ANSİAD, 13.GİRİŞİMCİLİK HAFTASI SONA ERDİ; GİRİŞİMCİLİK ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU


ANSİAD, 13.GİRİŞİMCİLİK HAFTASI SONA ERDİ; GİRİŞİMCİLİK ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

İŞ İNSANI MEHMET ÜLGER YILIN GİRİŞİMCİSİ, GÜNGÖR PEKŞEN ÖZEL ÖDÜLÜ HİMMET ÖCAL’IN OLDU

EROĞLU: “KALKINMA BİREYSEL ZENGİNLEŞME DEĞİLDİR. KALKINMA, BÜTÜN TOPLUMUN, BÜTÜN ÜLKENİN ZENGİNLEŞMESİDİR”

 

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ANSİAD) bölgedeki dört üniversite ve diğer partnerlerle birlikte düzenlediği ANSİAD 13. Girişimcilik Haftası ödül töreni ile sona erdi. İş İnsanı “Mehmet Ülger” Yılın Girişimcisi seçilirken, Güngör Pekşen Özel Ödülü de İş İnsanı ANSİAD Kurucu Üyesi “Himmet Öcal’ın” oldu.

Akra Barut Otel’de dün gece gerçekleştirilen Ödül Töreni ve Kapanış Kokteyline Antalya Valisi Muammer Türker, Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kaya, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr Beykan Çizel, Uluslararası Antalya Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Cihat Göktepe, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektör Yardımcısı Profesör Doktor Mehmet Karaca, İl Jandarma Komutanı Kd. Albay Ahmet Yurdagül, Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, partner kuruluşların temsilcileri ve ANSİAD üyeleri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, ANSİAD üyeleri olarak, girişimciliği teşvik etmek  için 13.kez yollara düştüklerini belirterek, “Antalya, Burdur ve Isparta’da, üniversitelerimizde ve liselerde, gençlerin gönlünde bir ışık yakmak, gençlerimizi girişimciliğe, üretmeye, ulusal kalkınmaya doğrudan katkı yapmaya davet etmek için çalışıyoruz. Onlarca konferans, panel, radyo ve televizyon programı gerçekleştiriyoruz. Bu etkinliğin 13.yılına her yıl gelişerek ulaşmış olması ANSİAD’ın kurumsal kültürünü ve seçkin üyelerinin sosyal sorumluluk duygusunu güçlü biçimde yansıtmaktadır” dedi.

ANSİAD olarak 13 yıldır bu programın sürdürülebilir olması için çaba harcadıklarını söyleyen Eroğlu, BAKA'nın kurulmasından sonra son 4 yıldır, bölgedeki üç üniversitenin daha çalışmalara katıldığını ve bir farkındalık yaratarak son 3 yıldır da, iş fikri olan öğrencileri girişimciliğe özendirmek amacıyla ödüllü İş Fikri Proje Yarışması ve bu yıl pilot olarak seçilen liselerde ilk defa Fikir Şenliği  düzenlediklerini dile getirdi.

İş İnsanları olarak, kalkınmanın, bireysel zenginleşme olmadığını, kalkınmayı bütün toplumun, bütün ülkenin, birlikte gelişmesi olarak gördüklerini vurgulayan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, ayrıca kalkınmanın okullarda başladığını gördükleri için bu çabayı büyük bir sorumlulukla devam ettirdiklerini kaydetti.

ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, geçen hafta Cumhurbaşkanı’nın,  İnovasyon haftası vesilesiyle yaptığı konuşmada,  “Eğitim sistemimizde ciddi sorunlar olduğu, okullaşma altyapısında kaydedilen başarının eğitim kalitesinde gösterilemediği” cümlesini anımsatarak, devletin zirvesinde bu sorunun fark edilmiş olması ve konuşulmasını önemli bir gelişme olarak değerlendirdiklerini belirterek, bu konudaki kaygılarının karşılık bulmuş olmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Törende daha sonra Girişimcilik Haftası’ndan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi - ANSİAD Başkan Yardımcısı M.Sadi Kan, organizasyonun paydaşları Akdeniz Üniversitesi adına Rektör Yardımcısı Prof Dr Beykan Çizel; Süleyman Demirel Üniversitesi adına Yrd. Doç. Dr. İsmail Serkan ÜNCÜ, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Mehmet KARACA, Uluslararası Antalya Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Cihat GÖKTEPE, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı adına Uzman Selin Şen, KOSGEB Antalya Müdürlüğü adına uzman Güneş ULUTÜRK, AKİŞMER adına Yönetim Kurulu Üyesi Yrd.Doç.Dr.Nuray ATSAN, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu adına Başkan Serap KOCAOĞLU, Akdeniz Üniversitesi Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu adına Başkan Metehan EROL, AIESEC Antalya Şubesi’ni temsilen Ferruh KAYA’ya birer plaket verdi.  

Kan,  daha sonra 13.Girişimcilik Haftası Hazırlık Komitesi’nde görev alan ANSİAD Üyeleri ile partnerlerin temsilcileri;  Ali Eroğlu, Abdullah Erdoğan, Sadi Kan, Işık Yargın, Canan Gürkan, Ahmet Erdal, Ali Bıdı, Halil Bülbül, Hatice Öz, Mehmet Cadıl, Osman Vural, Orhan Şenoğlu, Prof Dr. Fulya Sarvan,  Yrd Doç Dr Nuray Atsan, İlker Sökmen, Yrd Doç Dr İsmail Serkan Üncü, Yrd Doç Dr Ahmet Sarıtaş, Selin Şen, Serap Kocaoğlu ve Metehan Erol’a teşekkür etti. Komite üyelerine teşekkürün ardından ANSİAD Girişimcilik Haftası’ndan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi M.Sadi Kan, bu yıl ilk defa düzenlenen liselerarası Fikir Şenliği’ne katılan öğrencilere de teşekkür etti. Kan, ayrıca, liselerdeki fikir şenliğine yaptıkları katkı nedeniyle ANSİAD Üyesi Canan Gürkan’a, Yrd Doç Dr Nuray Atsan’a ve Girişimcilik Haftası’na katkıları nedeniyle  Akra Barut Hotel Genel Müdürü Levent Topçuoğlu’na teşekkür plaketi verdi.

ANSİAD Girişimcilik Komitesi Başkanı Işık Yargın, “Fikrinden Girişim Çıkar” sloganlı Ansiad Ödüllü İş Fikri Yarışması’nın hazırlanmasında ve gerçekleştirilmesinde emeği geçen akademisyenler; Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi ve AKİŞMER Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Nuray ATSAN’a, Uluslararası Antalya Üniversitesi Proje ve İş Geliştirme Müdürü İlker SÖKMEN’e, Süleyman Demirel Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr İsmail Serkan ÜNCÜ’ye, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sanayi İşbirliği, Girişimcilik ve İş Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd.Doç.Dr.Ahmet SARITAŞ’a teşekkür belgesi verdi.

ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, Girişimcilik Haftası ile Girişimcilik Komitesi çalışmalarındaki katılım ve katkıları nedeniyle ANSİAD Girişimcilik Haftası’ndan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi - ANSİAD Başkan Yardımcısı M.Sadi Kan’a ve ANSİAD Girişimcilik Komitesi Başkanı - İş İnsanı Işık Yargın’a teşekkür belgesi verdi.

İş Fikri Proje Yarışması’nda Kazananlar ve Jüri Özel Ödülü’ne Layık Görülenler Ödüllerini Aldı 

ANSİAD 13. Girişimcilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “İş Fikri Proje Yarışması”na katılan 126 proje arasında ilk üç dereceyi paylaşan ve jüri özel Ödülü’ne layık görülen Üniversite öğrencilerine de ödülleri verildi. Törende “Ekspertiz.com” Projesi ile Uluslar arası Antalya Üniversitesi öğrencileri Mustafa Egemen Çiftçi ve Bican Ayça Acar’a; “Acil Projesi” ile Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Gökay Çetin’e; ödülünü Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr Beykan Çizel verdi.

İş Fikri Yarışması’nda “Ox-Active Sanitizing Projesi” ile 3.olan  Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencileri Makbule Dene ve Oğuzhan Dal’a ödülllerini İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul; “ Kurtaran Çağrı Projesi” ile 2.olan Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencileri Eren Sallakçı ile Ensar Celepçi’ye ödüllerini İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ahmet Yurdagül ve yarışmanın birincisi “Solvotermal Yöntemle Grafen ve Azot Katkılanmış Grafen Üretimi Projesi ile Akdeniz Üniversitesi Çağdaş Kızıl’a Uluslar arası Antalya Üniversitesi Rektörü Prof Dr Cihat Göktepe verdi.

Güngör Pekşen Özel Ödülü Himmet Öcal’a

Geçmiş Dönem Başkanı ve Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Güngör Pekşen adına 2010 yılından bu yana verilen “Ansiad Girişimcilik Haftası Güngör Pekşen Özel Ödülü” de sahibini buldu. Grafik ve logo tasarımında ön plana çıkan sanatsal bakış açısı, tasarımlarındaki inovatif uygulamaları, özellikle gençlerin bu yönde yetişmesi ve gelişmesine sağladığı gönüllü katkı, toplumsal sorunlara duyarlılığı ve şehrimizin kültür-sanat hayatına katkıları nedeniyle girişimci, iş insanı Orkun Ozan A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve ANSİAD Kurucu Üyesi  Himmet ÖCAL’a verildi.

Himmet Öcal’ın çalışmalarını anlatan tanıtım filminin ardından Himmet Öcal, ödülünü Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kaya’nın elinden aldı. Öcal, Güngör Pekşen özel ödülünün kendisi için çok anlamlı olduğunu ifade etti.

Yılın Girişimcisi Mehmet Ülger

2015 ANSİAD Yılın Girişimcisi Ödülü, kısa zamanda gösterdiği başarılı çalışmaları ile hem bölgemiz, hem de ülkemiz ekonomisine kazandırdığı katma değer nedeniyle Multi Tohum Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet ÜLGER’e verildi. Uzun zaman önce planlanan bir iş seyahat programı nedeniyle ödül törenine katılamayan Ülger’in yerine ödülünü iş ortağı, eşi ve iş kadını Rabiye ÜLGER aldı. İş İnsanı Rabiye Ülger’e ödülünü Antalya Valisi Muammer Türker verdi.

Ödül töreni toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.