ANSİAD'DAN SİYASETE MESAJ VAR!


AB Eski Bakanı Başmüzakereci AK Parti İstanbul 2.’inci Bölge Milletvekili Adayı Volkan Bozkır, ANSİAD’ı ziyaret etti.

Volkan Bozkır: “Türkiye’de huzur ve istikrarın sağlanması için herkesin sorumluluğu var”

“ANSİAD’dan Siyasete Mesaj Var”

Avrupa Birliği (AB) Eski Bakanı Başmüzakereci Adalet ve Kalkınma (AK) Partisi İstanbul İkinci Bölge Milletvekili adayı Volkan Bozkır, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’ni (ANSİAD) ziyaret etti. Ziyarette konuşan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu,  demokrasinin gelişmesi ve geleceğin Türkiye’si için siyasetçilere partiler arasında kesişecek noktalar yaratılması, bazı konularda ortak hareket edebilme tarzının geliştirilmesi ve iletişim kurabilme kültürünün artırılması gerektiği mesajlarını verdi.

Volkan Bozkır, Antalya ziyaretleri kapsamında ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelerek gündemi değerlendirdi. Avrupa Birliği Eski Bakanı Başmüzakereci AK Parti  İstanbul İkinci Bölge Milletvekili adayı Volkan Bozkır, ANSİAD’ın konuğu oldu. Ziyarette konuşan AB Eski Bakanı Başmüzakereci AK Parti İstanbul İkinci Bölge Milletvekili adayı Volkan Bozkır, Türkiye’de huzurlu ve istikrarlı bir gelecek için herkesin üstüne sorumluluk düştüğünü söyledi. Ülkede önceliğin huzur ve istikrar olması gerektiğinin altını çizen Bozkır, şunları söyledi:

“2023 hedeflerimiz var. Ülke olarak 2023 hedeflerine ulaşacak potansiyele sahibiz. Hatta 2023 için koyduğumuz hedefe çoktan ulaşacakken son 3 ayda çok talihsiz olaylar yaşadık. Çok şehit verdik. Oturduğumuz yerden nasıl olsa askerimiz bizi koruyor, güvendeyiz diyemeyiz. Bize düşen çok büyük sorumluluklar var. Türkiye’deki huzuru, istikrarı beraber tesis etmeliyiz. Türkiye olarak hep birlikte çok yol katettik. Fakat daha yapacağımız çok şey var”

“Derdimiz Hiç Kimse Öteki Olarak Yaftalanmasın”

AK Parti İstanbul İkinci Bölge Milletvekili adayı Volkan Bozkır, dertlerinin kimsenin öteki şeklinde yaftalanmaması olduğunu belirterek, “Cumhuriyetin 100.yılına girerken Türkiye’de hiç kimse etnik kimliğine, hayat tarzına, düşüncelerine bakılarak ötekileştirilmemeli. Bunu sağlamak çok önemli. Türkiye’de 22 dil, 52 lehçe konuşuluyor. Bu huzuru bozmamak için el birliğiyle çalışmamız lazım ”diye konuştu.

 Geçmiş yıllardan bugüne gelindiğinde demokratik anlamda, ifade özgürlüğünde, sivil toplumda önemli gelişmeler olduğunu ifade eden Bozkır, şöyle devam etti:

“Türkiye’de bugün 105 Bin sivil toplum örgütü var. Sivil toplum örgütünün siyasi görüşü olmak zorunda değil. Proje üreterek, ilke ve değerleri konusunda görüş bildirerek vizyonunu ortaya koyması lazım.Bu konuya odaklanması lazım. ANSİAD, Antalya’nın en eski ve çok önemli sivil toplum örgütlerinden biri. İnşallah gelecekte sivil toplum örgütlerinin daha güçlü olduğu, diyalogun daha hakim olduğu çok daha ileri noktalara gideriz”

Türkiye’de gelir dağılımının düzeltilmeye çalışıldığını vurgulayan Bozkır, gelir dağılımının tek başına bir indikatör olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Gelir dağılımının düzelmesi demokrasi tam anlamıyla işlediği, şeffaflık arttığı zaman daha fazla yerine oturacaktır. Devlete vergi ödeyen vatandaşın “Benim vergimi nereye harcıyorsun? diye sorabildiği noktaya doğru ilerliyoruz. Hukuk ve demokrasi tam anlamıyla düzeldiği zaman gelir dağılımı da düzelecektir. Bunların düzelmesi için istikrar olması lazım. Meclisin çalışması lazım. Gelir dağılımı tek başına indikatör değildir. Milli gelir 2 Bin Dolardan 11 Bin Dolara yükseldi. Sağlık hizmetleri iyileşti. İnsanların hayat standardını  yükseltecek çok fazla hizmet yapıldı. 23 Milyon çocuk gelecekte iyi şeyler yapmak için okuyor. 186 tane üniversitemiz var. Her ilde üniversite var. Bunları göz ardı etmeden daha iyi nasıl yapabiliriz, daha fazla neler yapabiliriz diye çalışıyoruz”

Ali Eroğlu: “Demokrasi, Siyaset, Ekonomi üçgeninde reformlara ihtiyacımız var”

Volkan Bozkır’ın ardından söz alan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, samimi diyalog için Eski Bakan Başmüzakereci milletvekili adayı Volkan Bozkır’a teşekkür etti. Eroğlu, son 30 yıl siyasi tarihe bakıldığı zaman çözülen pek çok konu olduğu kadar çözülemeyen birçok sorunun da olduğunu belirterek, “ Son 10 yıl içerisinde Türkiye ekonomisinin iş yapabilme gücüyle Türkiye’de çok önemli gelişmeler olmuştur.Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Fakat demokrasi, ekonomi, siyaset üçgeninde hala bir takım reformlara ihtiyacımız var. Son 30 yılda çözemediğimiz sorunlardan birisi terör sorunudur. Toplumsal barışın sağlanması  ve terör sorununun çözülmesi Türkiye’nin önünde duran en önemli konudur. Yine 30 yıldır çözemediğimiz sorunlardan birisi siyasette iletişimsizlik ve diyalog sorunudur. Liderlerin konuşabilmesi, centilmenlik yapabiliyor olması, siyasi parti liderlerinin iletişim kurarken birbirlerine kullanmış olduğu kelimeler, ifadeler toplumu ciddi anlamda kaosa ve cepheleşmeye götürmektedir. Bundan sonraki süreçte toplumun işadamı da dahil, emekçisi de işçisi de dahil ekonomik gelişmeyle beraber, demokratik gelişmenin ve huzurun arttığı bir toplum istiyor. Bunun olabilmesi için nasıl ana baba ailede çocuklara örnek oluyorsa siyasetteki liderlerin de  yaklaşımlarıyla, tavırlarıyla bu topluma bu imajla, bu beraber yaşama, beraber olabilme mesajlarını ve şifrelerini paylaşmasını önemle rica ediyoruz” dedi.

“ANSİAD’dan Siyasete Mesaj Var”

Eroğlu, partiler arasında kesişecek noktalar yaratılması, bazı konularda ortak hareket edebilme tarzının geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Bu yaklaşımlar hem demokrasimiz hem geleceğin Türkiye’si açısından çok önemlidir. Bunu partinize bir mesaj olarak değil; siyasete bir mesaj olarak algılamanızı istiyoruz. Sivil toplumun hür konuşabilme, hür ifade edebilme duygularımızı her siyasi partide aynı tonda aynı oranda kullanmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Volkan Bozkır, bir iş insanının  koalisyon için önceliklerinizi belirlediniz mi? sorusunu, “Siyasette siyasi partilerin hedefi iktidar olmaktır. Türkiye’de iktidar sorunu yoktur. Muhalefet sorunu vardır. Muhalefet partileri iktidar olmak için çalışmıyor. Muhalefet partilerinin iktidara oynayacak projelerle halkın karşısına çıkması lazımdır. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP )görüşmelerinde ben de yer aldım. Başka ülkelerde koalisyon çok daha fazla başarılı çalışabiliyor. Türkiye’de epeydir koalisyon hükümeti kurulmadı. Bununla birlikte siyasette, diplomaside iş dünyasında en önemli iki kelime mahremiyet ve ketum olmaktır. Görüşmeler yanlış başladı. Daha yol alınmadan bir takım konular basınla erken paylaşıldı. İstikşafi görüşmelerde ortaya çıktı ki CHP henüz ana konularda görüşünü saptamış değil. Uzun uzun konuşuldu fakat her iki tarafın başka dünyalarda olduğu anlaşıldı. Koalisyon olur mu ? Şu anda bilmek mümkün değildir. Temel amaç  tek başına iktidar olmaktır. Bu seçimi teşkilat zorladı. Biz koalisyon istemiyoruz dediler. Böyle iktidara yönelik arzusu olan bir parti için koalisyon seçeneği mümkün gözükmemektedir. Zamanı geldiğinde tekrar değerlendiririz” şeklinde yanıtladı.

Ziyarette Ak parti Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mustafa Atılgan ve Ak Parti İl Başkan Yardımcıları Mehmet Karasan, Abdullah Işıkhan ile Ak Parti Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Mehmet Ziya Kök de hazır bulundu.

Ziyaret, ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu ve ANSİAD Başkan Yardımcısı Abdullah Erdoğan’ın Volkan Bozkır’a Sanatçı Tufan Dağıstanlı’nın Seramik Kuş takdimiyle son buldu.