HÜRRİYET GAZETESİ YAZARI TAHA AKYOL, ANSİAD TOPLANTISI’NIN KONUĞU OLDU.


HÜRRİYET GAZETESİ YAZARI TAHA AKYOL, ANSİAD TOPLANTISI’NIN KONUĞU OLDU.

TAHA AKYOL:”İSLAM DÜNYASININ PARLAYAN YILDIZI ARTIK TÜRKİYE DEĞİL;TUNUS”

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) olağan toplantısının konuğu Hürriyet Gazetesi Yazarı - CNNTÜRK Televizyonu Program Yapımcısı Taha Akyol oldu. Bundan 5-6 yıl önce İslam Dünyasının parlayan yıldızı olarak Türkiye’nin gösterildiğini bugün ise Türkiye’nin yerini Tunus’un aldığını belirten Taha Akyol, “Tunus anayasasını yaptı. Eğer bir ülke bu eğitim seviyesine, bu ekonomi seviyesine, 150 milyar ihracat seviyesine rağmen uzlaştırıcı bir anayasa yapamıyorsa bazı şeyleri ciddi düşünmesi lazım.” dedi.

Hürriyet Gazetesi Yazarı Taha Akyol, ANSİAD Olağan Toplantısı’nın konuğu oldu. Akra Barut Otel’de gerçekleşen toplantıya ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan, Kepez Belediye Başkanı Avukat Hakan Tütüncü, Hürriyet Akdeniz Gazetesi Bölge Temsilcisi Hayri Dizerkonca, Akdeniz Üniversitesi Girişimcilik ve İş Geliştirme Araştırma Uygulama Merkezi (AKGİM) Müdürü Prof. Dr. M. Gürhan Yalçın, Akdeniz Üniversitesi İş Dünyası ile İş Birliği Uygulama ve Araştırma Merkez (AKİŞMER) Müdürü Prof. Dr. Ayşe Boztosun, ANSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, ANSİAD Geçmiş Dönem Başkanı Bekir Bülent Özsoy, ANSİAD Üyesi İş İnsanları ve eşleri ile basın mensupları katıldı.
Olağan Toplantı’nın açılış konuşmasını yapan ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan, “Antalya’nın tarihi ve doğal zenginliği, dünyaya açık kültürü ve gelişme potansiyelinin, bir üniversiteler kenti olmasına uygun bir zemin yarattığını belirterek,” Antalya’da özellikle dünyanın güçlü üniversiteleriyle ortak diploma programları uygulayabilecek, uluslararası ekonomik, sosyal ve siyasal ilişkilerimizin gelişmesine katkı yapacak üniversitelerin kurulması hem ilimize hem de ülkemize önemli katkılar sağlayacaktır. Antalya, üniversiteler şehri olmalıdır” dedi.

ANSİAD’a İki Yeni Üye

ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan’ın konuşmasının ardından ANSİAD’a yeni katılan iki üyeyle ilgili üye alım töreni yapıldı. Yeni üyelere ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan, Kepez Belediye Başkanı Avukat Hakan Tütüncü ve Köşe Yazarı Taha Akyol tarafından dernek rozeti takıldı ve üyelik belgeleri takdim edildi. Cihan Oskay ve Mustafa Serkan Öztürk ANSİAD ailesinin yeni üyeleri oldu.

Üye alım töreninin akabinde ANSİAD Geçmiş Dönem Başkanı Ergin Civan’ın toplantı başkanlığını yaptığı toplantıda “Türkiye’nin Hukuk Serüveni” başlığında konuşan Hürriyet Gazetesi Yazarı Taha Akyol, “Kendimi hakikaten çok gururlu ve onurlandırılmış hissediyorum. İş insanlarına hitap etmekten çok mutluyum. Çünkü Türkiye 1950’lilere kadar köylüler ve bürokratların ülkesi olarak biliniyordu. Bugünkü Anadolu’da sizin gibi iş insanlarını görünce ve ANSİAD’a katılan iki yeni üyenin genç yaşta başarılarını dinleyince göğsüm kabarıyor.” dedi.

İş insanları ve iş dünyası için hukukun önemine değinen Akyol, şunları söyledi:

“Bir yatırım yapmak üzere yabancı girişimciyle ortaklık kuracağınız zaman o yabancı şirketin bakacağı şeylerden birisi Moodys’in raporlarını karıştırmaktır. Dünya Bankası’nın raporlarını karıştırmaktır. Freedom House raporlarını karıştırmaktır. Avrupa Merkez Bankası raporlarını karıştırmaktır. Bu ülkede hukuk düzeni nedir diye bakarlar. O yüzden hukukun önemini size anlatmama gerek yok. Sizin de güvenli hukuka ne kadar ihtiyaç hissettiğinizi iş dünyası ile katıldığım sohbet toplantılarından biliyorum. Size hukukun önemini değil hukuk serüvenimizi anlatacağım.”

Bugün İslam Dünyasının Parlayan Yıldızı Türkiye değil; Tunus

Bundan 5-6 yıl önce İslam Dünyasının parlayan yıldızı olarak Türkiye’nin gösterildiğini bugün ise Türkiye’nin yerini Tunus’un aldığını belirten Akyol, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:
“2012 yılında 15.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte bazı gazeteci arkadaşlarında katılımıyla Tunus’a gittik. O vakit Tunus’ta Arap Baharı olmuş anayasa çalışmaları yapılıyordu. Gül, dönerken uçakta şu sözü söyledi. Bunlar bizden önce anayasa yapacaklar. Onlar birbiri ile kavga itişme halinde değil. Sonra Tunus seçimlerini yaptı. Anayasasını yaptı. Dün Türkiye İslam Dünyasının yükselen yıldızı olarak gösterilirken bugün Tunus, İslam dünyasının yükselen yıldızı olarak gösteriliyor. Eğer bir ülke bu eğitim seviyesine, bu ekonomi seviyesine 150 milyar ihracat seviyesine rağmen uzlaştırıcı bir anayasa yapamıyorsa bazı şeyleri ciddi düşünmesi lazım.”

Türkiye’nin anayasa kültürü geleneğine sahip olamadığını savunan Yazar Taha Akyol, ”Biz mesela İngiltere gibi yerleşik, giderek kendi kendini zenginleştirerek gelişen bir anayasa kültürüne sahip olamadık. Almanya’da Avrupa Savaşları yüzünden böyle bir geleneğe sahip olamadı. Ancak Nazi cehennemini yaşadıktan sonra akılları başlarına geldi. Amerikalıların ve İngilizlerin tavsiyesiyle yapılan bir anayasayla istikrara kavuşmuş bulunuyorlar. ” diye konuştu.

Konuşmasında altını çizdiği noktalarla ilgili “Bütün bunları anlatıyorum ki milletvekilinin büyük vicdanından tutun da bağımsız yargı, kuvvetler ayrılığı, hukukun üstünlüğü ilkeleri yerleşsin, istikrara kavuşalım da işimize gücümüze bakalım. Teknolojimize bakalım. PISA sınavlarında çocuklarımızın niye kritik sıraların üstüne çıkamadığına bakalım. İhracatımızda niye 160 milyar doları aşamadığımıza bakalım. İhracatımızda teknolojinin payı niye yüzde 2’de kaldı da yüzde 3’e çıkamadı. Artık onları konuşalım ifadelerini kullanan Akyol, Ekonomiden Sorumlu Devlet Eski Bakanı Ali Babacan’ın 2009 yılında söylediği sözü anımsatarak “10 Bin Dolar tek başına milli geliri yakaladık.11 Bin Doları bulamıyoruz. Milli gelir şimdi kur farkından dolayı 9 Bin küsur Dolarda.11 Bin Doları bulabilmiş değiliz. Konuşmamız gerekenler bunlar. Türkiye, Güney Doğu’da şehitler veriyor. Güçlü olmanın yolu oraya bomba yağdırırken bunun hesabını yapmayan bir ekonomiye sahip olmaktır. Amerika niye güçlüdür? Rusya niye güçlüdür? Rusya’nın sadece petrol ihracatı 300 Milyar Dolar.” şeklinde konuştu.

Güçlü Olmanın Tek Yolu

Güçlü olmanın tek yolunun hukuk ve teknoloji olduğunun altını çizen Taha Akyol, şöyle devam etti:

“Siz Londra’ya, İngiltere’ye, Amerika’ya gittiğinizde bir ortak aradığınızda mesela Harward Üniversitesi’nin Antalya’da bir şubesi açılacağında Üniversite hükümet dışı düşünce kuruluşu Freedom House raporlarına bakınca Türkiye hukuk ülkesi demelidir. Ali Babacan demişti ki tek çaremiz Avrupa Hukukudur. Yani Avrupa İnsan hakları mahkemesinin içtihatlarını uygulayan bir hukuk. Ama sen kızdığın gazeteciyi hapse atarsan o vakit Avrupa ile aran bozulur.”

Türkiye’nin muhataralı bir coğrafyada olduğunu dile getiren Akyol, “Bu coğrafyada dün imparatorluk olunmadığı zaman, bugün teknoloji üreten bir ülke olunmadığı zaman rahat oturulamaz. Güçlü olmanın yolu ne kılıç ne kalkan ne top ne tüfek. Önce hukuk ve teknoloji. Bizden çok sonra istiklaline kavuşmuş Tunus’a bile gıpta eden bir ülke olmaktansa İslam Dünyası’nın örnek alacağı demokrasisi, özgürlükleri, yaratıcı düşüncesi gelişen hukukuna güvenilen istikrarlı bir ülke olmaya çabalamalıyız.” diye konuştu.
Toplantı, ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan ve toplantı başkanı Ergin Civan’ın konuşmacı Taha Akyol’a plaket takdimiyle son buldu.

Akyol, etkinlik sonunda katılımcılar için “Türkiye’nin Hukuk Serüveni” başlıklı kitabını imzaladı