ÜNLÜ PSİKOLOG PROF.DR.ACAR BALTAŞ ANSİAD'A KONUK OLDU


Bugüne kadar yazdığı kitaplarla 500 bin kişiye ulaşan ve deneyimlerini paylaşan psikolog Acar Baltaş, ANSİAD'ın konuğu oldu. ''Değerlerle Yönetmek'' konulu bir sunum yapan Baltaş, işadamlarına hem iş dünyası hem de aile hayatlarında uygulamaları gereken altın öğütler verdi. Esprili anlatımlarıyla hafızalarda yer eden Baltaş, başarı, özsaygı ve liderlik konusunda doğru bildiğimiz yanlışları da sıraladı.

 
ANSİAD'ın 9.olağan toplantısına Psikolog, akademisyen, eğitimci, yazar ve yönetim Danışmanı Profesör Doktor Acar Baltaş konuk oldu. ANSİAD üyelerine ''Değerlerle Yönetmek'' konulu bin sunum yapan Baltaş, iş dünyasında başarıya ilişkin ipuçları verdi. Baltaş, iyi bir liderin potansiyeli performansa çeviren kişi olduğunu söyledi.

Başarısızlığın hayatın doğasında olduğunu belirten Baltaş, ''ben hiç başarısız olmadım'' sözünün bir palavradan ibaret olduğunu söyledi. Baltaş, hayat karşısında başarılı olabilmenin en önemli yolunun özsaygı olduğunu vurgulayarak anna babalara altın öğütlerde bulundu. Hiç kimsenin zayıf olduğu bir alanda hayat inşa etmediğini anlatan Prof.Dr.Baltaş, şöyle konuştu:

"Zayıf olduğu alanda inşa ettiğini düşündüğü hayatın üzerine başarı hikayesi yazılamaz. Yaptığı işi severek ve zevkle yapamaz. Sevdiğin işi yapmıyorsan, yaptığın işi sevemezsin. Başarısızlık da hayatın doğal ifadesidir. Başarısızlık insanı insan yapar, insanı derinleştirir, empati doğurur. Başarıya tapmanın bir alemi yok. Bunun için futbolu çok seviyorum. Ne kadar iyi takım olursanız olun yenilirsiniz. Mesele, yenilgiyi göğüsleyebilmektir. Yenildiğiniz zaman çamura yatmayacaksınız. (Niye herkes gece oynarken biz neden gündüz oynadık) gibi... 2 Mayısta arkadaşlar Gaziantep'te 23-25 derece sıcaklıkta oynamışlar. Sivasta eksi 10 derecede buz üzerinde oynarken iyiydi. Başarısızlık bilgelik biter. Başarılı olunca (iyiyim, doğruyum, yakışıklıyım.) Başarısız olunca çamura yatarım. Terfi edemezsem kabahat yöneticinin, maçı kaybettiysem kabahat hakemin (Bizim maç kazanmamızı istemiyorlar), kötü not aldıysan kabahat öğretmenin." Geçmişte elde edilen başarı ile ileride de aynı derece başarı elde edilemeyeceğini anlatan Prof.Dr. Acar Baltaş, şöyle devam etti: "Geçmiş başarı ile ileride de başarılı olmayı bekleyemeyiz. Başarılı olan insanların önündeki en büyük handikap, en büyük engel geçmiş başarılarıdır. (Geçmişte başardım gene başarırım) gibi gerçekçi olmayan bir iyimserlikleri vardır. Hayatım boyunca çok ciddi başarısızlıkların içerisinde ve yanında bulundum. Spor alanında da iş hayatında da. En önemli sebep geçmişte başarılı olmuş bir yöneticinin, bir hocanın, geçmiş yöntemlerini kullanarak tekrar başarılı olacağını inanmasıydı. Konjonktür değişmiş, farkında değil. Başarının, başarılı ekibin bir kimyası vardır. O kimya,değişir. Kişi kendini değiştirmez, aynı yöntemi kullanmaya devam ederse çuvallar. İsim vermeme, olay anlatmama gerek yok, gerekirsede anlatırım. Meslekte başarı, yetenek ve becerilere, ekip çalışmasına yatkınlığa, ahlaki değerlere, baskı altında iş yapabilme becerisine bağlı ve aldığı geri bildirimlerden yararlanabilmeye bağlıdır."

Dinleyenleri bol bol güldüren Baltaş, başarının kişinin güçlü yönlerini ortaya çıkarmakla mümkün olduğunun da altını çizdi.
 

Konuşmasının ardından soruları cevaplayan BALTAŞ'a, Ansiad Üyesi Nuri BÜYÜKSELÇUK tanıtım dosyası ve teşekkür belgesi takdim etti.