GAZETECİ-YAZAR CENGİZ ÇANDAR ANSİAD'IN KONUĞU OLDU


12 Ekim 2010 Tarihinde Sheraton Hotel'de yapılan ANSİAD 15.Olağan Toplantısına Referans Gazetesi Yazarı Cengiz ÇANDAR konuk oldu.

"Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye" başlıklı bir konuşa yapan ÇANDAR, 13 yıl öncenin Türkiye'sinden örnekler vererek, 13 yıl sonraki Türkiye ile ilgili tahminlerde bulundu. Türkiye'nin yeni yüzyıla girerken dünyanın en büyük 30 ekonomisi arasında yer aldığına değinen Cengiz ÇANDAR, "Türkiye bugün dünyanın en büyük 16. ekonomisi. Yani G-20 ülkelerinden birisi. Avrupa'da da 7." dedi.

Hükümetin 2023 yılı hedefleri içinde dünyanın en büyük 10 ekonomisi içine girmek olduğunun altını çizen ÇANDAR, 30'lardan 8 yılda 16. sıraya yükselen Türkiye'nin ilk 10'a da girebileceğini söyledi. ÇANDAR, bunun için 600 milyar dolar seviyesinde olan gayrisafi milli hasılanın 2 trilyon dolara çıkması gerektiğini ve bunun da büyük bir enerji ihtiyacı doğurduğunu anlattı.

Ortadoğu ülkelerinde, Türkiye'deki gelişimin 'Osmanlı'nın geri dönüşü' olarak algılandığını belirten ÇANDAR, "Ama bu kez yeniçerilerle değil, Behlül'le geliyoruz. ABD de Hollywood'le, Julia Roberts'la gelmemiş miydi? Ayrıca yatırımcılarımızla geliyoruz, parayla geliyoruz" diye konuştu.

ÇANDAR 2023 hedefi için, demokrasi konsolidasyonu, ekonominin gücünün katlanarak artması ve Kürt sorununun aşılabilmesi gerektiğini bildirdi.

Konuşmasının ardından soruları cevaplayan ÇANDAR'a toplantı sonunda Toplantı Başkanı Orhan ŞENOĞLU ve Şeref Üyesi Ercan EVREN tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.