TÜREL; ‘KONYAALTI SAHİLİNDE İŞ BAŞA DÜŞTÜ’


ANTALYA, 1 MART 2017 

ANSİAD OLAĞAN TOPLANTISI’NIN KONUĞU BAŞKAN MENDERES TÜREL OLDU

TÜREL; ‘KONYAALTI SAHİLİNDE İŞ BAŞA DÜŞTÜ’
Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) 2017 faaliyet yılı 4’üncü Olağan Toplantısı’nın konuğu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel oldu. Toplantı Başkanlığını ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan’ın yaptığı toplantı, ‘Antalya ve Türkiye Gündemi Hakkında Güncel Konularımız’ başlığında gerçekleştirildi. Akra Barut Otel’de gerçekleştirilen toplantıya Uluslararası Antalya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ve FİFA Kokartlı Hakemi Sadık Deda katıldı. ANSİAD’a yeni katılan asli üye Ender Kuzucu ve fahri üye Ufuk Peker’e, ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından üyelik belgeleri ve rozetleri takdim edildi. Toplantıda açılış konuşmasını yapan ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan, istihdam seferberliğine destek verdiklerini belirterek, “Her üyenin en az bir kişiyi işe alması, hatta çalıştırdığı işçi sayısının en az yüzde 5-10'u kadar istihdam artışı sağlaması önemli. Antalya ve ülke ekonomisi için bu işe kayıtsız kalmamız düşünülemez” dedi.

ANTALYA RAYLI SİSTEMLE RAHATLAYACAK
Bir şehrin marka değerinin en önemli göstergelerinden birinin lüks gayrimenkul fiyatlarının metrekare değeri olduğunu kaydeden Türel, “Yeni yatırımlarla Antalya’nın marka değeri artıyor. Antalya'da birkaç yıl önce lüks gayrimenkulde ortalama bin dolar olan metrekare fiyatları bugün 4 bin avroya kadar yükseldi” dedi. Ulaşım sorununun kalıcı şekilde çözülmesi için raylı sistemin geliştirilmesi gerektiğini dile getiren Türel, “Raylı sistemde projelerimiz devam ediyor. Varsak- Meltem arasında inşa edilecek 3’üncü etap raylı sistem hattı 28 kilometre olacak. Eski Varsak Belediyesi önünden başlayıp, Akdeniz Üniversitesi’ne uzanacak olan hat nostajik tramvay hattıyla buluşacak. Varsak’tan binen bir vatandaş üniversiteden, hastaneye, havaalanından mezbahaya istediği raylı sistemle ulaşabilecek” dedi. Antalya’nın çok şanslı bir dönem yaşadığını dile getiren Türel, “Şehirler de insanlar gibi doğup, büyüyüp ölüyor. Antik kentler bunun en önemli delili. Ben Antalya'nın bu dönem çok şanslı bir dönem yaşadığına inanıyorum. En büyük şanslarımızdan biri Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Antalya'ya özel bir ilgisi olan Sayın Cumhurbaşkanımız" dedi.

İKİ KEZ İHALEYE ÇIKTIK KATILAN OLMADI
Konyaaltı sahiliyle ilgili sorular gelmesi üzerine iki kez ihale düzenlediklerini ancak ilgilenen firma çıkmadığını belirten Türel, “15-20 senedir sahil özel firma tarafından işletildi. Halka kapatılmadı, bizim yaptığımız da aynısı. Yap, işlet, devret yöntemiyle yapacağız. Bu gibi büyük alanların özel sektör tarafından işletilmesi çok daha kaliteli olur. İkinci ihaleye çıktık yine katılan olmadı. Şimdi iş başa düştü biz yapacağız. Uygulama projelerini yapıyoruz. 3 ay gibi bir süre geçecek. Daha sonra belediye olarak biz yapım ihalesine çıkacağız, ondan sonra da işletme ihalesine yine çıkarız" açıklamasında bulundu. Boğaçayı projesinin de tamamlandığını belirten Türel, kamu izinlerinin alınmaya çalışıldığını, ilk etap için bu yıl içerisinde ihale edileceğini kaydetti. 

KOALİSYON DEVRİ KAPANACAK
Ekonominin, tek parti dönemlerine göre büyüme hızının iki katı olduğunu kaydeden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Manderes Türel, “Anayasa değişikliği paketi kabul edildiğinde en önemli dönüm noktalarından biri koalisyon devrinin kapanması olacak. Tek parti iktidarı, hızlı gelişme için önemli bir avantaj. Artık koalisyon dönemi tarihe gömülecek inşallah" dedi. 16 Nisan'da 'evet' çıkarsa terörle mücadelenin çok daha güçlü olacağını belirten Türel, “16 Nisan'da bu milletin birliği, beraberliği için istikrardan yana bir tablo ortaya çıkarsa sadece terörle mücadelede değil ekonomide ve öteki alanlarda da çok güçlü hareket etme imkanımız olacak" diye konuştu. Anayasa değişikliğinin aceleye getirildiği yönünde eleştirilerin doğru olmadığını belirten Başkan Türel, söz konusu çalışmaların  Ak Parti döneminden de önce olduğunu, merhum Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a kadar uzandığını söyledi. Anayasa değişikliği paketinin çok uzun yıllardır hazırlanmış bir çalışmanın ürünü olduğunu vurgulayan Türel, derinliği olmayan bir çalışmanın kısa sürede bitirilemeyeceğini söyledi. 

Türkiye'nin 16 Nisan'da bir seçim yapmayacağını, devlet yönetiminin biçimine yönelik bir halk oylaması yapılacağını ifade eden Türel, “17 Nisan sabahı uyandığımızda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı yine Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan yine Binali Yıldırım ana muhalefet partisi lideri yine Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı yine Devlet Bahçeli olacak. Bir siyasi seçim yapmıyoruz. Devlet yönetiminin biçimine yönelik bir teklif var ortada. Herkesin fikrine, kararına saygımız sonsuzdur” diye konuştu. 

YASAMA VE YÜRÜTME TAM OLARAK AYRILAMIYOR
Bakanlar ve milletvekilleri arasında dosthane ilişkiler ile yasama ve yürütmenin tam olarak ayrılmadığını dile getiren Menderes Türel, “Bakanların Meclis dışından olmasıyla bu durumun önüne geçilecek. Şimdiki sistemde Mecliste gensoru müessesesi işlemiyor, denetleme yapılamıyor. En çok tartışılan konulardan biri de cumhurbaşkanının yargılanması meselesi. Bugünkü yasalarımızda cumhurbaşkanının yargılanması diye bir şey hukuken mümkün değil. Anayasa'ya göre cumhurbaşkanları vatana ihanetten yargılanabilir. Türk Ceza Kanunu veya herhangi bir ceza kanunu içinde vatan hainliği diye tanımlanan bir suç var mı? Vatan hainliğinin tanımı yok Türk Ceza Kanunu'nda. Tanımı olmadığı için vatan hainliği suçu nedeniyle cumhurbaşkanlarımız hiç yargılanmamış” dedi.

 

PKK BAŞINA GELECEĞİ BİLİYOR
Halk oylamasında ‘evet’ çıkması halinde Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan terörle mücadelenin çok daha güçlü şekilde yapılacağını belirten Türel, sözlerini şöyle sürdürdü; “PKK 'evet'i istemiyor, çünkü başına geleceği biliyor. Terörle mücadele çok daha güçlü verilmeyecek olsa PKK niye 'hayır'cı olsun. PKK bugün 'hayır'cı, nedeni de açık ve nettir. 16 Nisan'da 'evet' çıkarsa bu terör mücadelesi çok daha güçlü bir şekilde verilecek. Çok önemli operasyonlar söz konusu olabilir, ama milletin desteği olmazsa bunların yapılabilmesi zorlaşacaktır. Bugün Türkiye'nin 2002'den 2016 senesine kadar ekonomideki büyüme rakamları ortada. Türkiye'nin bu çıkışındaki en önemli nedenlerden biri istikrardır. İstikrar milletin iktidara sağladığı destektir. Dolayısıyla 16 Nisan'da bu milletin birliği beraberliği için istikrardan yana bir tablo ortaya çıkarsa sadece terörle mücadelede değil ekonomide ve öteki alanlarda da çok güçlü hareket etme imkanımız olacak.” Gecenin sonunda ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e günün anısına plaket takdim etti.

 

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr