ÇOBANOĞLU, ANTALYA'YA AKILLI TRAFİK SİSTEMİNİ MÜJDELEDİ


ANSİAD 13’üncü Kahvaltılı Toplantısı’nın konuğu olan, Antalya Karayolları 13’üncü Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu ilk akıllı ulaşım sisteminin Antalya’da başlayacağını müjdeledi

 

Çobanoğlu, Antalya’da sadece bu yıl yapılan yatırımın 312 milyon lira olduğunu, yılsonunda 674 milyonluk bir yatırım harcaması hedeflediklerini kaydetti

 

 

ÇOBANOĞLU, ANTALYA’YA AKILLI TRAFİK SİSTEMİNİ MÜJDELEDİ

 

Türkiye’de ilk akıllı ulaşım sisteminin Antalya’da olacağını dile getiren Çobanoğlu, “Sandıklı’dan Gazipaşa’ya, Antalya’dan Tekirova’ya kadar 2018’de devreye girecek olan sistemin pilot bölgesiyiz” dedi

 

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD)’nin aylık kahvaltılı toplantısının konuğu olan Antalya Karayolları 13’üncü Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu, iş insanlarına karayollarında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Türkiye’de ilk akıllı ulaşım sisteminin Antalya’da başladığını kaydeden Arif Çobanoğlu, “Sandıklı’dan Gazipaşa’ya, Antalya’dan Tekirova’ya kadar yol haritamız bulunuyor. Sürücü yoldayken, yol durumuyla ilgili kendisine bilgi gelecek” dedi. Pilot bölge olarak Akdeniz iklimine işaret eden Çobanoğlu, “Değişken iklimlerde bizim sürücüleri uyarmamız gerekiyor, sürücülerin tereddüt etmeden ilerlemesini sağlayacağız” diye konuştu. Antalya Akra Barut Otel’de düzenlenen kahvaltıya, ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan, ANSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile ANSİAD Üyesi İş insanları katıldı.ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan Başkanlığında yapılan toplantıda, 2016 yılı Antalya ili karayolları yatırımları ve projeleri konuşuldu.

 

TEKİROVA-KUMLUCA ARASI MESAFE KISALACAK

13’üncü bölge olarak 3 bin 511 kilometre yol ağına sahip olduklarını ve turistik olarak 4 bin 52 kilometrelik yol ağının bulunduğunu dile getiren Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu, “Şu anda bölge yollarımızın yüzde 21’i sıcak asfalt şeklinde olup, 60 tane de yatırım projemiz bulunmakta. Yatırım programımızda aktif olarak 702 kilometre yol bulunurken, bin 927 kilometre yol ise yatırım programında yer alıyor” diye konuştu. Antalya, Isparta ve Burdur illerinin tamamı, Afyon ve Muğla illerinin ise bir kısmında karayolları çalışmalarını yürüttüklerini dile getiren Çobanoğlu, “Antalya’da sadece bu yıl 312 milyon liralık bir yatırım yaptık, sene sonunda yatırım bedelimizin 674 milyon lira olmasını hedefliyoruz” diye konuştu. Bölünmüş yol çalışmalarının Antalya-Kemer, Tekirova-Kumluca güzergahında yol yapım çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Çobanoğlu, “Tekirova-Kumluca yolu arasında 6 bin 200 metrelik bir tünel projesi çalışıyoruz, bu tünelin yapılması halinde yol 7 kilometre kısalırken, 30 dakika da zamandan tasarruf edilecek” dedi.

 

ÇUBUK BELİNE TÜNEL
Antalya- Kemer-Kumluca arasındaki bölünmüş yol çalışmalarının da devam ettiğine değinen Çobanoğlu, şöyle konuştu: “Projesine devam ettiğimiz Kalkan -Finike arası bu kesimde proje çalışmamız bitiyor. Bu sene yeni başlayacağımız Finike-Elmalı yolunu tamamen sıcak karışım yani beton asfalt dediğimiz bu sene başlayıp 2018 yılında Finike-Elmalı arası tamamen sıcak karışım olacak. İzmir yolu bölünmüş yol olarak tamamlandı. 29 Temmuz'da ihalesi yapıldı, ihale süreci tamamlanınca Antalya- İzmir aksimiz tamamen sıcak karışım olacak iki yıl içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Kamuoyunda çok talep edilen Çubuk Beli tüneli için de ihaleyi tamamlayıp 2017 yılında tünel alışmalarına başlamayı hedefliyoruz."

 

 

 

 

 

 

BATI ÇEVRE YOLU YILSONUNDA AÇILIYOR
Batı Çevre Yolu ve Kuzey Çevre Yolu hakkında açıklamalarda bulunan Çobanoğlu, "Bir diğer projemiz Antalya Batı Çevre Yolu'nda şu an çalışmalarımız devam ediyor. Serbest Bölge Kepez Kavşağı’nda bir sarnıca rastlandı kazılar sırasında, bu nedenle proje tadilatı yapılıyor. 2016 yılı sonu itibariyle köprülü kavşaklar olmadan Batı Çevre Yolu’nu ulaşıma açacağız. Kuzey Çevre Yolu’nda şu anda 120 tane iş makinası çalışıyor. Burdur-Dereboğaz yolunu da 2019 yılı itibariyle açmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

2017 PROJESİ GAZİPAŞA OLACAK

2017 projelerinin başında Gazipaşa tünellerinin geldiğini dile getiren Çobanoğlu, “En büyük projemiz Gazipaşa tünelleri olacak, Korkuteli-Söğüt arasında ihale yapıldı, 2017 yılı başında İzmir’e giden aksımız açılacak. Akseki yolu üzende çalışmamız olacak, ara aks olmasına rağmen bayramlarda günde 25 bin trafiği alan bir yol” dedi.

 

TÜRKİYE’DE İLK AKILLI ULAŞIM SİSTEMİ ANTALYA’DA BAŞLIYOR

Türkiye’de ilk akıllı ulaşım sisteminin Antalya’da başladığını kaydeden Arif Çobanoğlu, “Sandıklı’dan Gazipaşa’ya, Antalya’dan Tekirova’ya kadar yol haritamız bulunuyor. 2018’de devreye girecek olan sistemle, bütün bu yollardaki trafik akışını ve meteorolojik bilgiyi tespit edecek sensörler yerleştireceğiz. Sürücü yoldayken, yol durumuyla ilgili kendisine bilgi gelecek” dedi. Pilot bölge olarak Akdeniz iklimine işaret eden Çobanoğlu, “Antalya Bölgesi’nin seçilmesinin bir nedeni var, iklim koşulları. Çünkü Burdur’dan Antalya’ya seyreden bir sürücü kar da görüyor, sis de. Burdur’da hava koşulları soğukken, Antalya’da sıcak oluyor. Bu nedenle değişken iklimlerde bizim sürücüleri uyarmamız gerekiyor, sürücülerin tereddüt etmeden ilerlemesini sağlayacağız” diye konuştu.