuz, atacak mermimiz çok az. Yani Merkez Bankası’nın piyasaya müdahale edebileceği 24 Milyar Dolar rezervi söz konusu” dedi. Kısa vadeli yurtdışı borcumuzun 35 Milyar Dolar olduğunun altını çizen Çetin Osman Budak, “Yani her ay bize 3 buçuk Milyar Dolar lazım, bulamazsak rezerve gideceğiz. En azından cari açığın finansmanı için bu para gerekli. 3 buçuk Milyar Dolar bize para lazım. Bu para da bize nereden gelecek, tasarrufunuz yok, tasarrufu olan ülkelerdne gelecek. Onlarda neresi, Amerika, Hollanda, Belçika, parası olan ülkeler. Yan cari fazlası olan zengin ülkeler” diye konuştu.

‘BİR TEK KİŞİYE HESAP VERİRİM O DA BABAM’

Varlık Fonları’nın doğal zenginliği ve kaynak fazlası olan ülkelerde kurulduğunu dile getiren Budak, “Bunlar daha çok petrol ve doğalgaz zenginleridir. Ve bu ülkelerde fazlalar, gelecek nesilere aktarılmak üzere fonlarda değerlendirilir. Her sene de düzenli oraya para akar. Şimdi bu, zengin ve fazlası olan bir ülkenin kuracağı bir şey. Gana’da bir Varlık Fonu kuruyorlar, fakir de bir ülke, kurdukları fonun başında Başkanın oğlu. İngiltere’de ve Londra’da çok ciddi bir paraya malikane alıyor. İngiltere’de ki gazeteciler de bunu ortaya çıkarıyorlar. Kendi ülkesinde de çok fazla dile getiriliyor. Gazeteciler soruyor, bu konuda gidip devlete, senatoya hesap verecek misiniz? ‘Ben bir kişiye hesap veririm o da babam’ diyor” dedi.   

YURTDIŞINDA PROPAGANDA YASAĞI 2008’DE GETİRİLMİŞ

Bazı Avrupa ülkeleriyle yaşanan gerilime de değinen Çetin Osman Budak, "298 sayılı kanunun yurtdışı seçmenlerin oy verme yöntemleri ve genel ilkeler başlıklı 94/a'nın 5'inci fıkrasına göre yurtdışında ve yurtdışı temsilciliklerde seçim propagandası yapılamaz. 2008 yılında kendileri getirmiş. Şimdi Rauf Denktaş 2004 yılında buraya gelecek propaganda yapacak, o zamanda dönemin başbakanı yurtdışına gidiyor havaalanında konuşma yapıyor. ‘Ne işi var, burada propaganda yapıyor Rauf Denktaş. Gitsin Kıbrıs'ta yapsın’ diyor. Dönemin başbakanı bunu söylüyor” diye konuştu.

'BU 80 MİLYONUN ONURUDUR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son olarak 'Hollanda'ya haddini hesabını bildireceğiz' dediğini kaydeden Budak sözlerini şöyle sürdürdü; “Bildir bekliyoruz. Bildir, ne yapacaksan arkasındayız. Hollanda'yla bütün ilişkileri askıya al. Ve bunu bütün dünyaya duyur. Ticari ilişkileri dondur. Hadi buyur. Ama İsrail'deki, Rusya'daki gibi olmasın. İyi, güzel gururumuzu okşuyorsun, yani bize yapılanlara net ve sert bir şekilde karşılık veriyorsun, bizim de koltuklarımız kabarıyor. Ama sonra utançtan yerin dibine geçesimiz geliyor. O yüzden dış politika milli meseledir, burada siyaset falan yapılmaz. Eğer haddini bildirecekseniz sonuna kadar arkanızdayız. Söyledik bunları, genel başkanımız da söyledi. Ve hala da ısrarla söylüyoruz. Yapılması gerekeni yapın, takipçisi olacağız. Yaptığınız açıklamalar, verdiğiniz notalar, efendim işte diplomatik ilişkilerin bir süre kesilmesi, ee büyükelçimiz duruyor Hollanda da, geri çekin. Niye geri çekmiyorsunuz. Bir şey söylüyorsanız da gereğini yerine getireceksiniz. Bu 80 milyonun onurudur. Onurumuzla da oynatmayız.” Soru ve cevapların ardından sona eren toplantıda, ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan ve Toplantı Başkanı Erdin Civan, Budak’a plaket takdiminde bulundular.

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr