REŞİT SOLEY'LE "İNANCIN BÜYÜTTÜĞÜ MARKA CORVUS VE BENİM OLAN YARIN"


Corvus Şarapçılık Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Reşit SOLEY, Corvus markasının gelişim süreciyle ilgili “İnancın Büyüttüğü Marka: Corvus ve Benim Olan Yarın” başlığıyla ANSİAD üyeleri ile buluştu. 

Mimar olan ve 25 yıl önce Bozcaada'ya yerleşen Soley, Bozcaada'nın dünyadaki gelişmelere paralel değişime uğradığını ve 2 bin yıldan beri adaya can veren bağların da yitirilmek üzere olduğunu söyledi. Kaybolan bağcılığın yeniden canlandırılması için Bozcaada halkına bu kültürlerini anlattıklarını,ancak o zamanlar kendisine karşı çıkıldığını ifade etti. Adadaki bağcılığı yeniden canlandırmak için örnek bir çalışma göstermek istediklerini anlatan Soley, 20 dönüm bağ ile Tekel'in özelleştirilmesiyle Bozcaada'daki harap olan Tekel Şarap işletmesini satın aldıklarını ve  Tekel'in ihalesini kazandıklarında ortaklardan birinin bu işten ayrıldığını belirtti.“Çok zor bir süreçten geçtik. Hakkında hiçbir şey bilmediğim şarap üretimine girdik. O zamana kadar alkolle, şarapla hiç işim olmadı. 2002'de örnek proje yaparak şarap üretimine başladık. Bağlarımız İngilizler tarafından dünyada görülmesi gereken 10 bağ arasında yer aldı. Hiç bilmediğim halde şarap tanklarını tasarladım. 20 dönümden 200 dönüm bağa ulaştık. Bozcaada'ya yeni bir kimlik ve Türkiye'ye de yeni bir marka kazandırdık. Bu işe giriştikten sonra 25 yıl mimarlıkta boşa yaşamış olduğumu gördüm. Ülkemize katma değer yarattık. Bundan onurluyuz, gururluyuz."dedi.Ayrıca 500 bin şişelik şaraphane kapasiteleri olduğunu anlatan Soley, marka yaratma sürecinde yaşadıkları “trajikomik” olaylardan da söz etti. O dönemlerde şarapta yüzde 60 civarlarına ulaşan ÖTV ve KDV nedeniyle satamadıkları şarapların vergisinin bile istendiğinden yakınarak :“Şarap şişelerimize kırmızı ay yıldız amblemini koyduğumuz için Bayrak Kanunu'na muhalefetten 7 bin 500 TL ceza ödedik. Mahkemeyi kazandık. İlk 5 yıl SSK prim borçlarını bile ödeyemiyorduk. Sadece maaşları ödedik. Çok sıkıntılı dönemler geçirdik. Tahsil edilemeyen paranın vergisini ödedik. Şirket büyüdükçe vergi borcu artıyordu. Büyüdükçe acı çekiyorduk. Şimdi her şey geride kaldı. Japonya'dan ABD'ye dünyanın dört bir yanına şarap ihraç ediyoruz.”sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Toplantıda ayrıca, geçtiğimiz ay açılışı yapılan ANSİAD hizmet binasının yapımında katkısı olan geçen dönem yönetim kurulu üyeleri ile toplam 55 üyeye teşekkür belgesi verildi.

ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hacıarifoğlu, hizmet binasının yerinin alımı ve inşaatına destek veren Antalyalı iş adamlarına teşekkür etti.