ANSİAD 26 YAŞINDA...


ANSİAD 2015 YILI “YILIN MEDYA, SANAT , BAŞARILI İŞ İNSANI” ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU”

ANSİAD 26 YAŞINDA

ANSİAD BAŞKANI ABDULLAH ERDOĞAN: ”TÜRKİYE’NİN VE ANTALYA’NIN GERÇEK BİR ORTAK AKLA İHTİYACI VAR”

 Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD) 26. Kuruluş Yıldönümü muhteşem bir balo gecesi ile Ramada Plaza Oteli’nde kutlandı. Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen gecede konuşan ANSİAD geçen dönem Başkanı Ali Eroğlu; Bugün ilk kez ANSİAD tarihinde asır sözcüğünü kullanıyoruz. ANSİAD’ın kurucuları çeyrek asır önce Antalya sevgisiyle, Türkiye sevgisiyle bir yol açtılar ve çok sayıda ekonomik,  sosyal girişime öncülük ettiler. ANSİAD, üyelerine ve Antalya’ya yeni ufuklar açtı. Bu süreçte Türkiye çalkantılı dönemlerden geçti, sivil toplum örgütleri için zor zamanlar yaşandı, ama ANSİAD tarafsızlığını, saygınlığını ve birlikteliğini başarıyla korumasını bildi. Bu başarı ANSİAD’ın kurumsal kültürünün ürünüdür ve bu nedenle bu kültürün oluşmasında ve yaşatılmasında katkısı olan bütün üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

ANSİAD'IN 26. Kuruluş Yıldönümü Balosu'na Vali Vekili Mestan YAYMAN, Milliyetçi Hareket Partisi Antalya Milletvekili Doç Dr Mehmet GÜNAL, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa KAYA, ANSİAD Kurucu Üyesi Antalya Eski Milletvekili Sadık BADAK, İş, Sanat, Siyaset, Medya dünyasının önde gelen isimleri eşleri ile birlikte katıldı.

Balo'nun açılış konuşmasını yapan ANSİAD geçen dönem Başkanı Ali EROĞLU, ANSİAD'ın 21 yıldır verdiği ödülleri anlatarak, “Ödül vermek, takdire layık insanları bulmak, onları motive etmek, başarıyı yücelterek insanlara değer vermek çok önemlidir ve Türkiye'nin böylesi ortamlara ihtiyacı vardır” dedi.

Geçen 25 yılda Sovyetler Birliği’nin dağıldığını, internetin hayatımıza girdiğini, küreselleşmenin hızlandığını, 25 yıl önce ismi konuşulmayan Çin ve Uzak Doğu ülkelerinin dünyanın üretim merkezi olduğunu, Latin Amerika’nın demokrasiye geçtiğini, Açlıkla boğuşan Afrika’nın kalkınmaya başladığını belirten EROĞLU, Bu dönemde en az gelişme gösteren ülkelerin İslam ülkeleri olduğunu belirterek, İslam coğrafyasının terör ve mezhep çatışmalarıyla nesiller kaybettiğini dile getirdi.

ANSİAD GEÇEN DÖNEM BAŞKANI ALİ EROĞLU: “TEKNOLOJİ VE ZENGİNLİK GELİŞİRKEN İNSANLIK AYNI ÖLÇÜDE GELİŞMİYOR”

Bu 25 yılda en çarpıcı gelişmenin bilgi teknolojisindeki hızlanma olduğunu vurgulayan ANSİAD geçen dönem Başkanı Ali EROĞLU, Son 2 yılda üretilen bilgi, insanlık tarihinin bilgi birikiminin %90’ına karşılık gelmektedir. Ancak, dünyada teknoloji ve zenginlik gelişirken, insanlığın aynı ölçüde gelişmediğine de dikkat çekmek isterim” diye konuştu.

Türkiye’nin bu 25 yılda önemli ekonomik başarılar elde ettiğini, ancak, özellikle bugünlerde yaşadığımız sorunların, geleceğe gurur, heyecan ve güvenle bakmamızı engellediğini vurgulayan EROĞLU, şunları söyledi:

“Son aylarda ve haftalarda terör saldırıları hepimizi derinden etkilemiştir. Türkiye, 1970’lerden bu yana neredeyse aralıksız terörle yaşamaktadır. Son 30 yılda PKK terörü sadece askerimizi, polisimizi şehit etmekle, sivil insanların, kadın, yaşlı ve çocukların hayatlarına mal olmakla kalmamış, aynı zamanda demokrasinin gelişmesine engel olarak Türkiye’nin geleceğini çalmıştır. Türkiye elbette, tarihte ve dün milli birliğini nasıl savunmuşsa, bugün de yarın da savunacaktır. Bununla birlikte, terörün, demokrasiyi, vicdanları, sağduyuyu esir almasına, nefret tohumları ekmesine, sosyal depresyon ve şizofreni yaratmasına izin vermemeliyiz. Hangi savaş olursa olsun, en güçlü silah, kalem ve sözdür, yani fikirdir. Bu nedenle terörle mücadelede demokrasi ve özgürlüklerin en önemli araçlar olduğuna dikkat etmeliyiz.

“ADALETİN TERAZİSİNİN KURULMASINA ÖNCELİK VERMELİYİZ”

ABD Başkanı Obama'nın hafta başında yaptığı "Millet olarak gücümüz, geleceğe iyimser bakışımız, iş ahlakımız, keşifçi ve yenilikçi ruhumuz, çeşitliliğimiz ve hukuka saygımızdır. Bunlar bize gelecek nesillere refah ve güvenlik sağlamak için ihtiyacımız olan herşeyi sağlamaktadır. Büyük bir ülkeyiz. Farklı bölgelerimiz, görüşlerimiz, çıkarlarımız var, fakat bu da bizim güç kaynağımızdır. Demokrasi yurttaşlar arasında güven bağı gerektirir. Bizden farklı düşünenlerin tuzak peşinde olduğuna, siyasi rakiplerimizin hain olduğuna inanıyorsak demokrasi işlemiyor demektir. Uzlaşma çabasının olmadığı, en temel konularda uzlaşılmadığı, sadece bizim gibi düşünenleri dinlediğimiz yerde demokrasi biter” konuşmasından alıntı yaparak bu sözler üzerine düşünmemiz gerektiğini ifade eden ANSİAD Geçen Dönem Başkanı Ali EROĞLU, terörün bize, geleceğin özgürlük, adalet, ahlak ve eğitim temelleri üzerinde yükseldiği gerçeğini unutturmasına izin vermemeliyiz” şeklinde konuştu.

Hukukun herkese lazım olduğunu yakın tarihin defalarca ispatladığını vurgulayan Ali Eroğlu, “Bu nedenle, Türkiye’de adalet tanrıçasını, terazisi olmayan eli palalı bir erkeğe dönüştürmekten kaçınmalıyız. Adaletin terazisi ancak toplumsal mutabakatla kurulur. Anayasa tartışmasından önce adaletin terazisinin kurulmasına öncelik vermeliyiz.” dedi.

GİRİŞİMCİLİK KALKINMANIN ANAHTARIDIR

ANSİAD olarak, son yıllarda en çok çaba harcadıkları ve başarılı oldukları konunun  gençleri girişimciliğe ve yenilikçiliğe teşvik etmek olduğunun altını çizen ANSİAD Geçen Dönem Başkanı Ali EROĞLU, “Girişimcilik kalkınmanın anahtarıdır. Bu nedenle, eğitim sistemini, sınav sorusu ezberlemekten yorulmuş, erkenden yaşlanmış, sadece memur olmak isteyen gençler üreten bir sistem olmaktan çıkarmak zorundayız. Diğer taraftan, girişimciliğin teşvik edilmesi için devletin her alanda olduğu gibi, ekonomide de fırsat eşitliğini garanti etmesi gereklidir. Devlet girişimcilere, şirketlere eşit fırsatlar tanımalı, eşit ve şeffaf rekabet ortamı sunmalıdır.” diye konuştu.

ANSİAD BAŞKANI: “ANTALYA’NIN GERÇEK BİR ORTAK AKLA İHTİYACI VAR”

ANSİAD Geçen Dönem Başkanı’nın ardından söz alan ANSİAD’ın Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan, konuşmasına ANSİAD üyelerine teşekkür ederek başladı. ERDOĞAN, ANSİAD'ın kurucularının ve daha sonra katılan üyelerin yüksek kalitesini, vizyonlarını, heyecanlarını, hizmetlerini, başarılarını yakından bilen bir kişi olduğunu belirterek, “ANSİAD’ın gücünü tamamen üyelerinin niteliğinden alan, beşeri sermayesi çok yüksek bir dernek olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin ve Antalya'nın gerçek bir ortak akla ihtiyacı olduğuna dikkat çeken ANSİAD’ın Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah ERDOĞAN, ”Bugün Türkiye demokrasisinin, ekonomisinin ve dış politikasının kolektif zekayla yeni bir hamle yapması gerektiği herkesin kabulü olmuştur. Ekonomide 2008'de ulaştığımız 10 bin dolar seviyesinin altına düştüğümüz ve 2018 yılına kadar üzerine çıkamayacağımız ortadadır. Bu orta gelir tuzağından sadece Ar-ge desteği vermekle değil, ancak inovatif bir kültür ve kollektif zekayla çıkılabilir. Bunun şartı da girişim özgürlüğünün, yaratıcı düşüncenin önünü açan, bütün fikirlere saygı duyulan, sivil toplumun tamamının desteğini alan ileri demokrasidir, muasır medeniyet seviyesinin aşılmasıdır. Sivil toplumun konuşması, eleştirmesi ve kararlara katılmasının demokrasi ve kalkınmanın gereği olduğu açıktır.” diye konuştu. 

“İŞ KÜLTÜRÜMÜZÜ DEĞİŞTİRMELİYİZ”

Değişen teknoloji ve rekabet koşulları karşısında iş kültürümüzü de artık değiştirmemiz gerektiğini vurgulan ERDOĞAN, “Artık yenilik kültürünü teşvik edecek çalışmalara ağırlık vermemiz, melek yatırımcılığı desteklememiz, teknolojik ilerlemeye katkı sağlamamız gerekiyor. Yeni nesiller için yazılım kodu bilmek artık okuma-yazma bilmek kadar önemli hale geldi. Bu konularda da öncü çalışmalar yapmamız gerektiğine inanıyorum ”dedi.

25.YIL ÖZEL ÖDÜLÜ MİMAR ERCAN EVREN’in

Mimar olarak, okul öncesi ve ilköğretim okullarının, modern mimari ile çözümlemeler yaparak inşaa edilmesindeki emekleri, ulusal mimari yarışmasında ikisi birincilik olmak üzere 9 adet ödülü, Mimarlar Odası tarafından basılmış 8 adet kitabı, “Renkler”, “Yeni Okul”, “Açık Hava Oyunları” adlı üç çeviri kitabı, okullarda öğrencilerin küçük yaştan itibaren sanat ve müzik eğitimine yönelik projeleri, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nın kurulmasındaki büyük çabaları nedeni ile ANSİAD’ın Kurucu Üyesi Mimar Ercan EVREN, ANSİAD 25.Yıl Özel Ödülü’ne layık görüldü.

YILIN İŞ İNSANI HALDUN KİLİT

ANSİAD Yüksek Danışma Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda ödül verilmesi uygun görülen Haldun KİLİT, ödülünü Vali Vekili Mestan YAYMAN’IN elinden aldı.

Kısa bir konuşma yapan Yılın İşadamı Haldun KİLİT, Uluslararası arenada ve Türkiye’de kazandırdıkları başarıları için tüm AHK ailesine, kendisini yılın işadamı seçen işadamı arkadaşlarına, Ailesine ve geceye özel olarak davet ettiği İlkokul Öğretmenine teşekkür etti.

Törende, Kültür ve sanat ile medya ödülleri de geceye katılan milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın tarafından sahiplerine verildi.

YILIN SANAT ÖDÜLÜ MÜFİT KAYACAN VE MEHMET ÖZGÜR’E VERİLDİ

ANSİAD Kültür-Sanat Komitesi tarafından yapılan değerlendirmede;  “ANSİAD 2015 Yılı Sanat Ödülü”nün; tiyatro ve sinemadaki başarıları, hem yurtiçi, hem yurtdışında aldıkları ödüller, uzun metrajlı filmdeki başarılı performansları nedeniyle Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sanat Yönetmeni ve  Tiyatro Şube Eski Müdürü & Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Müfit KAYACAN ile Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Genel Sanat Yönetmeni, Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Mehmet ÖZGÜR’e verilmesi uygun görüldü

MEDYA ÖDÜLLERİ

Doğan Haber Ajansı’ndan Mehmet ÇINAR’ın “Bu Nasıl Restorasyon” başlıklı çalışması “Yazılı Basın, Haber” Dalında Birincilik Ödülü’ne;

Akdeniz Ekonomi Dergisi’nden Malik OKÇU’nun “Fatih Gemilerini Karadan Aştı - Mega Yat Limanda Yolunu Şaşırdı” başlıklı çalışması “Yazılı Basın, İnceleme-Araştırma” Dalında Birincilik Ödülü’ne;

My Dergi’den Hakkı SARGIN’ın “Denizimiz Elden Gidiyor” başlıklı röportajı “Yazılı Basın, Röportaj” Dalında Birincilik Ödülü’ne;

Akdeniz TV’den İdris TAŞ’ın “Yerel Değerler” konulu “Net Yanıt” adlı TV programı “Görsel Medya, TV Haber Programı” Dalında Birincilik Ödülü’ne;

TRT Antalya Radyosu’ndan Mustafa CANSIZ’ın “İz Bırakanlar / Boğaz Havaları” adlı radyo programı “İşitsel Medya, Radyo Haber Programı” Dalında Birincilik Ödülü’ne;

www.mygazete.com internet sitesinden Ferhan BOZKAYA’nın “Herşey Antalya Aşkı İle Başladı” adlı röportaj çalışması “İnternet Haberciliği, Röportaj” Dalında Birincilik Ödülü’ne layık görüldü.

Öte yandan, genç iletişimcileri özendirmek amacıyla Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri arasından da bir öğrenciye bu yıl üçüncü kez ödül verildi. Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Nazlıhan ŞİMŞEKLER’in “Sahibinden Satılık Tapulu Göl” başlıklı çalışması “Genç İletişimci Ödülü”ne değer görüldü.

ANSİAD 26.Kuruluş Yıldönümü Özel Konuğu Işın Karaca ve Orkestrası oldu. ANSİAD Üyeleri ve Konuklar Sanatçı Işın Karaca’nın eğlenceli şarkılarıyla gecenin tadını çıkardı.