CNNTÜRK EKONOMİ MÜDÜRÜ:"DON SATARAK KÜRESEL GÜÇ OLAMAYIZ"


CNNTURK Ekonomi Müdürü Emin Çapa, ANSİAD Olağan Toplantısı’nın Konuğu Oldu.

ÇAPA: “Don Satarak Küresel Güç Olamayız”

 Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD ) 17.Olağan Toplantısı’nın konuğu CNNTURK Ekonomi Müdürü Emin Çapa oldu. Kişi başına milli gelir konusunda yedi yıldır yerimizde saymamızı “İzmir’den ABD’ye 110 Cent’lik don satışıyla açıklayan CNNTURK Ekonomi Müdürü Emin Çapa, “Ünlü Amerikan firması DKNY (Donna Karan New York) markası donları İzmirli bir firma tarafından İzmir’de üretiliyor. Türk firma ürünleri ortalama olarak 110 Cent’e Amerikan limanına teslim ediyor. Donun üstünde yer alan etiketi de  İzmirli firma takıyor. Amerikalı firma ürünün her birini  25-35 dolar üzerinden satıyor. Bizim firma elektriği, suyu, vergiyi ödüyor. İşçilik ödüyor. Don satarak milli gelirinizi 10 Bin Dolara getirebiliyorsunuz. Ama 10 Bin Dolardan bir adım ötesi yok. Don satarak küresel güç olamayız.” dedi.

 ANSİAD 17.Olağan Toplantısı’nın konuğu CNNTURK Ekonomi Müdürü Emin Çapa oldu.  Antalya’da Akra Barut Otel’de düzenlenen toplantıya ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, ANSİAD Başkan Yardımcıları, ANSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri,  Antalya Vergi Dairesi Başkanı Halil Akça, Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı Gelir İdaresi Grup Müdürü Camal Akpunar,  Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Geyik, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Ömer Çeliker, Burdur Defterdarı Sedat Ayyıldız, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, ANSİAD Üyesi İş İnsanları ve eşleri ile basın mensupları katıldı. ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu,  24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Öğretmen olan üyelerine çiçek takdim etti.

Toplantı  Başkanlığını ANSİAD Geçen Dönem Başkanı H.Ergin Civan’ın yaptığı toplantıda  CNNTURK Ekonomi Müdürü Emin Çapa, ”Yeni Dünyayı Anlamak, Yeni Dünyaya Hazır Olmak” başlığında konuşarak, iş insanlarının sorularını yanıtladı. Toplantı Başkanı H.Ergin Civan, yapısal reform sürecinin bir an önce başlatılması gerektiğini söyledi.

Dünyada bir dönemin bittiğini, bilim patlamasıyla yeni bir dünyanın inşa edildiğini savunan Çapa, dünyanın refah toplumu olan ülkelerin “Finansmana Erişim, Lojistiğe Erişim, Pazara Erişim, Bilimi ve Bilgiyi kontrol etmeleriyle buna ulaştığını söyledi. Çapa, şimdi  dünyanın zengin toplumlarının  güçlerini kaybetmenin eşiğinde olduğunu belirterek,” Bu çok büyük bir dönüşüm. Dünyanın son 500 yılının tersine dönme sürecidir. Bilim patlamasının dışında kalan ülkeler çağın dışında kalacaklar” dedi.

Türkiye koşu bandında koşuyor ama hiçbir yere gitmiyor

Türkiye’nin Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarı dönemindeki büyüme verilerini paylaşarak Türkiye’nin kalitesiz büyüdüğünü öne süren Emin Çapa, “AKP İktidarı 1.döneminde yüzde 5.9; 2.döneminde 3.75 büyüdük. Verilere baktığınızda durmuşuz. Ekonominin gereklerini yerine getirmemişiz. Yapısal reformlara dönmemişiz. Türkiye, sürdürebilir, refah yaratan düzeyde büyümedi. Orta gelir tuzağına takıldık. Türkiye’nin yüksek büyümesi bitti. Koşu bandında koşuyoruz ama koşarken hiçbir yere gitmiyoruz. Hükümet eğer yapısal reform dalgası başlatırsa hem kendi faydalanır, hem de ülke faydalanır. Reform dalgası başlatarak bütün dünyaya biz yeniden  geliyoruz deyip bunu insanlara inandırmamız lazım” diye konuştu.

 Eğer çabalamazsak 19.sıraya düşeceğiz

Türkiye’nin stratejik konumu gereği doğunun batısında batının doğusunda olmasının büyük bir kazanç olduğunu savunan CNNTURK Ekonomi Müdürü Emin Çapa, ülke olarak 2023 yılı için koyduğumuz dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefini matematik biliminin aksi yönde ispatladığını belirterek,” Hedef koymak güzeldir. Fakat gereği yapılırsa iyidir. Çok uluslu ABD Yatırım Bankası Goldman Sasch tahmini daha 1980’lerin ortasında bizden daha fakir olan Kore’nin dünyanın en büyük 7.ekonomisi olacağını buna karşın Türkiye’nin 16.sırada kalacağını göstermişti. Bu hesap eğer gereklerini yaparsanız değiştirilebilir. Bu hesabın yenisi yapılıyor. Türkiye için daha kötü veriler gösteriyor. Türkiye’nin 19.’luğa düşeceğini belirtiyor. Eğer çabalamazsak yerimiz orasıdır” dedi.

Türkiye, 2015 yılında 93 Milyar Dolar Fakirleşecek

Türkiye’nin 2015 yılında 93 Milyar Dolar fakirleşeceğini belirten Çapa, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“ Orta vadeli planda hükümet ilk kez hile yaptı.10 yıldır reel milli gelirle açıklanıyordu. İlk kez satın alma gücü paritesi diye bir yönteme geçtik ve birdenbire hükümet dedi ki benim milli gelirim 1.5 Trilyon Dolar. Niye?  Çünkü Türkiye’nin milli geliri 2015 Son Çeyrek Verisi Mart ayında açıklanacak. Bu veri 2015’in tamamını ifade eder. Türkiye’nin Milli Geliri 706 milyar dolara inecek. 2014 yılında 799 Milyar dolara düşmüştü. Ortalama kur  2.73 ile yılı kapatacağımızı gösteriyor. Kur 2.73 olursa kişi başına gelirimiz hükümetin bu tahmininden yola çıkarak 706 Milyar Dolara inecek. Yani Türkiye 2015 yılında 93 Milyar Dolar fakirleşecek. Türkiye’nin kişi başına geliri  tarihimizde ilk kez 2008 yılında 10 Bin Doları aştı. Bu çok önemli bir eşiktir. Ama 2008’den bu yana 7 yıldır 10 Bin Dolar olan geliri 11 Bin Dolar yapamıyoruz”

Don Satarak Küresel Güç Olamayız

Kişi başına milli gelir konusunda yedi yıldır yerimizde saymamızı “İzmir’den ABD’ye 110 Cent’lik don satışıyla açıklayan CNNTURK Ekonomi Müdürü Emin Çapa, şunları söyledi:

“Ünlü Amerikan firması DKNY (Donna Karan New York) markası donları  İzmirli bir firma tarafından İzmir’de üretiliyor. Türk firma ürünleri ortalama olarak 110 Cente Amerikan limanına teslim ediyor. Donun üstünde yer alan etiketi de  İzmirli firma takıyor. Amerikalı firma  donun her birini  25-35 dolar üzerinden satıyor. Bizim firma elektriği, suyu, vergiyi  ödüyor. İşçilik ödüyor. Don satarak milli gelirinizi 10 Bin Dolara getirebiliyorsunuz. Ama 10 Bin Dolardan bir adım ötesi yok. Dondan bir adım ötesi Samsung’tur. Bunu Kore yaptı. Samsung üretti, donun bir adım ötesine geçti. Dondan birkaç adım öteye gidebilmelisiniz ki milli gelirinizi daha öteye taşıyabilin. Başka türlü bizim çıkışımız yok. Yoksa burada kalırız. Ekonomiyi çok akılcı yönetirseniz milli gelirinizi 15-17 Bin Dolar seviyelerinize çıkarabilirsiniz. Ekonomimizi dönüştürmezsek bu rakamın üstü yok. Mutlaka toptan bir hamle yapmamız lazım”

Türkiye Samsung Üretemez Çünkü….

Türkiye yüksek büyümeye dönebilir mi sorusunu “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı” olan PISA’nın verileriyle anlatan Çapa, şunları söyledi:

“PISA, 15 yaşında okula giden öğrencilerimizin 65 ülke içindeki sıralamasını ölçüyor. Eğitimde tablomuz vahim. Türkiye’de  kendi dilinde eğitim gören çocuklarımız dünyada 65 ülke arasında Fende 43.sırada; Matematikte 44.sırada; Türkçe’de 45.sırada yer alıyor. Fen’de 65 ülke içinde olan çocuk sizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi içine sokabilir mi? Matematik’te 44.olan çocuk Samsung üretebilir mi ? Teşhisin ve tedavinin ana noktalarından biri eğitim sistemimiz olmak zorunda. Kore tüm kategorilerde ilk 10’da yer alıyor. O çocuklar Samsung yapabilirler. Bizimkiler yapamaz. Bizim çocuklarımız aptal değil. Sistem aptal. Bu çocukları yetiştiremiyoruz.Kore 121.3 Milyar Dolarlık ileri teknoloji satarken ; Türkiye 1.9 Milyar dolarlık  teknoloji satıyor. Bu Türkiye’yi don ülkesi yapar. Don ülkesi olarak kalırız. Kalmamalıyız. Türkiye bu şekilde zengin refah toplumu, küresel güç olamaz”

“İSO 500 Listesinde yer alan sadece 12 Firma Yüksek Teknolojili Ürünler Üretiyor”

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) açıkladığı Türkiye 500 Listesinde yer alan firmaların ürettikleri ürünler hakkında bilgi veren Çapa, listede yer alan sadece 12 Firmanın yüksek teknolojili ürünler ürettiğine dikkat çekerek, ” 500 firmanın  186’sı en düşük teknolojili ürünler; 163’ü düşük teknolojili mallar; 109’u orta, sadece 12’si yüksek teknolojili ürünler üretiyor. Bu tablo gelişmiş bir ülke hissiyatı veriyor mu? O zaman bir şey yapmamız lazım. Bunu nasıl değiştirebiliriz diye beraber dertlenmemiz lazım. Yüksek teknolojinin sanayi katma değeri içinde payı Tayvan’da yüzde 45.1, İsrail’de yüzde 30.0, İrlanda’da yüzde 25.7, Amerika’da yüzde 20.6,Malezya’da yüzde 11.2, Türkiye ise 2.6’dır. Bu bizim yarattığımız ekonomidir. Sistemin aptallığının önüne geçmemiz lazım. Yoksa burada kalırız.” diye konuştu.

Toplantı, ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu ve Toplantı Başkanı H.Ergin Civan’ın konuşmacı Emin Çapa’ya plaket takdimiyle son buldu.