BEKİR AĞIRDIR:"TÜRKİYE'DE 16 MİLYON KADININ SÖZÜ GEÇMİYOR"


KONDA ARAŞTIRMA VE DANIŞMANLIK ŞİRKETİ GENEL MÜDÜRÜ BEKİR AĞIRDIR, ANSİAD TOPLANTISI’NIN KONUĞU OLDU.

BEKİR AĞIRDIR: “TÜRKİYE’DE 16 MİLYON AİLEDE KADININ SÖZÜ GEÇMİYOR”

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) 2015 yılı 19. ve Son Olağan Toplantısı’nın konuğu Konda Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Bekir Ağırdır oldu. Türkiye’de yaşayan 19 milyon aileden 16 milyonunda kadınların, çocuklarının hangi okula gideceğine bile karar veremediğini söyledi.

Konda Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Bekir Ağırdır, ANSİAD 2015 faaliyet yılı son olağan toplantısının konuğu oldu. Akra Barut Otel’de düzenlenen toplantıya ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, ANSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Abdullah Erdoğan ve M.Sadi Kan, ANSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, ANSİAD Üyesi İş İnsanları ve basın mensupları katıldı. Toplantı Başkanlığını ANSİAD Başkan Yardımcısı M.Sadi Kan’ın yaptığı toplantıda konuşan Bekir Ağırdır, karşılaşılan problemlerin siyaset dışında hiçbir yöntemle çözülemeyeceğini söyledi.

“TÜRKİYE SİYASETİ KONSOLİDE OLDU”

Son dört seçimin Türkiye siyasetinin konsolide olduğunu gösterdiğini dile getiren Bekir Ağırdır, uzun bir süre Türkiye’nin hayatında AKP, CHP, MHP ve HDP’ nin olacağını söyledi. Yeni çıkacak bir partinin halkta karşılığı olmadığını dile getiren Ağırdır, bu partileri var eden tarihsel, kültürel gerçeklikler ve kimlikler olduğunu kaydetti.

Siyasetin korkulardan beslendiğini öne süren,  1 Kasım seçimlerinde umudun değil korku ve baskı ortamının, istikrar isteğinin belirleyici olduğunu vurgulayan Konda Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Bekir Ağırdır, şöyle devam etti:

“Türkiye’de farklı korkular var. Kimisi için Kürtler, dindarlar, Aleviler kimisi için laikler, solcular. Herkesin korkusu farklı.1 Kasım’da kimse umuda oy vermedi. Herkes birbirini ötekiyle korkuttu. Seçmen de istikrarlı bir yönetim olsun diye Ak Parti’ye yığıldı. Sonuçta umutlar değil; korkular belirleyici oldu. Türkiye’de biz duygusu yavaş yavaş parçalanıyor. Hepimiz biz derken eksik bir parça tarif ediyoruz” dedi.

HALKIN HUKUK, ADALET, GÜVEN DUYGULARI KAYBOLDU

Halkın hukuk, adalet, güven duygularının kaybolduğuna dikkati çeken Ağırdır, şunları söyledi:

 “Her 10 kişiden 6’sı mahkemelere gitmemeyi tercih ediyor. Fazla mesaisi ödenmeyen kişilerin yüzde 45’i mahkemeye gitmiyor. Şiddet gören, tacize uğrayan kadınların yüzde 50’si polise güvenmediği ve ‘ne de olsa bizi korumayacaklar’ düşüncesiyle polise gitmiyor. Bizim toplumuzda hala kadının önü açık değil. Türkiye’de 19 milyon aile var. 16 milyon ailede kadın, çocuklarının hangi okula gideceğine bile karar veremiyor. Kadının sözü geçmiyor”

TÜRKİYE’DE SEÇİM DEĞİL KİMLİK SAYIMI YAPILIYOR

Türkiye’de yapılan seçimlerin kimlik sayımı olduğunu belirten Konda Araştırma Şirketi Genel Müdürü Bekir Ağırdır, “Biz seçim yapmıyoruz kimlik sayımı yapıyoruz. Türkiye’de son bir yılda yapılan 4 seçime baktığımızda Ak Parti’nin 2014 yerel seçimlerinde yüzde 43,5, Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 52, 7 Haziran seçiminde yüzde 41 ve 1 Kasım seçiminde ise yüzde 49 oy aldığı görülüyor. Bu 4 seçimin bazı dayanakları var. 2002’de meclise giremeyen diğer partiler yüzde 32 oy alırken son seçimde sadece yüz 3 oy alabildiler. Dolayısıyla artık hayatımızda muhtemelen uzun bir süre bu dört parti olacak. Çünkü bu 4 parti tarihsel bir hikâyenin üzerinde oturuyor. Kimlik siyaseti yapıyor. Türkiye’de siyasi bir rekabet yok. Geliyor diye görülen bir rakip yok” dedi.

 DÜNYA SİYASETİNDE ENDER GÖRÜLÜYOR

Ak Parti’nin sadece Türkiye siyasetinde değil dünya siyasetinde de ender görülen bir durumu olduğunu vurgulayan Ağırdır, “Ak Parti ilk defa 2002 seçimlerine giriyor, yükseliyor, sonra düşmeye başlıyor. Daha sonra düştüğü yerden yeniden yükseliyor. Dünya siyasetinde de çok ender görülen bir şey. İktidarı kaybetmeden düştüğü yerden yeniden kalkan parti dünya siyasetinde neredeyse yok.” diye konuştu.

HDP’DEN AK PARTİ’YE DÖNEN OY OLMADI

Ak Parti’nin 7 Haziran seçimlerinden 1 Kasım’a kadar gelen süreçte oy oranını yüzde 41’den yüzde 49’a yükseltme sırrını herkesin merak ettiğini dile getiren Bekir Ağırdır, “Bizim araştırmamıza göre öyle konuşulduğu gibi 1 Kasım seçimlerinde HDP’den Ak Parti’ye geri dönen oy olmadı. Ak Parti’nin fazladan aldığı yüzde 8 oyun yüzde 2’si MHP’ye oy verenlerden geldi. Diğer partiler yüzde 5,5’den 2,5’e düştüler, 3 puan da diğer partilerden geldi. Geriye kalan yüzde 3 ise 7 Haziran’da sandığı gitmeyenler 1 Kasım’da sandığa gitti” dedi.

Türkiye'de 18 yaş üstü nüfus içinde yüzde 15,3, toplam nüfus içinde ise yüzde 18 Kürt nüfusun olduğunu ifade eden Ağırdır, toplamda 14 milyon Kürt nüfus ve 8 milyon Kürt seçmenin olduğunu kaydetti. Ağırdır, 8 milyon Kürt seçmen içinde 4 milyon civarında seçmenin daha önceleri Ak Parti'ye oy verdiğini anlatarak, "2,5 milyon civarındaki seçmen de HDP'ye oy veriyordu. İlk defa dindar Kürtlerin içinden HDP'ye bir geçiş oldu. Muhtemelen HDP bundan sonra yüzde 11'in altına düşmeyecek" ifadesini kullandı.

ÖNÜMÜZDEKİ 10 YIL ANTALYA NÜFUSUNA 600-700 BİN KİŞİ DAHA  EKLENECEK 

Göç konusuna da değinen Ağırdır, “Batı toplumunda Türkiye’deki gibi bir göç hareketi olmadığını belirterek, “Bu ülkenin yüzde 75’i köylerde yaşarken bu oran şu anda sadece yüzde 7. 40-50 senede bu noktaya geldik. Göç yoluyla Antalya’ya gelenler bu kentin naturasını değiştiriyor. Kentin kimyası, dayanışma ilişkileri değişiyor. Göç bitmeyecek. Önümüzdeki 10 yılda Antalya’nın nüfusuna minimum 600-700 bin daha ilave olacak. Konya havzasında şu anda 4 milyon insan yaşıyor. 10 yıl sonra bunun 1 milyonu Antalya’ya, 1 milyonu da İzmir’e doğru harekete geçecek.” diye konuştu.

Toplantı ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu ve Toplantı Başkanı M.Sadi Kan’ın konuşmacı Bekir Ağırdır’a plaket takdimiyle son buldu.