ANSİAD BAŞKANI MEHMET HACIARİFOĞLU YEREL SEÇİMLERİ DEĞERLENDİRDİ


                                                                      

Genel seçim havasında geçen bir yerel seçimi geride bıraktık. Alınan sonuçlara bakacak olursak; İktidar partisi % 8 civarında bir oy kaybına uğramıştır. İktidar partisinin oy kaybı, bir erken seçimi gerektirecek kadar olmamasına rağmen halktan gelen çok ciddi bir uyarı olarak algılanmalıdır. Muhalefetteki partilerin hala iktidara hazır olmadıklarını, mevcut hükümete alternatif olacak oyu alamadıklarını görüyoruz.

Türkiye’de siyaset her geçen gün bir çözümsüzlük girdabının içerisine sürükleniyor. Halkın gerçek gündemi, AKP-CHP kutuplaşmasına hapsediliyor. Hükümet bir an önce Türkiye’nin gerçek gündemine odaklanmalıdır. Krizle mücadelede kısa vadeli alınan geçici tedbirlerin yanında iç talebi destekleyici kontrollü para ve maliye politikalarına, verimliliğe orta ve uzun vadeli iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesini sağlayacak sürdürülebilir yüksek büyüme politikaları uygulamalıdır.

2014 AB tam üyelik hedefi, ülkenin tüm kurumlarının ve siyasi partilerin öncelikli hedefi ve kalıcı gündem maddesi olmalıdır.

Dün TÜİK tarafından açıklanan raporda 2008 yılının dördüncü çeyreğinde GSYİH % 6.17 oranında piyasa beklentilerinin biraz üzerinde küçülmüştür. 2001 Yılında bu rakam % 9,85 idi. Türkiye o tarihten bu yana ilk defa bir küçülme yaşadı. Bu sonuçlarda tüketim ve önemli bazı sektörler etkili oldu. Bu sektörlere baktığımız zaman imalat sanayi, inşaat, toptan ve perakende, ulaştırma, depolama ve haberleşme sektörlerinde çok yüksek oranda düşüşler göze çarpıyor. Örnek vermek gerekirse inşaat sektörü son çeyrekte % 13,4 olmak üzere 2008’i % 7,63 küçülerek tamamladı.

Sadece İnşaat Sektörü, en az 200’ü doğrudan olmak üzere birçok sektörü de dolaylı olarak etkiliyor. İnşaat sektöründe son alınan alım-satım vergilerinin yanında, başka tedbirlerle de desteklenmelidir. Örneğin, bazı Avrupa ülkelerinde birinci konutunu alan insanlara sıfır faiz uygulaması vardır. Antalya’da yapımı tamamlanmış, satılamayan çok ciddi bir konut stoku vardır. Bunların yurtdışında pazarlanması konusunda kurumların ortak bir çaba içinde olmaları gerekiyor. Türkiye çapında bakacak olursak hemen pazarlanabilir durumda 100.000 konut bulunuyor.  

İlk 9 ayı büyüme ile tamamlayan imalat sanayinde son çeyrekte % 10,8’lik sert düşüş göze çarpıyor. Tarım sektöründe durum farklı, sektör 2008 yılını % 4,1’lik büyüme ile tamamladı.

Bu sektörlerin istihdam yaratıcı etkileri düşünüldüğünde Kasım ve Aralık ayında yükselişe geçen işsizlik rakamları daha anlaşılır hale geliyor.

Sonuç olarak; özel sektör yatırımlarında % 23,5 daralma göze çarpıyor. Küçülmenin 2009’un son çeyreğine kadar devam edeceği ve 2009’un ilk çeyreğinde meydana gelen daralmanın biraz daha şiddetli olacağı görülüyor.