TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI BAŞKANI İBRAHİM BETİL ANSİAD'A KONUK OLDU


ANSİAD’ın 13. Olağan toplantısına konuşmacı olarak katılan, 1986-1991 yılları arasında Garanti Bankası’nın Genel Müdürlüğünü yapan ve Toplum Gönüllüleri Vakfı Başkanı İbrahim BETİL “Bireysel, Kurumsal ve Toplumsal Sorumluluk” konu başlığında konuşma yaptı.

Dünyada iletişim alanındaki gelişmelerin sivil hareketi de etkilediğini belirten İbrahim BETİL konuşmasına şöyle devam etti. “Gelişmiş ülkelerde katılımcı demokrasinin gelişmesinin temelinde sivil toplumun hareketlenmiş olması yatıyor. Ben, bunun zaman içinde Türkiye’nin de gelişimini etkileyeceğini düşünüyorum. Kurumsal sosyal sorumluluk projeleri şirketler istese de istemese de ön plana çıkmaya başlayacak. İşin heyecan veren tarafı da burada. Çünkü tüketiciler bunu talep etmeye başladılar. Hepimiz biliyoruz ki tüketicinin talep ettiği her şey hepimizi biliyoruz ki üreticiyi yönlendiriyor. Sivil toplum, bireylerin herhangi bir aile, kişisel çıkar, devlet ilişkisi ve piyasa ilişkisi olmaksızın bir diğeri ile ilişki kurdukları ortam. Bunun temeli de gönüllülükle ölçülüyor. Peki insanlar neden gönüllü olur? Son 15 yıldır gönüllülerle uğraşan bir kişi olarak çok farklı gözlemlerim oldu. Zevk için, inandıkları için, can sıkıntılarını gidermek için, gençler özgeçmişlerine yazdırmak için, becerilerini geliştirmek için gönüllü olabiliyorlar. Ama hepsinin ortak bir noktası var. O ortak nokta da kişisel haz alabilmek. Çünkü haz almadan gönüllülüğü sürdürmek mümkün olmuyor. Gönüllü olmanın insana verdiği çeşitli kazançlar var. Yeni çevre ediniyor, ilişki ağı genişliyor, özellikle gençlerde iletişim yetenekleri artıyor. Bazılarına göre maliyetleri oluyor ama ek kazançları da oluyor. Yeni çevre edinmek, yeni arkadaşlar edinmek, ek zaman yaratmak fırsatı buluyor. Tabii olay keyif almakla çok ilgili ama keyfilik değil. Gönüllülük yapmaya başladığınız zaman ciddi sorumluluk üstleniyorsunuz. Bunda da süreklilik önemli. Sürekliliği sağlayamadığınız zaman hizmet götürdüğünüz, sorumluluk içinde bulunduğunuz kesimlere karşı o zaman zor duruma düşebiliyorsunuz.”

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, tüketicilerin toplumsal bir projeye sahip olmak kaydıyla, aynı ürüne yüzde 20 fazla ödemeye razı olduğunu söyleyen Betil, “bu buraya da gelecek. Sosyal sorumluluk gelişiyor” dedi.

Daha sonra üyelerin sorularını cevaplayan İbrahim BETİL’e, toplantı başkanı Osman VURAL Ansiad tanıtım dosyası ve teşekkür belgesi takdim etti.