26.GENELKURMAY BAŞKANI ORGENERAL İLKER BAŞBUĞ,ANSİAD TOPLANTISI'NIN KONUĞU OLDU


Türkiye’nin 26. Genel Kurmay Başkanı Emekli Orgeneral M. İlker Başbuğ ANSİAD’ın 15. Olağan toplantısına konuk oldu.

 BAŞBUĞ PAŞA’DAN DEVLETİ YÖNETENLERE ATATÜRK ÜZERİNDEN SİYASET DERSİ

 “KOZMİK ODAYI AÇMASAYDIK, BÜTÜN FAİLİ MEÇHULLER TSK’NIN ÜZERİNDE KALACAKTI”

 “TÜRKİYE’DE BİR İÇ SAVAŞ TEHLİKESİ GÖRMÜYORUM”

 Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD) 15. Olağan toplantısına konuk olan Türkiye’nin 26. Genel Kurmay Başkanı, Emekli Orgeneral M. İlker Başbuğ “Atatürk ve Ortadoğu Politikası” konulu bir sunum yaptı. Başbuğ, Türkiye’de bir Kürt sorunu olmadığını ve bir iç savaş tehlikesi görmediğini belirterek, siyasetçilerin dışı politikada heyecan yerine daha dikkatli konuşmaları ve devletin hafızasını dinlemeleri gerektiğini söyledi. Kuzey Irak’ta bağımsız bir Kürt Devleti’nin kurulmasının İran ve Türkiye’nin onayına bağlı olduğunu söyledi.  Hangi konuya baksanız karşınıza Atatürk’ün çıktığını dile getiren M. İlker Başbuğ, “Bazıları bu duruma kızıyor ama, o’nun yıllar önce söyledikleri hala bize ışık tutuyor, hala yol gösteriyor. Çünkü o; akıl ve bilim hangi istikameti gösteriyorsa, o istikamete yürüdü. Bunun tersini yapanlar bir gün duvara vururlar” dedi.

 ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu’nun oturum başkanlığını yaptığı toplantının açılışında yeni üyeler Güneş Budak, Sarper Dermut ve Necmi Alpagot’a üyelik beratlarını  konuk emekli Orgeneral M. İlker Başbuğ verdi, rozetlerini de Ali Eroğlu taktı.

Kısa bir konuşma yapan Ali Eroğlu, ANSİAD’ın 25 yıllık geçmişinde ilk kez bir genel kurmay başkanını ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, toplantıya üyelerin gösterdiği yoğun ilgiye de teşekkür etti. Emekli Orgeneral Başbuğ’un 2008-2011 yılları arasında Genel Kurmay Başkanlığı görevinde bulunduğunu belirterek, 2012 yılında ‘İnternet Andıcı’ davasında tanık olarak dinlenirken, ‘Terör örgütü kurmakla suçlanıp 26 ay süren bir tutukluluk yaşadığını yaşadığını ve sonunda berat ettiğini hatırlattı.

BAŞBUĞ: “ATATÜRK HALA BİZE IŞIK TUTUYOR”

Üniversitelerden gelen konuşma tekliflerini hemen kabul ettiğini, ancak sivil toplum örgütlerinin çağrılarında biraz seçici olduğunu söyleyen Emekli Orgeneral M. İlker Başbuğ, ANSİAD’ın konuşma yapmak için geldiği 2. Sivil toplum örgütü olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Bayramı Haftası’na girdiğimiz şu günlerde önemli bir dönemeçte seçimlere gittiğimizi hatırlatan Başbuğ, “Bugün sizlere Atatürk’ün Ortadoğu politikasını anlatmak istiyorum. Ortadoğu gerçekten çok derin bir konu. Başı belli, dibi belli olmayan bir kuyu. Şu anda da Türk siyasetinin temel ve güncel konusu” dedi.

Hangi konuya baksanız karşınıza Atatürk’ün çıktığını dile getiren Başbuğ, “Bazıları bu duruma kızıyor ama, O’nun yıllar önce söyledikleri hala bize ışık tutuyor, hala yol gösteriyor. Çünkü O; akıl ve bilim hangi istikameti gösteriyorsa, o istikamete yürüdü. Bunun tersini yapanlar bir gün duvara vururlar. Bu Atatürk’ün birinci özelliğidir. İkinci niteliği Atatürk’ün yaşamı boyunca sıkı sıkıya bağlı kaldığı bir özelliğidir. Bana sorarsanız; ‘Atatürk niçin ölümsüzdür?’ diye. O’nun temel prensiplere bağlı oluşu yüzünden derim. İlkelidir, prensiplerine bağlıdır. Bunun karşıtlarına da popülist diyoruz” dedi.

HAYALCİ SİYASETÇİLER ÜLKELERİNİ FELAKETE SÜRÜKLER

Siyasette popülizmin yeri olmadığını tam tersi prensip sahibi olmanın önemini de dile getiren Başbuğ, Atatürk’ün üçüncü önemli özelliğinin gerçekçilik olduğunu anlattı. 21. Yüzyılda gerçekçiliğin önemli savunucularından birinin de Henry Kissinger olduğunu, daha öncesinde Otto Von Bismarck’ın gerçekçilik akımını başlattığını dile getiren Başbuğ, “Gerçekçiliğin karşıtı Ütopyadır, hayalciliktir, hayaller peşinde koşmaktır. Siyasette böyle olursa ülkenizi felaketlere sürüklersiniz. Tarihte bu türlerin çok örneği var. İşte Enver Paşa. Ülkesini seviyor ama ulaşılamayacak hayalleri yüzünden sonu felaket oldu. Devlet yönetiminde gerçekçilikten ayrılmamalıyız. Hayalleri gerçek hayata sokamazsınız. Kurallar günün şartlarına göre değişebilir ama, prensipler kutsaldır” dedi.

ATATÜRK VE MİLLİ SİYASET

Atatürk’ün milli sınırlar içinde Milli Siyasetten söz ettiğini hatırlatan M. İlker Başbuğ, “Atatürk der ki; ‘Her şeyden önce Milli sınırlar içinde, kendi gücünüze dayanarak varlığınızı koruyabilirsiniz. Başkalarının gücüne güvenirseniz sonunuz pek de iyi olmaz.  Siyaset yalnızca güvenlikle olmaz. O topraklar üzerinde yaşayan insanımızın refah seviyesini yükseltmek de lazım. Milli siyaseti uygulayabilmek için yurtiçinin sağlam olması lazım. İçeride problem varsa, dış siyasetiniz kolay olmaz. İç istikrar, iç huzur olmazsa dışarıda başarı olmaz” diye konuştu.

 “Ülkenin Milli menfaatleri vardır, hedefleri vardır. Bunlar yoksa Devlet boşlukta kalır. Hedeflerimizle, Milli gücümüz dengeli olmalı” diye sözlerini sürdüren Başbuğ, şöyle devam etti:

“Milli güç sadece asker demek değildir. Ekonomi var. Ülkede ekonomi zayıfsa Silahlı Kuvvetlerin güçlü olması mümkün mü?  Bu konuda Kurtuluş Savaşı’nı örnek almamak lazım. Çok farklı bir dönem, fedakar bir ulus var. Güçlü bir lider var. Bu millet kendi içinden bir ordu çıkarmış. Milletlere bakın, çöküş nedenlerini araştırın. Sadece sosyal olaylar değil, milletleri çöküşe götüren ekonomik zafiyettir. Şüphesiz siyasi güç de önemli. Hedeflerle güçler dengeli olmazsa ülke felakete sürüklenebilir”

BAĞIMSIZ DEVLETLERİN İÇ İŞLERİNE KARIŞILMAYACAK

Avrupa’da 1600’lü yıllarda bir asrı aşkın süren 30 yıl Savaşları ve 80 yıl savaşlarının ardından yapılan Vestfalya Antlaşması ile Ulus Devletin temellerinin atıldığını hatırlatan M. İlker Başbuğ, Atatürk’ün üzerinde durduğu bir önemli konunun da Vestfalya Antlaşmasında da yer alan ‘Bağımsız Devletlerin iç işlerine karışılmayacak’ felsefesini her zaman benimsediğini anlatarak, “Günümüzde Irak ve Afganistan’a  yapılan müdahaleler birer karışma mıdır? En doğrusu Birleşmiş Milletler’in kararlarına uygun olarak karışmaların olabileceğidir. İyi yönetilmeyen Devlet, başarısız Devlet Kavramını ortaya çıkardı” dedi. Başbuğ, Atatürk’ün her zaman Devletlerin çizilmiş sınırlarına sadık kaldığını da hatırlattı, Musul ve Doğu Trakya’yı örnek verdi.

DIŞ POLİTİKADA GÜÇ DENGESİ ÖNEMLİ

Dış politika belirlenirken komşu ve Büyük devletler arasında güç dengesinin belirleyici olduğunu söyleyen Başbuğ, 19. Yüzyılda İngiltere’nin, 20 ve 21. Yüzyıllarda ABD’nin Ortadoğu’ya hakim güçlü devletler olduğunu da anlatarak şöyle devam etti:

“Güçlü Devletlerin hakim olduğu bu tür bölgelerde siz de kendi gücünüzle varlığınızı yürütebilmeniz biraz da yeni devletlerin kurulmamasına bağlı. Ortadoğu tarihinde üç dönem var. Birincisi Osmanlı dönemi; 1. Dünya savaşına kadar Osmanlı İstanbul’dan gönderdiği asker ve Valilerle Ortadoğu’yu yönetti. Rakip olabilecek bir tek İran vardı, ancak Osmanlı Padişahı’nda Halife gücü ağır bastı. Ortadoğu 1. Dünya Savaşı’ndan sonra İngiltere’nin hâkimiyetine geçti. İngiltere, Ortadoğu’ya deniz gücü ile hakim oldu. Süper Devlet olmak için deniz gücü şart. Osmanlı Akdeniz’e hakim oldu, ama Akdeniz’den çıkamadı. 1. Dünya Savaşı’nın sonunda bölgede yeni devletler kuruldu. Şu anda Ortadoğu’yu kontrol eden hakim güç ABD. Hürmüz Boğazından Çin ve Japonların kullandığı petrolün denetimi de ABD’nin elinde. ABD’nin istediği bir başka şey de İsrail’i tehdit edecek yeni bir askeri gücün oluşmaması. Bu nedenle ABD için İsrail’den sonra İran, daha sonra iç sorunları olan Türkiye önemli”

IRAK’DA YENİ BİR KÜRT DEVLETİ KURULMASI İRAN VE TÜRKİYE’NİN ONAYINA BAĞLI

Mısır başta olmak üzere son dönemde Arap ülkelerinde meydana gelen olayları değerlendiren ve Suriye konusunda ABD ve diğer güçlerin durumu iyi tahlil edemediğini anlatan eski Genel Kurmay Başkanı Emekli Orgeneral Başbuğ, “Atatürk Irak’da bağımsız bir Kürt Devleti kurulursa bu bizim Kürt kökenli vatandaşlarımızı etkiler’ demişti. Üzülerek söylüyorum, 1. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez bir Kürt Devletinin kurulması konusunda tepe noktasındayız. Bu süreyi tayin edecek İran ve Türkiye. Bu iki güç bugün Evet desin yarın Kürt devleti kurulur. İran kesinlikle karşı. Türkiye’nin de karşı olması lazım. Tarihsel olarak buna izin veremeyiz. Gerçekçi olmak zorundayız.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN KÖKÜNÜ KAZIYAMAZSINIZ!

Bir soru üzerine; 7 Haziran seçimlerinin ardından çok sayıda şehit verdiğimizi dile getiren ve ‘İçimizi acıttı’ diyen M. İlker Başbuğ, “Türkiye terör tehdidi altında. Terörle baş etmek için dış güvenliğe öncelik vermeliyiz. Bunu düşünmezsek çözüm bulamayız. Terör örgütünün kökünü kazıyamazsınız. Terör örgütünü öyle bir duruma düşürmeliyiz ki; eylem yapamaz hale gelirler. Türkiye bu konuda çok fırsat yakaladı ama şansını iyi kullanamadı. Her defasında Suriye’de Hafız Esad rejimi PKK’ya sahip çıktı. PKK’nın kökünü kazıyabilmeniz için Irak’ın Kuzeyindeki üsleri ortadan kaldırmanız lazım. Bunu anlatamadık” dedi.

KOZMİK ODAYI AÇMASAYDIK, FAİLİ MEÇHULLER ÜZERİMİZDE KALIRDI

Bir başka soru üzerine Cumhuriyet Savcılığı tarafından TSK’nın Kozmik Odasında yapılan arama sonrasında hiçbir evrakın dışarıya çıkarılmadığını anlatan İlker Başbuğ, kozmik odayı açtıran savcı ve hakimin Yargıtay’da şimdi hesap verdiğini de belirterek şöyle devam etti:

“Bu olay asker üzerinde psikolojik açıdan bir etki yarattı. Ancak o gün, o kararı vermeseydik tüm faili meçhul cinayetler TSK’nin üzerinde kalacaktı. Ahmet Taner Kışlalı, Uğur Mumcu cinayetlerinin ipuçları bile kozmik odada arandı. Arama izni kararını verdiğim için kendimi mutlu hissediyorum. ‘Ben Genel Kurmay Başkanı olsam izin vermezdim’ diyenlere ‘Arkadaş sen o zaman Genel Kurmay Başkanı değildin’ diye yanıt veriyorum. İnsanları yetki ve sorumluluk verdiğin zaman iyi anlarsın. Yetki ve sorumluluğu olmayanlar her türlü kararı alırlar” diye konuştu.

DIŞ POLİTİKA YANLIŞI KALDIRMAZ

Bir başka soru üzerine dış politikanın önemine dikkat çeken ve dış politika ile uğraşan siyasetçilerin söylediklerine çok dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Başbuğ,”Dış politika heyecanla olmaz, yanlışı kaldırmaz, yanlışlar düzeltilemez” dedi.

Güvenlik denince akla Genel Kurmay dışında Dışişleri ve MİT’den oluşan devletin hafızasının akla geldiğini söyleyen Başbuğ, siyasetçilere seslenerek, “Dün gelip devletteki bu yapılanmayı yok sayamazsınız. Yetki ve sorumluluk sizde de olsa bu hafızayı dinlemek zorundasınız. Tarih bilgisine sahip olmayanlar ülke yönetemezler. Tarihten ders çıkarmayanlara, tarih çok acımasız davranır” dedi.

İÇ SAVAŞ TEHLİKESİ GÖRMÜYORUM

Türkiye üzerinde oynanan oyunlar yüzünden bir iç savaşın olup olmayacağını soran ANSİAD üyesi iş insanına “Ben Türkiye’de bir iç savaş tehlikesi görmüyorum. Türk Milletinin yapısı farklı. Ancak Türkiye’yi böyle bir kaosun içine itmek isteyenler dün de vardı, bugün de var. Türkiye’de bana göre Kürt sorunu da yok. Kürt sorunu var dememiz için; Kürt kökenli vatandaşlarımız İstanbul, İzmir, Antalya gibi büyük kentlerde Kürt oldukları için işe alınmaz, onlara kiralık ev verilmezse o zaman Kürt sorunu başlıyor demektir. Ayrımcılık yapıyorsanız tehlike var demektir. Allah korusun” dedi.

Soru ve cevapların ardından gece yarısına kadar süren toplantının sonunda İlker Başbuğ, 100 bin adet basılan ‘Nasıl bir Türkiye” adlı kitabını imzaladı.