GAP BÖLGESİNDEKİ KOÇ YATIRIMLARI


   ANSİAD'ın 19.Olağan Toplantısına katılan Tat Konserve Sanayi A.Ş.Genel Müdürü Güçlü Toker, "GAP Bölgesindeki Koç Yatırımları"konulu toplantıda Koç Holding'in Urfa'da yaptığı domates üretimi ve besi çiftliği ile ilgili bilgiler verdi.

  TAT Konserve Genel Müdürü Güçlü Toker, Türkiye'nin ihtiyacını karşılayacak miktarda salça üretiminin gerçekleştiğini söyledi. Fiyatların arz talebe göre değişebileceğini ifade eden Toker, "Şu anda salça üretimi tamamlandı. Stokta 170 bin ton salça var. Türkiye'nin yıllık ihtiyacı ise 150 bin ton. Dolayısıyla iç piyasadaki ihtiyacı karşılayacak miktarda salça üretildi. Talebe bağlı olarakfiyat artabilir veya azalabilir. Eğer fazla talep olur, stok yapılmaya çalışılırsa bir de önümüzdeki sezon domates az üretilecek gibi bir endişe ortaya çıkarsa fiyat artar." dedi.Türkiye'de geçen yıl 1,3 milyon ton salçalık domates üretildiği bilgisini veren Toker, "Üretilen 1,3 milyon ton civarındaki salçalık domates iç piyasanın ihtiyacını karşılayacak seviyedeydi. Bu domatesin fiyatı da sezon başında 10 kuruşla başladı, 45 kuruşla bitti. Salçalık domatesin fiyatı ortalama 25 kuruşa mal oldu. Dolayısıyla bu salçanın maliyetinin 2 liraya çıkmasına neden oldu. Bu market raflarına 4,2 liraya civarında yansıyor. Bizim fabrikadan toptancıya satışımı 3,2 lira." diye konuştu.

  Hayvancılık üzerine de değerlendirmeler yapan Güçlü Toker, ithal etin gelmesiyle fiyatların ciddi şekilde düştüğünü ancak bunun hayvancılığı olumuz etkilediğini söyledi. Türkiye'de hayvancılığın bugünkü şartlarda can çekiştiğini ileri süren Toker, "Çünkü bugün Türkiye'de pazarlarda ham hayvan fiyatı 11-12 lira. Bu fiyata alınan bir hayvanın kesilip piyasaya verilebilir hale getirilmesi 16-17 lirayı buluyor. Bu fiyata mal edilirken 11 liraya sizin kapınıza bol miktarda et geliyor. Bu işin sonucu nereye varacak bilinmiyor. Ama tünelin ışığı olmayan tarafına doğru hızla gidiyoruz." diye konuştu.

  Türkiye'de et fiyatlarının artmadığını tam tersi düştüğünü savunan Toker, "İsteyen kişinin kapısına kamyon kamyon 11 liraya karkas et geliyor." dedi.

  Et ithalatı yapılmasına Türkiye'deki fiyatların yüksekliğinin gösterildiğini anlatan Toker, şunları belirtti: "Spekülatörler cezalarını çekecek dendi. Ancak Türkiye'de 10 bin başın üstünde besicilik yapanlar Türkiye'deki toplam besicinin yüzde 5'inden az. Geri kalan yüzde 95'i köylerde kasabalardaki küçük besicilerin elinde. Bu insanlar 11-12 lira ile yola çıktılar ve hayvanlarını besliyorlar. Bu adamlar şimdi ellerindeki bu hayvanları satamıyorlar. Şu anda yetişen hayvanlar iç piyasada satılmıyor. Maliyetler yükseldi. Bu nedenle besiciler hayvanlarını zararına satmak istemiyor. Beslemeye devam ediyor."

  Toplantı sonrasında ANSİAD Üyelerinin sorularını yanıtlayan Güçlü TOKER'e plaketi ANSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin AKSOY tarafından takdim edildi.