TÜRKSAM BAŞKANI SİNAN OĞAN ANSİAD'A KONUK OLDU


ANSİAD'ın Sheraton Hotel'de düzenlediği "Türkiye-Azerbaycan-Ermenistan ekseninde, Avrasya coğrafyasında yaşanan son gelişmeler" konulu toplantıya katılan TÜRKSAM Başkanı Sinan OĞAN, Türkiye'nin Ermenistan açılımı ve Azerbaycan'la yaşanan gerginlikleri değerlendirdi.

Türkiye'nin dış politika konusunda ''kırmızı çizgileri'' olduğunu savunan Oğan, ''Türkiye yıllardır hep kırmızı çizgiden bahseder. Kimilerine göre ruhban sınıfı, kimilerine göre Türkmen meselesi, Ege'deki sorunlar kırmızı çizgidir. Kimilerine göre de Türkiye'nin ayağına takılan bir bağdır. Meseleye nereden baktığınıza bağlı olarak Türkiye'nin dış politikası üzerindeki bu konular çözüme ulaştırılmaya çalışılıyor'' dedi.

Türkiye'nin son 8-10 yılını, ABD kaynaklı olan Büyük Orta Doğu Projesi'nin meşgul ettiğini belirten Oğan, ABD Başkanı Bush ile gelen bu projenin, Bush'un gitmesiyle ortadan kalktığını söyledi. Obama'nın gelmesi ile yeni bir projenin ortaya çıktığını ve TÜRKSAM'a göre bunun Güney Asya Projesi olduğunu kaydeden Oğan, ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi ile büyük hata yaptığını savundu.

''Bir ulus küresel bir güç olmak istiyorsa bunun Orta Doğu'da değil, Güney Asya'da olması lazım. Afganistan ve Pakistan'da olması lazım'' diyen Oğan, Güney Asya Projesi'nde Türkiye'ye büyük roller düştüğünü söyledi. Güney Asya Projesi'nin geniş bir coğrafyayı kapsadığına işaret eden Oğan, şöyle konuştu:

''Türkiye'nin oyun alanı Irak, İran, Kafkasya ve Afganistan'dır. Bu nedenle seçim kampanyasında Türkiye'nin ismini duyuran Obama, seçildikten sonra da ilk ziyaretini Türkiye'ye yapmıştır. Seçildikten sonra ilk dış politika ziyaretleri çok önemlidir. Obama da seçildikten sonra ilk ziyaretini Türkiye'ye yapmıştır. Bu da Türkiye'nin Amerika için çok önemli olduğunu gösterir. ABD'nın Irak'ta yeni bir yapılanma yapabilmesi için Türkiye'ye ihtiyacı vardır. Irak'ın kuzeyinde güvenliği alabilecek tek güç Türkiye'dir. Bunun için de terörün bitmesi lazım. Terör devam ederken bunları yapmak çok zordur. O yüzden terörü ortadan kaldırmak için küresel bir zorunluluk vardır. ABD, bölgede güçlü Türkiye değil, etkin Türkiye istiyor.''

Irak'tan çıkmak isteyen ABD'nin, bölgede etkin bir ülke olarak Türkiye'yi görmek istediğini, bunun içinde ülkedeki terör sorununun bitmesi gerektiğini düşündüğünü ifade eden Oğan, ''ABD, bu nedenle bölücü terör örgütünün üst düzey yöneticilerini uyuşturucu ticareti yapmakla suçladı. Bu çok önemli. ABD kendi çıkarları için bölgede terörü bitirecek'' dedi. 
     
ABD'nin, bölgedeki petrol ve doğal gazı rahat kullanabilmesi ve NABUCCO projesinin hayata geçirilmesi için Türkiye'nin Ermenistan ile ilişkilerinin iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayan Oğan, bunun için de yeni bir açılıma gereksinim olduğunu kaydetti. Oğan, şöyle devam etti:

''Ermenistan açılımı ilk defa Obama'nın Türkiye'ye gelişinde yaşandı. Obama, (Ermeni soykırımı düşüncelerim değişmedi. Siz Türkler soykırımı yaptınız ama eğer siz Ermeniler ile ilişkilerinizi düzeltirseniz biz de bu düşüncemizi rafa kaldırırız) demişti. Açılımın hızlanması bu tarihte olmuştur. O dönemler bazı devletlerin hakemliğinde protokoller imzalandı. Bursa'da Türkiye ile Ermenistan futbol milli takımları arasında oynanan maç, Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerinin kopmasına neden olmuştur. Türkiye-Azerbaycan ilişkileri eskiden örnek gösterilirdi. Fakat bugün 17 yıl sonra birbirine nota veren iki devlet haline geldi. Bölgede 'Tek millet iki devlet' anlayışından rahatsız olan tek devlet ABD değil. Rusya'nın da karşı çıktığını biliyoruz. Ermenistan'ın stratejisindeki en büyük tehdit Türkiye ile Azerbaycan arasındaki 'bir millet iki devlet' anlayışı. Türkiye'de şimdiye kadar üzerinde WC yazan hiç bir kutu görmedim. Üzerinde WC yazan kutu bugün bir yerde bulunuluyor, getiriliyor ve televizyonlar önünde Azerbaycan bayrakları içine atılıyor. 'Bir millet iki devlet' anlayışının sonu oluyor. Birileri demek ki bir şeyler yapıyor. Tek millet iki devlet anlayışından kurtulmak içinde bayraklar WC'lere atılıyor.''

Ermenistan açılımının bir tesadüf olmadığını anlatan Oğan, Hrant Dink cinayetinden sonra, herkesin 'Hepimiz Ermeniyiz' diye sokaklara döküldüğünü anımsattı. Oğan, ''Ermenistan açılımı bir tesadüf değil. Siyasi cinayetlerin arkasında farklı olaylar olduğuna inanırdım. Eskiden birine Ermeni demek hakaret sayılırdı. Hrant Dink cinayetinden sonra herkes Ermeniyiz diye sokaklara düştü. O cinayetten sonra Türkiye'de bir şeyler değişmeye başladı. Ve tartışılır hale geldi. Bu cinayetinde tekrar araştırılması ve cinayeti işleyen güçlerin ortaya çıkarılması gerektiğini düşünüyorum'' diye konuştu.

Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerini tehdit olarak gören Ermenistan'ın Türkiye ile imzaladığı protokol ile önemli bir fırsat ele geçirdiğini savunan Oğan, Türkiye'nin bölgede barış isteyen bir politika izlediğini, Ermenistan'ın ise barış politikası izleyen bir ülke olmadığını ileri sürdü. Ermenistan'ın bu açılım ile ABD'den soykırım tasarısını geçirme fırsatı bulacağını öne süren Oğan, ''Ermenistan, Dağlık Karadağ'dan çekilmezse, Türkiye sınırlarını açmayacaktır. Türkiye sınırları açmaz ise ABD'den soykırım tasarımı kesinlikle geçecektir'' iddiasında bulundu.

Türkiye'nin hem doğu, batı hem de kuzey, güneyde enerji koridoru olmak istediğini beliten Oğan, bu koridorda ilerleyebilmek için mutlaka Azerbaycan'ın desteğine ihtiyaç olduğunu söyledi. Doğal gazın olması için, Azerbaycan'ın da olması gerektiğine işaret eden Oğan, ''Azerbaycan'ın içinde olmadığı hiç bir şey gerçekleştirilemez. Türkiye'nin Azerbaycan'ı kaybetme gibi bir lüksü olamaz'' dedi.

Bugün Türkiye'nin dış politikasından iki unsurun çıkarılmak istendiğini öne süren TÜRKSAM Başkanı Sinan Oğan, şunları kaydetti:

''Bunlardan biri Türk kavramıdır. Tek millet iki devlet anlayışından bunu çıkardığınız zaman en büyük zenginliğimiz olan Türk dünyası ortada kalmış olur. İkinci ise gururudur. Dış politikasından Türk unsurunu çıkarırsanız bölge çıplak kalır. Türkiye Ermenistan ve terör açılımında aceleci davrandı. Ermenistan, iyi polis, Diaspora ise kötü polisi oynayacak. Türkiye, soykırım iddialarına sürekli maruz kalacak.''

Son dönemde Türkiye-İsrail arasındaki gerginliği de 'Kontrollü bir gerginlik'' olduğunu ileri süren Oğan, daha sonra misafirlerin sorularını yanıtladı. Toplantı Başkanı Ansiad Üyesi Ahmet ACAR, verdiği değerli bilgiler için ve Ansiad'a konuk olduğu için Sinan OĞAN'a teşekkür belgesi takdim etti.