ANSİAD OLAĞAN TOPLANTISI’NIN KONUKLARI BAİB BAŞKANI MUSTAFA SATICI VE TÜROFED BAŞKANI OSMAN AYIK OLDU.


ANSİAD OLAĞAN TOPLANTISI’NIN KONUKLARI BAİB BAŞKANI MUSTAFA SATICI VE TÜROFED BAŞKANI OSMAN AYIK OLDU.

 MUSTAFA SATICI: “RUSYA’YA İHRAÇ EDİLEN YAŞ SEBZE MEYVE 50 ÜLKEYE YAPILAN İHRACATTAN FAZLADIR”

 OSMAN AYIK: RUSYA’DAN YAPILAN TURİSTİK AMAÇLI SEYAHATLERİN BİRİNCİ ROTASI TÜRKİYE”

 “TERÖR SALDIRILARI NEDENİYLE TÜM DÜNYADA SEYAHAT EĞİLİMLERİ AZALDI”

 Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Olağan Toplantısı’nın konukları Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED)  Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık oldu.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin 18'inci Olağan Toplantısı’nın konukları Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı oldu. Tarım ve turizm sektörünün iki temsilcisi 'Rusya ile Yaşananlar ve Antalya'ya Yansımaları' başlığında konuşup, iş insanlarının sorularını yanıtladılar.

Antalya’da Akra Barut Otel’de düzenlenen toplantıya ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu, ANSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, ANSİAD Üyesi İş İnsanları ile basın mensupları katıldı. Toplantı Başkanlığını ANSİAD Tarım Sektörü Başkanı Dr. Savaş Titiz’in yaptığı toplantıda konuşan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, son 10 yılda Türkiye’ye gelen turist sayısındaki değişimlere değinerek, “Rusya’dan turistik amaçlı seyahat eden insanların birinci destinasyon tercihi Türkiye’dir. Rusya’dan yurt dışına seyahat edenlerin yüzde 25’i Türkiye’ye geliyor. Türkiye’ye gelen Rus turistlerin yüzde 77’si Antalya’yı tercih ediyor ” dedi.

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Yaşadığımız coğrafyada yaşanan sıkıntılar ve özellikle Fransa’da meydana gelen terör saldırısı sonrası tüm dünyada seyahat etme eğiliminin azaldığına ve insanların kendini güvende hissetmediğini belirterek, bugün Rusya ile  barış çubukları açılmış olsa bile 2016'da bir kaybın olacağını öngörebildiğini de dile getirdi.

Batı Akdeniz İhracatcılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, Rusya'ya 1 milyon tona yakın yaş meyve ve sebze ihraç edildiğini, bu oranın 50'den fazla ülkeye yapılan ihracattan fazla olduğunu söyledi.

Ambargolar, Yasaklar İki Tarafı da Etkiler

Rusya ile son zamanlarda yaşadığımız krizin siyasi, askeri ve ekonomik olmak üzere üç farklı boyutu olduğunu dile getiren BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, iki ülke arasındaki ilişkilerin çok köklü olduğunu bildirdi. Uçak düşürme krizi sonrası Rostov'daki bir Türk halı fabrikasında Rus yetkililerin yaptığı denetimi anlatan Satıcı, "Fabrikada 20 civarında Türk, 400 civarında Rus çalışıyor. Bu tarz kriz ve ambargolar iki taraflı etkiler yaratıyor. Çünkü özel teşebbüsün mutlaka bir partneri var" diye konuştu.

 Rusya ve Türkiye Birbirini Tamamlıyor

İki ülkenin ithalat ve ihracat rakamlarını değerlendiren Başkan Mustafa Satıcı, yaşanan olayların Türkiye'nin elini çok fazla rahatlatmayan bir durum olduğunu, bu anlamda Rusya'ya bağımlı olduğumuzun söylenebileceğini ifade etti. İki ülkenin birbirini tamamlayabildiği gibi birbirine muhtaç durumda olduğunu vurgulayan Satıcı, Antalya'da yapılan 'Uçak Antalya'ya düştü' şeklindeki değerlendirmeleri hatırlatarak, turizmden yabancıya konut satışına kadar, kapsamlı düşünüldüğünde  etkisinin çok daha fazla olduğunun görülebileceğini açıkladı.

90 Bin Ton Ürün Rusya Limanında Kaldı

24 Kasım'da uçak düşürülmesi nedeniyle 25 Kasım'dan itibaren Rusya'nın tüm gümrükleri fiili olarak kapattığını belirten Satıcı, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

"Türkiye'den ihraç edilen yaklaşık 90 Bin ton ürün limanda beklemeye başladı. Bu kadar fazla gönderim olmasının temel sebebi yılbaşı öncesi pazarın yüksek ürün talebiydi. Hal böyle olunca yaş meyve sebze sektörü çok talihsiz bir zamanda yakalandı. Çok ağır uygulamalar, kısıtlamalar nedeniyle ürünlerde bozulmalar oldu ve bir kısmı iade edildi. Yaşanan talihsiz olaylar sonunda firmalarımız o günden itibaren Rusya'ya yüklemeleri durdurdu."

Devlet, bozulan ürünlerle ilgili ihracatçıya ödeme yapacak

Bu durumun sektörde panik yarattığını, ancak Başbakan'ın talimatıyla bununla ilgili paket oluşturulduğunu dile getiren Satıcı, paketin dün Bakanlar Kurulu'ndan geçtiğini belirterek, şunları söyledi:

"İhraç edilen, bozulan ürünlerle ilgili devlet ihracatçıya ödeme yapacak. Rusya'nın beyanına göre 1 Ocak'tan itibaren yasak getirileceği bekleniyor. Farklı pazarlar için teşvik mekanizmaları devreye sokuldu ve ürün fiyatları da normale dönmeye başladı. Rusya'ya ihraç edemeyeceğimiz 1 milyon ton ürünü kısa vadede farklı pazarlara ulaştırmak söylem olarak kolay değil. İhraç edilen ürünler genel olarak hem üretim fazlası, hem dış pazarların talep ettiği kalitede ürünler. İhracatımız yaklaşık 15 milyon ton ve toplam üretimin yaklaşık yüzde 25'ini ihraç ediyoruz. Rusya yasağının devam etmesi hesabına istinaden 1 milyon tonun yaklaşık yarısı alternatif pazarlarda tüketilebilir, gerisi de iç pazarda tüketilecektir."

Üretici Açısından Bir Yıkım Olmayacak

Ekonomi Bakanlığı'nın aldığı tedbirler çerçevesinde de üretici fiyatlarının çok fazla aşağı inmeyeceğini dile getiren Mustafa Satıcı, alınan tedbirlerin ortalama ürün fiyatlarında yüzde 15 civarında gerilemeye sebep olabileceğini söyledi. Satıcı, "Üretici açısından bir yıkım olmayacak. Anormal bir panik havası vardı ve kısa zamanda da atlatıldı. Rusya yarın yasaklamayı kaldırsa da o pazara girmede sıkıntılar sürecek. Rusya açısından da bu yasaklamanın uzun vadeli olabileceğini düşünmüyorum. Çünkü kış döneminde ithalatının yarısı Türkiye'den ve bunu Mısır veya başka ülkeden karşılama şansı yok. Fas'ın Rusya'ya ihracatını artırması Avrupa'ya azaltması demek ve buda bizim için Avrupa'ya daha fazla ürün ihracatı anlamına gelir" dedi.

Rusya, 50 Ülkeye yapılan Yaş Sebze Meyve İhracatından Daha çok Ürün alıyor

Yaş meyve - sebze ihracatının yarısından fazlasının Rusya'ya yapıldığını ve oranın yaklaşık yüzde 60 olduğunu kaydeden Satıcı, Rusya'nın 50'den fazla ülkeye yapılan yaş meyve sebzeden ihracatından daha çok ürün aldığını dile getirdi. Satıcı, "Bölgemizden ihraç edilen domatesin yüzde 75'i, salatalığın yüzde 70'i, narın yüzde 60'ı, diğer ürün gruplarının yaklaşık yüzde 10'u Rusya'ya ihraç ediliyor. Totalde Rusya'ya ihraç edilen yaş meyve sebzenin yaklaşık yüzde 40'ı Antalya bölgesi ürünü. Toplam Rusya'ya ihraç edilen yaş meyve grubunun sadece yüzde 30 tek başına domates. Rusya'ya ihraç edilen her üç üründen birini domates oluşturuyor" dedi.

Rusya Krizi Nedeniyle Enseyi Karartmayalım

Rusya krizine ilişkin enseyi karartmamak gerektiğini vurgulayan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, “Geçmişi yüzyıllara dayanan iki ülkenin arasında son 25 yılda da çok özel ilişkiler oluştu.Annesi-babası Türk ve Rus olan yaklaşık 1 milyon çocuğun olduğu ifade ediliyor” dedi.

Türkiye’ye Seyahat Eden Rusların Yüzde 77’si Antalya’yı Tercih Ediyor

2014'de Türkiye'ye gelen Rus turist sayısının 4 milyon 479 bin iken, Rusya'daki devalüasyonun da etkileriyle bu yıl Ocak-Ekim döneminde 3 milyon 537 bine düştüğünü kaydeden Osman Ayık, "800-900 bin civarında bir gerileme söz konusu. Rusya'dan yurtdışına gidenlerin en çok tercihi Türkiye'dir. Tatile çıkan Rusların yüzde 25'i Türkiye'ye gelmektedir. Bunun içinde Antalya'nın payı 2014'de 3,5 milyon. Ocak-Ekim döneminde 2.8 milyon civarında. 650 bin civarında bir gerileme söz konusudur. Türkiye'ye seyahat eden Rusların da yaklaşık yüzde 77'si Antalya'yı tercih etmiş ve Antalya, Türkiye'deki en önemli nokta haline gelmiştir” dedi.

650 Bin Kaybı Sektördeki Tüm Dengeleri Değiştirdi

Turizmin Antalya için önemine dikkat çeken ve 12 milyon üzerinde misafirin yüzde 25'inin Rus uyruklu olduğunu anlatan Ayık, şöyle devam etti:  "Bu kayıp ister istemez Antalya'da genel anlamda ekonominin seyrini de değiştiriyor. Turizm, 55 sektörü tetikleyen bir sektör. Antalya'da 12 milyon insanın tükettiği yaş meyve sebzeye bakarsak biz de ihracata gönderilen kadar tüketiyoruz ve üstelik hiçbir gümrük duvarına çarpmadan tüketiyoruz. Doğal olarak buradaki kayıp ihracattaki kaybımıza eş değer veya daha yüksek bir oran olabilir. 650 bin kayıp sektördeki tüm dengeleri değiştirdi.”

 Alternatif pazarlarda kaybı kapatmaya dönük hamleler olduğunu fakat bu çabalardan olumlu geri dönüş alınmadığını vurgulayan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, yılın bütününde yüzde 15-20 arasında gelir kaybı söz konusudur. Yılın sonunda bilançolar kapatılınca hem turizmci hem tedarikçiler bunu hissedecektir” diye konuştu.

Rusya Konusunda Kendimizi Yeni Baştan Konumlandırmamız Gerekebilir

Rus Halkı Üzerinde Putin Çok Etkili 

Uçak ile başlayan sürecin nasıl sonuçlar doğuracağı ile ilgili öngörüde bulunmanın mümkün görünmediğini belirten Ayık, Rus pazarına yönelik yaratılan ürün niteliğinde değişiklikler yapılması gerektiğini kaydetti. Rus halkının çok duygusal ve yukarıdan aşağıya gelen her türlü etki ve tepkiden etkilenen bir toplum olduğuna değinen TÜROFED Başkanı, "Rusya Devlet Başkanı Putin’in Rusya üzerinde çok büyük etkisi var. Onun yönetmesi ve yönlendirmesiyle o toplum çok farklı hareket edebilir, tüm geleceğini, seyahat eğilimlerini ona göre planlayabilir. Putin, hepsinde çok belirleyici olabilir. Belki kendimizi buna göre yeni baştan konumlandırmamız gerekebilir" dedi.

Şu anda tüm dünyada seyahat eğilimi azaldı

Şu anki krizin 2016 ve sonraki yıllarda nasıl seyredeceğine dair belli bir öngörüde bulunmanın çok mümkün gözükmediğini ifade eden Osman Ayık, itidalli davranılmadığı takdirde, özellikle her iki ülkede de yönetici bazında, gerilimin tırmanmaya devam edeceğinin gözüktüğünü kaydetti.

Yaşadığımız coğrafyada yaşanan sıkıntılar ve özellikle Fransa’da meydana gelen terör saldırısı sonrası tüm dünyada seyahat etme eğiliminin azaldığına ve insanların kendini güvende hissetmediğine dikkat çeken Ayık, bugün barış çubukları açılmış olsa bile 2016'da bir kaybın olacağını öngörebildiğini de dile getirdi.

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, bir iş insanının IŞİD ve Paris’teki terör saldırısı nedeniyle bir İslamfobisi oluştu. Turizmciler bundan tedirgin oluyor mu ? sorusunu  “Türkiye’nin ciddi anlamda bir algı yönetimine, halkla ilişkiler çalışmasına ihtiyacı var. Biz batının doğusunda doğunun batısında farklı bir İslam ülkesiyiz. Bundan gurur duymalıyız. Batı değerlerine sonuna kadar inanıyoruz. Dünyaya bunları  anlatmalıyız” şeklinde yanıtladı.

 Toplantı, ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu ve Toplantı Başkanı Dr. Savaş Titiz’in konuşmacılar Mustafa Satıcı ve Osman Ayık’a plaket takdimiyle son buldu.