PROF. DR. BOZTOSUN; “SIFIR MALİYET 17 MİLYON TL KAZANÇ GETİRDİ”


BASIN BÜLTENİ                                                                               ANTALYA, 18 OCAK 2017

2017 / 03

 

ANSİAD’da yeni yılın ilk Kahvaltılı Toplantısı’nın konuğu, Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Nükleer Fizik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Boztosun oldu.

PROF. DR. BOZTOSUN; SIFIR MALİYET 17 MİLYON TL KAZANÇ GETİRDİ”

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD)’ın kahvaltılı toplantısının konuğu olan Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Nükleer Fizik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Boztosun, Antalya iş dünyası için ‘Nükleer İle Kazanmak’ konulu bir sunum gerçekleştirdi. ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan Başkanlığında yapılan toplantıda, Prof. Dr. Boztosun, Antalya iş dünyasına Akkuyu ve Sinop Nükleer Güç Reaktörleri’nin ihalelerinin yapılmasının ardından, ülkemiz bilim, sanayi ve iş insanları için nükleer santraller ve alt sektörlerinde sunulan önemli iş fırsatları hakkında bilgi verdi. Antalya Akra Barut Otel’de düzenlenen kahvaltıya, ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan, ANSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile ANSİAD Üyesi iş insanları katıldı.

TÜRKİYE’DE İLK FOTONÜKLEER REAKSİYON

Nükleer Fizik ve Enerji üzerine temel kavramları anlatan ve Türkiye’de ilk fotonükleer reaksiyon deney sistemini kurarak başarıyla gerçekleştirdiklerini dile getiren Boztosun, “Dünyada ilk nükleer reaksiyon deneyi, E. Rutherford tarafından Manchester Üniversitesi’nde 1909’da yapıldı, 1968-1973 SLAC, İlk Fotonükleer Reaksiyon deneyleri ise ABD’de SLAC’ta 1968-1973 yılları arasında gerçekleştirildi, Türkiye’de ilk Fotonükleer Reaksiyonu’nu ise biz, Akdeniz Üniversitesi’nde 2013’te başardık” dedi. Akdeniz Üniversitesi’nin kanser tedavisinde kullanılan bir cihazından yola çıkarak Linak ve Gama Spektrometresi’ni geliştirdiklerini kaydeden Prof. Dr. İsmail Boztosun, “Dünyada milyarlarca dolar harcanan paralarla yapılan işi, biz sıfır maliyetle gerçekleştirmiş olduk. Test sonuçlarımız da diğer cihazlarla yapılan sonuçlara çok yakın” diye konuştu.

PESTİSİT KALINTILARINDA ETKİLİ

Antalya’nın radyasyon haritasını da çıkardıklarını dile getiren Prof. Dr. İsmail Boztosun, “Gıdalarda, toprakta ve yapı malzemelerinde radyoaktivite analizi ve sertifikası verebiliyoruz. Böylelikle tahrip etmeden, gıdada pestisit kalıntısını analiz ederek onu madde üzerinden arındırıyoruz. Tohum ıslahına yönelik gen mutasyonu gerçekleştiriyoruz, bitki ıslahı için önemli olanaklar sağlıyoruz. Kimyasal kalıntıları çözüyoruz, adli açıdan önemli balistik sonuçlar çıkartabiliyoruz. Tahrip etmeden tarihi eserlerin gerçekliğini de tespit edebiliyoruz” dedi.  Boztosun, “Sıfır maliyetle başladığımız proje, Akdeniz Üniversitesine 17 Milyon TL kazandırdı. Uyguladığımız nükleer teknolojiler, medikal ürün sterilizasyonu, farmasotik ve kozmetik ürünler, polimer modifikasyonu, gıda ışınlaması, hayvan yemi ve pet gıdalar, ambalaj malzemesi gibi birçok sektörde önemli katma değer yaratmaktadır” diye konuştu. Toplantı, toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

 

Toplantıyla ilgili detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr