ANSİAD, VERGİ REKORTMENİ ÜYELERİNİ ÖDÜLLENDİRDİ


2008 Vergilendirme Dönemi ilk 100 sıralamasına giren Vergi Rekortmeni Ansiad üyelerine takdir belgeleri, Ansiad'ın 11.Olağan toplantısında törenle takdim edildi. 

Rekortmenlere takdir belgelerini toplantıya konuk olarak katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr.Mustafa AKAYDIN, İl Deftardarı Hidayet MAT, Vergi Dairesi Başkanı Mahmut SÜTÇÜ ve İl Emniyet Müdürü Feyzullah ARSLAN verdi.

Toplantıda konuşma yapan ANSİAD Başkanı Mehmet HACIARİFOĞLU şunları söyledi:

"Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği olarak ilk kez geçen yıl, vergi rekortmeni üyelerimize birer takdir belgesi vererek onurlandırdık.

Bu uygulamayla Türkiye’nin vergi ve kayıt dışı ekonomi sorununa dikkat çekmek, iş ahlakını korumak, örnek işadamlarını topluma ihtiyaç duyduğu rol modeller olarak öne çıkarılmasını amaçlıyoruz.

Biliyorsunuz ANSİAD 2009 yılını “Kayıt dışı ekonomiyle mücadele yılı” ilan etmişti. Türkiye’de vergilendirilemeyen ekonomik faaliyetlerin boyutu % 30 gibi yüksek bir orandadır.

Bu yıl toplanan vergilerde KDV iadesi, asgari geçim iadesi gibi iadelerin artması, tahsilatta bir önceki yılı aratmıştır. Bu düşüş yaklaşık % 10 civarındadır. Burada en çok dikkatimizi çeken konu, turizm sektöründen ilk 100’e sadece 10 firmanın girmesidir.

Turizmin Antalya ekonomisinde çok önemli bir ağırlığı var. Bu oran % 40 civarındadır. Buna rağmen Antalya’da faaliyet gösteren otel işletmecilerinin % 60’a yakınının vergi mükellefiyeti Antalya dışındadır. Bu da demek oluyor ki Turizm’den kazanılan paranın ancak 1/3’ü Antalya’da kalıyor. Bu sonuçla belediyelerin geliri düşüyor ve gerekli yatırımlar yapılamıyor. Örneğin belediye olarak kişi başına düşen gelir İstanbul’a oranla çok düşük kalmaktadır.

Turizmcilere yıllardır yaptığımız çağrıyı yenilemek istiyoruz.

Toplanan vergilerin kentimize hizmet olarak geri dönmesi için mükellefiyetinizi Antalya’ya almanız en büyük dileğimizdir.

Kayıt dışı ekonomi ile mücadele yalnızca vergi denetimi ile sağlanamıyor. Vergi ödemeleri özendirilmeli, vergisini ödeyenlerin devlet ve toplum tarafından onurlandırılması gereklidir.

Kurumlar vergisinde bu yıl da geçen yıl olduğu gibi ilk 100 mükellefin 21’i ANSİAD üyesidir. Ben de ANSİAD adına ödül alan üyelerimizi bu başarılarından dolayı kutluyor, onlarla gurur duyduğumuzu ifade etmek istiyorum."

 

İlk 100 sıralamasına giren Ansiad üyelerinin listesi ektedir.