EKONOMİST UFUK SÖYLEMEZ:"TÜRKİYE'NİN TEMEL BİR PARADİGMA DEĞİŞİKLİĞİNE İHTİYACI VAR"


EKONOMİST, DEVLET ESKİ BAKANI UFUK SÖYLEMEZ ANSİAD TOPLANTISI’NIN KONUĞU OLDU.

SÖYLEMEZ:”TÜRKİYE’NİN TEMEL BİR PARADİGMA DEĞİŞİKLİĞİNE İHTİYACI VAR”

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD) 3.Olağan Toplantısı’nın konuğu Ekonomiden Sorumlu Devlet Eski Bakanı ve Milli Merkez Ankara Temsilcisi- Ekonomist Ufuk Söylemez oldu. Ülkenin ağır borçlanma altında olduğunu vurgulayan Ekonomist Ufuk Söylemez, finansal okuryazarlık zayıf olduğu için halkın büyük çoğunluğunun borçlanmaya, verimsiz tüketime yöneldiğini belirterek, “Bu durum sosyal patlamaya gider. Böyle devam edemez. Türkiye’nin temel bir paradigma değişikliğine ihtiyacı var” dedi.

Ekonomiden Sorumlu Devlet Eski Bakanı ve Milli Merkez Ankara Temsilcisi Ekonomist Ufuk Söylemez, ANSİAD 3.Olağan Toplantısı’nın konuğu oldu. Antalya Akra Barut Otel’de düzenlenen toplantıya ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan, ANSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ANSİAD Geçmiş Dönem Başkanı Ergin Civan, ANSİAD Üyesi iş insanları ile eşleri ve basın mensupları katıldı. Toplantı Başkanlığı’nı ANSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Lütfi Göbüş’ün yaptığı toplantıda konuşan Ufuk Söylemez, bugünlerde kendisine "nasılsın" diye sorulduğunda "Türkiye'den halliceyim" diye yanıt verdiğini söyledi.

UÇAĞIN DÜŞÜRÜLMESİ ARKADAN HANÇER SAPLAMAK GİBİ

Önümüzdeki dönemde otelcilerin çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalma riskinde olduklarının altını çizen Ekonomist Ufuk Söylemez, “Antalya ve Türkiye için de zor bir 2016 yılı olacak” diye konuştu.

Rus uçağının düşürülmesi olayının sonuçlarına değinen Ufuk Söylemez, "Antalya'ya 3,5 milyon Rus turist gelmiyor ama Türkiye'ye 4,5 milyon Suriyeli geliyor. Uçak düşmesi sonrası yüzde 80 azalma bekleniyor. Yüzde 81 sadece Ocak ayında azalma var. Antalya Tarım Konseyi raporunda da çok açık gözüküyor. Daha mart, nisan ayları gelmedi ve domates ihracatında sorunlar asıl o zaman başlayacak. 2016'da bu ambargonun daha ağır hissedileceğini düşünüyorum. Elbette turizm sektöründe de" dedi. Söylemez, Rus uçağının düşürülmesini Türkiye ekonomisine arkadan hançer saplamak olarak nitelendirdi.

"ALİ KOÇ EZBER BOZDU"

Türkiye'nin gelir dağılımı eşitsizliğini giderecek adımlar atması gerektiğini belirten Ufuk Söylemez, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç'un Antalya'daki konuşmasında ezber bozduğunu söyledi. Söylemez, "Geçen gün Ali Koç, 'Böyle gitmez' dedi. Ali Koç iyi eğitim almış, Türkiye'nin bir numarası, dev holdingin başındaki akıllı bir adam. Ali Koç ezber bozdu. Çünkü o da biliyor ki, büyük bir sanayici, işadamı olarak bu gidişatın, yani bu finansal kapitalizmin, üretimden kopmanın, bu gelir dağılımındaki adaletsizliğin yaratacağı sosyal ve ekonomik sonuçları herkesi altına alacak, riski o da görüyor.”

Ülkenin ağır borçlanma altında olduğunu vurgulayan Ekonomist Ufuk Söylemez, finansal okuryazarlık zayıf olduğu için halkın büyük çoğunluğunun borçlanmaya, verimsiz tüketime yöneldiğini belirterek, “Bu durum sosyal patlamaya gider. Böyle devam edemez. Türkiye’nin temel bir paradigma değişikliğine ihtiyacı var” dedi.

MİLLİ MERKEZ'E 'PARTİLEŞİN' BASKISI VAR

Milli Merkez oluşumu hakkında da bilgiler veren Ufuk Söylemez, siyasi partiler üstünde bir kuruluş olduğunu ve kuruluşun başkanlığını TBMM eski başkanı Hüsamettin Cindoruk'un yaptığını söyledi. Söylemez, Milli Merkez’in Türkiye'nin milli meselelerinde, Kıbrıs'tan bölünme anayasasına kadar her türlü konuda ulusal davaya sahip çıkmak için yurtsever aydınların bir araya geldiği bir oluşum olduğunu belirtti.

Türkiye'nin alternatiflere ihtiyacı olduğunun altını çizen Söylemez, “Heyecan verecek. 'Bunlar gelirse bu işi yapar' diyecek, maceracı, ideolojik saplantısı olmayan, devlet deneyimi olan, vatan millet için aşk dolu bir kadronun gelip bu işe el atması lazım. Bu şu anda gözükmüyor, bize partileşin diye büyük baskı var." dedi.

ANKARA'DAN BİR ŞEY ÇIKABİLİR

Her gün bir şehit cenazesi kalktığını ve gencecik vatan evlatlarının yaşamlarının baharında hayata veda ettiklerini dile getiren Söylemez, "Bu ülke için gidiyorlar. Bir taraftan çözüm ve ülke öyle bir noktaya gelmiş ki. Bunun içinden çıkacak bir demokratik Kuvay-i Milliye ruhu lazım. Ben bunu arıyorum. Bir şey yapmamız lazım. Biz de katkı vereceğiz. Muhtemelen Ankara'dan böyle bir şey çıkacak. Ankara’da bu arayışlar çok yaygın. Bir tabela partisi olmak hiç kimseye fayda getirmez. O bakımdan toplumun da bunu istemesi lazım. Ben böyle bir birlikteliğe sıcağım" dedi.

Toplantı, ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan ve Toplantı Başkanı Lütfi Göbüş’ün konuşmacı Ufuk Söylemez’e plaket takdimiyle son buldu.