FİBA HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI ANSİAD'A KONUK OLDU


ANSİAD'ın Sheraton Hotel'de düzenlediği 7. Olağan toplantısına FİBA Holding ve Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü ÖZYEĞİN konuk oldu. Özyeğin, ''Dünyada Ekonomik Kriz ve Türkiye'ye Yansımaları'' konulu bir konuşma yaptı.

Hüsnü Özyeğin, ABD'den başlayan ve tüm dünyaya yayılan ekonomik krizden ilk olarak yine ABD'nin çıkacağına değinerek, bunun ABD'deki girişimciliğin Avrupa'dan daha ileri düzeyde olmasına bağladı.

Türkiye ekonomisinin en büyük darbeyi 2001 krizinde yediğini, ekonominin yüzde 9.4 oranında küçüldüğünü hatırlatan Özyeğin, bugün krizin Türkiye'deki boyutlarının 2001'den daha az olacağını savundu. Krizin Türkiye ile doğrudan ilgisi bulunmadığına da işaret eden Özyeğin, ''Türkiye gayet iyi gidiyordu. 3-4 yıldır, her yıl ekonomi yüzde 6 oranında büyüyordu. Türkiye, ABD'de yaşanan ekonomik depremin tsunamisine yakalandı'' dedi.

Krizin ana nedeninin ABD'de konut fiyatlarının aşırı yükselmesi ve sonra birden bire düşmesi olduğuna değinen Özyeğin, krizle birlikte ABD'de işsizliğin çığ gibi büyüdüğünü, her ay 650 bin ABD'linin daha işsizler ordusuna katılmaya devam ettiğini bildirdi. İşsizlik oranının ABD'de yüzde 10'a yükselmesinin beklendiğini ifade eden Özyeğin, ABD'de bankacılık ve otomotiv sektörlerinin, destek almalarına karşın henüz krizden çıkamadıklarına dikkati çekti.

ABD'de bankacılık sektörünün iyi denetlenmediğini de vurgulayan Özyeğin, ABD bankalarının, sermayelerine göre çok büyük riskler aldıklarını söyledi. ABD Merkez Bankası'nın faiz oranını yüzde 1'e indirmesinden sonra bankaların spekülatif yatırım arayışlarına yöneldiklerini anlatan Özyeğin, bu arayışların sonunda balonun patladığını kaydetti.

Özyeğin şöyle konuştu:

''210 bin nüfuslu Dubai'de milyonlarca metrekarelik inşaatlar yapıldı ve bu balon patladı. Türkiye'de inşaatlar yapmak isteyen Dubaili yatırımcılar, kendi ülkelerinde yaptıkları inşaatların kredilerini nasıl ödeyeceklerini düşünüyorlar. Dünyanın en güçlü bankalarından Citibank'ın değeri 300 milyar dolardan geçtiğimiz 2-3 hafta önce 7.5 milyar dolara indi. Bu, ortalama bir Türk bankasının değeri kadardır. Evet balon patladı. Kriz dünyaya yayıldı. Şimdi krizin etkileri yavaş yavaş giderilmeye çalışılıyor. Ancak, ekonomik krizin bahara dönüşmesi için daha zamana ihtiyaç var.Türkiye'nin 2001 krizinde yaşadıkları çok acıydı. Türkiye'de inanılmaz bir bankacılık krizi yaşandı. Bu krizden hem bankacılar, hem bürokratlar ders aldı. Türk bankacılık sektörü bu krize sağlam ve likit şekilde girdi. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BBDK) ile Merkez Bankası'nı kutlamak lazım. Türkiye'de ekonomi duraklarken, bankacılık sektörü dimdik ayaktadır.''

Dünya ekonomisinde iyimser hava yaşanırken gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere oluk oluk para akıtıldığını da anlatan Özyeğin, bu paranın, Türkiye'de döviz kurunu düşük tuttuğunu, bu dönemde Türkiye'nin yılda özelleştirmeler dahil 20 milyar dolar yabancı sermaye çektiğini hatırlattı ve ''Artık yeni yabancı sermaye gelmiyor. Türkiye'deki bankalar da artık 2-3 yıl yeni krediler alamayacak'' diye konuştu.

Türkiye'nin, dünyadaki ekonomik krize karşı önemli önlemler aldığını, geçen aralık ayında Merkez Bankası'nın munzam karşılıkları 2 puan indirmesinin olumlu etkiler yarattığını ifade eden Özyeğin, KDV ve ÖTV indirimini de olumlu bulduğunu vurguladı. Gelecek dönemde hükümetin yeni önlemler alacağını ve sektörel destekler sağlayacağını tahmin ettiğine işaret eden Özyeğin, ''Bu kriz Türkiye'den çıkmadı. Onun için ben buna kriz değil, ekonomik yavaşlama diyorum. Türkiye'nin, bu ekonomik yavaşlamadan çok iyi imkanlarla çıkacağına inanıyorum'' dedi.

Özyeğin, ABD'nin ekonomik krizden çıkmak için önemli çalışmalar yaptığını, ABD Başkanı Barack Obama'nın da inanılmaz önlemler aldığına işaret eden Özyeğin, Obama'nın aldığı kararların, ABD'nin ekonomik krizden erken çıkmasında etkili olduğuna dikkati çekti ve ''ABD'de ekonomi çok kötü durumdaydı. Ama birşeye dikkatinizi çekmek istiyorum. Obama çıkıp da bir gün, (Bana enkaz devrettiniz. Bu krizi ben yaratmadım ki) demedi'' diye konuştu.

Konuşmasının ardından soruları cevaplayan Özyeğin'e, Ansiad Kurucu Üyesi Hüseyin ÇALIK tanıtım dosyası ve teşekkür belgesi takdim etti.