BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI PROF.DR.MUSTAFA AKAYDIN ANSİAD'IN KONUĞU OLDU


Sheraton Hotel'de yapılan ANSİAD 11.olağan toplantısına katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr.Mustafa AKAYDIN, "Antalya, Yerel Yönetimler, Büyükşehir Belediyesi, Yatırımlar ve Çalışmalar" konusunda ANSİAD üyelerine bilgi verdi.

Seçildiği günden bu yana en iyi yaptığı işin 100. Yıl Projesi’ni durdurmak olduğunu anlatan Akaydın, “100. Yıl Projesi’nin nasıl bir proje olduğu Antalya halkından saklanıyordu. Ben de başkan seçilince bu sorunlu projeyi kucağımda buldum. Bu projeyle Antalya’ya bir takım spor kompleksleri vaat ediliyordu. Bunların içinde en medyatik olanları da basketbol arenası ve bunun yanında 30 bin kişilik stat projesiydi. Bu projede alanın yüksekliği 253 metre olacaktı. Buradaki yükseklik Türkiye’de hiç yaratılmamış bir yükseklik olacaktı. Biz Büyükşehir Belediyesi Meclisi olarak buradaki ticari alanın Antalya’yı kabul edilemez bir trafik ve beton yığını haline getireceğini düşündük. Bu durumun Antalya’ya haksızlık olduğunu düşündük ve mecliste bu planı oy çokluğuyla değiştirdik. Zaten mahkeme kararına göre de yeni bir plan kararı almamız gerekiyordu’’ diye konuştu.

Başkan Akaydın, projenin durmasıyla sanki Dünya Basketbol Şampiyonası’nın Antalya’da yapılmasını istemedikleri havası yaratıldığını belirterek, şöyle devam etti: “Biz basketbol etkinliğinin Antalya’da yapılmasına karşı değiliz ve bu konuda elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız. Basketbol şampiyonası için görüşmelerimiz oldu. Bizim belediye olarak borçlanma yeteneğimiz yok dedik. Ama devlet olanaklarıyla bize borç verilecekse biz üstümüze düşeni yapacağımızı belirttik. Spor tesislerinin yapılması yasal olarak büyükşehir belediyelerine ait değildir. Bu görev Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne (GSGM) aittir. FİBA da etkinliğin Antalya’da yapılmasını istiyor. Şimdilik bir bekleme süresindeyiz.”

Ulaşım konusunda sekiz brifing aldığını belirten Başkan Akaydın, birçok üniversiteden de ulaşım uzmanlarını Antalya’ya çağırdığını ve incelemeler yaptırdıklarını kaydetti. Akaydın, ‘Uzmanların bana söyledikleri şu oldu: Raylı sistem şu haliyle ve köprülü kavşaklar ulaşım için yanlış bir çözüm. Uzmanlar projelerin yanlış bir çözüm olduğunu söyledi ” şeklinde konuştu:
Çallı ile Ali Çetinkaya arasındaki raylı sistemin yer altına alınması gerektiğini vurgulayan Başkan Akaydın, ancak bunun yapabilmesi için de 50 milyon Euro’ya gerek olduğunu bildirdi. Ancak şu anda raylı sisteme müdahale etmenin mümkün olmadığına dikkati çeken Akaydın, “Önce Antalya’ya Ulaşım Master Planı yapacağız. Bu planın yapılması uzun bir süreçtir ve Antalya’nın bu planı beklemeye tahammülü yok. Bunun için uzmanlardan paketler halinde hizmetler alacağız. Bu paketler kavşak düzenlemesi, sinyalizasyon, sirkülasyon gibi planlar. Biz şu anda kendi çabalarımızla bu çalışmalara başladık.  Bursa’dan da bir ulaşım uzmanı transfer ediyoruz. Raylı sistemin bu kadar yatırımdan sonra kaldırılması doğru değildir.  Ağustos ortasında deneme sürüşleri başlayacak. Eylül ayı sonu itibariyle de yolculu seferleri başlatacağız” dedi.

Yıllardan beri çözülemeyen bir konunun da deniz ulaşımı olduğunu kaydeden Başkan Akaydın, “Bu yatırım, Deniz Ulaşım Master Planı yapılmadığı için akılcı bir yatırım mı bilinmiyor. Ama biz deniz otobüslerini işleteceğiz. En azından denemeliyiz” dedi.

Altın Portakal’ın Antalya’ya simge olduğunu anlatan Akaydın, ancak bu konuda da taktik ve maddi hatalar yapıldığını söyledi. Akaydın, Altın Portakal Film Festivali’ni yürüten Antalya Kültür Sanat Vakfı’na (AKSAV) Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü desteği vereceklerini kaydetti.

Antalya’da turizmin şehir içine sokulmamış olduğundan yakınan Başkan Akaydın, “Biz Antalya’yı cazibe merkezi haline getireceğiz. Festivallerle, robotlar, pandomim gibi etkinliklerle kente canlılık getireceğiz ve turistleri şehir merkezine çekeceğiz” şeklinde konuştu.


ANTKART’ teknolojisinin Antalya için gerekli olduğuna değinen Başkan Akaydın,  ancak ANTKART ihalesinin yanlış düzenlendiğini belirtti. Akaydın, “Bu konuda ANTKART firmasıyla anlaşmaya çalışacağız. Son zamanları yaşıyoruz. Karar aşamasındayız” dedi.

Başkan Akaydın,  Antalya’nın yüzünü güldürecek, elektronik bir sistem geliştirdiklerini ifade ederek, elektronik belediyecilik sistemiyle işlerin daha iyi yürüyeceğini dile getirdi. Engelliler köyünün kısa sürede bitirilmesi gerektiğini vurgulayan Akaydın, Antalya kıyılarında da sahil planlamasının şart olduğunu söyledi.

Başkan, Akaydın konuşmasının sonunda, “Sizden ricam beraber kent ekonomisi yönetim planı oluşturalım, yeni iş alanları yaratalım. Sizlerle beyin fırtınası toplantıları yapalım” dedi.

Konuşmasının ardından Ansiad üyelerinin sorularını yanıtlayan AKAYDIN'a, toplantı başkanı ve Ansiad Başkanı Mehmet HACIARİFOĞLU tanıtım dosyası ve teşekkür belgesi takdim etti.