AKUT BAŞKANI NASUH MAHRUKİ ANSİAD'A KONUK OLDU


Derneğimizin Sheraton Voyager Hotel'de 9 Mart 2010 Salı günü düzenlenen toplantısına konuşmacı olarak AKUT Başkanı Nasuh MAHRUKİ katıldı.

Cantek firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Can Hakan KARACA'nın sponsorluk desteğiyle Mart ayının sonunda AKUT Antalya Sorumlusu Yılmaz SEVGÜL ile birlikte dünyanın zirvesi Everest tepesine yapacağı tırmanışa ilişkin değerlendirmelerde bulunan Nasuh MAHRUKİ, heyecanlı olduğunu söyledi. Mahruki, "Yılmaz Sevgül'le birlikte epeydir düşünüyorduk ve bu yıl sponsor bulduk, tırmanacağız. Hazırlıklarımızı tamamladık ve 28 Mart'ta yola çıkıyoruz. Uluslararası bir ekiple yapılacak tırmanış bir ay sürecek. 15 yıl sonra Everest'e bir kez daha gidiyorum ve yapabilirsem oksijen desteği almadan zirveye çıkmaya çalışacağım. Yılmaz ilk defa çıkacak. 15 yıl önce diktiğimiz Türk bayrağını yeniden dikeceğiz" dedi.

AKUT'un sadece deprem ve sel değil çığlarda, mağaralarda, orman yangınlarında, Karadeniz bölgesindeki trafik kazalarında, kanyonlarda çalışan bir ekip olduğunu hatırlatan Nasuh Mahruki; "Dünyada bir tane daha böyle bir ekip olduğunu sanmıyorum. Ancak dünyadaki ekipler kendi alanlarında çok uzman. Amerika Colorado'daki dağcılık ekibi bölgedeki olaylarında çok hakim oldukları için on numara iş yaparlar ama o insanları alıp enkaza götürdüğünüz zaman ne yapacaklarını şaşırırlar. Veya kentin arama kurtarma ekipleri vardır, o işte on numara iş yaparlar ama alıp o ekibi 500 metrelik bir dağda arama kurtarma yaptırmaya kalkarsanız ne yapacaklarını şaşırlar. AKUT'un farkı bütün bu disiplinlere aynı anda ve aynı kadroyla ulaşılır olmasıdır." dedi.

Toplantı sonunda ANSİAD Başkanı Mehmet HACIARİFOĞLU tarafından Nasuh MAHRUKİ'ye, teşekkür plaketi verildi. MAHRUKİ ayrıca derneğe yeni katılan üyelerin rozetlerini taktı.