HACISÜLEYMAN:TURİST GELMİYORSA BENİ İLGİLENDİRMEZ DEME ŞANSIMIZ YOKTUR


ANSİAD KAHVALTISI’NIN KONUĞU AKTOB BAŞKANI YUSUF HACISÜLEYMAN OLDU

HACISÜLEYMAN:”RUS GELMİYORSA, TURİST GELMİYORSA BENİ İLGİLENDİRMEZ DEME ŞANSIMIZ YOKTUR”

 Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği(ANSİAD) 2015 yılı ikinci faaliyet dönemi kahvaltılı toplantı ile başladı. ANSİAD onuncu kahvaltılı toplantısının konuğu Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı (AKTOB) Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkan Yardımcısı Yusuf Hacısüleyman oldu. Kahvaltılı toplantıda konuşan AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman, “Rusya Federasyonu’nda yaşanan ruble krizi nedeniyle turizmdeki düşüşün tüm sektörleri, Antalya’yı ve Türkiye’yi etkileyeceğini belirterek, ”Rus gelmiyorsa, turist gelmiyorsa beni ilgilendirmez deme şansımız yoktur. Ucundan kıyısından hepimize dokunacaktır” dedi.

 Toplantı başkanlığını ANSİAD Başkan Yardımcısı Abdullah Erdoğan’ın yaptığı, yönetim kurulu, dernek üyesi iş insanlarının katıldığı Akra Barut Otel’de yapılan toplantıda konuşan AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman, 2015 Antalya turizm gündemi hakkında bilgiler vererek, soruları yanıtladı.

Türkiye’nin 28 Milyar Dolarlık Turizm Gelirinin 15 Milyar Dolarını Antalya Üretiyor

Dünyada ve Türkiye’de Turizm Ekonomisi hakkında bilgiler veren AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman, şunları söyledi:

“Dünyada seyahate çıkan kesimin yüzde 50’si tatil amaçlı seyahate çıkıyor. Bu insanların harcadıkları paraya baktığımız zaman dünyadaki turizm ekonomisinin sadece seyahat endüstrisinden elde ettiği gelir  1 Trilyon 245 Milyar Dolardır. Biz bu rakamın yüzde 50’sinin tatil amaçlı olduğunu düşünürsek 500 Milyar Dolar diye tanımlayabiliriz. Biz de bu paranın  28 Milyar Dolarını turizm geliri olarak kayıtlarımıza geçiriyoruz. Aslında çok büyük bir para. 28 Milyar Doların yaklaşık olarak 15 Milyar Dolarını Antalya üretiyor. Bazen içinde bulunduğumuz şehrin ne kadar önemli bir kent olduğunu unutabiliyoruz. Hepimiz birer bireyiz. Hepimiz bir araya geldiğimizde öyle bir güç oluşuyor ki hem sizlerin işletmeleri hem de Antalya’nın yarattığı turizm potansiyeli ülkemize çok büyük bir katkıda bulunuyor”

 Türkiye’de her 100 Kişiden 13’ü Turizmde Çalışıyor

Turizm sektörünün istihdamı hakkında da açıklamalar yapan Hacısüleyman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyada turizm sektöründe istihdam açısından baktığımızda her 100 kişiden 12 kişi turizm sektöründe çalışırken; biz de ise her 100 kişiden 13 kişi turizmde çalışıyor. Dolayısıyla turizm genç nüfusun yoğun olarak yer alabildiği bir sektörü temsil ediyor. Özellikle diğer ülkelerde gençler iş bulamama ve iş bekleme gibi nedenlerle hayata atılamazken Türkiye’de genç nüfus belki ilk anda arzu ettiği kademede değil ama  en azından işsiz kalma riskine karşın turizmde çalışabiliyor. Turizm sektörü oldukça cazip bir alan.Gençler için turizmin pek çok alanında iş bulma ve hayata atılma şansı oluyor”

 Şu an Rus Turist Bakımından Eksi 617 Bin Kişideyiz

Bu yılın Türkiye ve dünya turizmi açısından çok önemli ve değişken bir rolü olduğunu anımsatan AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman,”Adeta bir dönüşüm yaşandı. Geçen yıl ağustos ayı sonunda Rusya para birimi ruble birdenbire bir devalüasyonla karşılaştı. Bununla birlikte tehlike çanları çalmaya başladı. Çünkü geçen yıl eylül-ekim aylarında Antalya’ya gelen Rus turist sayısında yüzde 30 düşme vardı. Biz bunu fark ettiğimizde turizm sektörü olarak bas bas bağırmaya başladık.Bir sorun var, bir sorun üstümüze geliyor diye.Bu sorun sadece konaklama sektörünün turizm sektörünün sorunu değil;çünkü turizm ekonomisinde bulunan tüm sektörlerin bütün  bunlardan etkileneceğini çok kısa sürede kavradık ve dillendirmeye başladık.Neticede bugün Antalya’da şu an Rus turist bakımından eksi 617 Bin kişideyiz” diye konuştu.

 Dört mevsim turizmi için Yakıt desteği yıl boyu devam etmeli

Konuyla ilgili kamu yönetimi nezdinde girişimlerde bulunduklarını vurgulayan Hacısüleyman, taleplerinin bir kısmının gerçekleştiğini belirterek, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Mart ayında önemli olan yolcunun gelmesi şeklinde ifadeler kullandık. Konaklama sektörü olarak biz bir şey istemiyoruz. Ama bu insanların gelebilmesi için tur operatörlerini destekleyelim şeklinde bir talebimiz oldu. O talebimizin bir kısmı gerçekleşti. Nisan ve Mayıs aylarında Antalya’ya gelen uçaklara hazine tarafından 6 Bin Dolar yakıt desteği verildi. Bizim talebimiz ise bunun yıl boyu devam etmesiydi.6 Bin Dolarlık rakamın nasıl tespit edildiği konusunda bir fikrimiz yok. Çünkü bizim önerimiz kişi başınaydı.189 koltuğu olan bir Boeing uçağıyla 512 koltuğu olan bir Jumbo uçağının katkısı devlet tarafından belirlendi. Paketi yolcu için daha cazip hale getirmek istersem bunu kişi başına bölmem gerekiyor. Bazı şeyleri anlamakta güçlük çekmekle beraber hiç yoktan iyidir dedik”

 Teşvik Avrupa Ülkeleri için de geçerli olmalıydı

Katkının sadece 11 ülkeden gelen charter uçaklarına ve 5 havalimanına verildiğini vurgulayan AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman,”Biz bu desteğin 11 ülkeyle sınırlı kalmamasını ve  Avrupa ülkelerinde de imaj nedeniyle sıkıntılar olduğunu belirterek oralarda devam etmesini istedik fakat kamu yönetimi devam etmedi. İkinci uygulama tur operatörlerinin likit durumunu daha sağlamlaştırmak için tur operatörüne 100 milyonluk bir kredi hattı açılması şeklindeydi. Ancak burada da bizim talep ettiğimiz gibi olmadı. Sadece 3 tur operatörümüz bundan yararlanabildi. Çünkü kriter daha önce minimum bu ülkelerden 400 bin kişi getirmiş olmaktı. Orada farklı bir model önermiştik, olmadı”

 Tekrar teşvik uygulaması geç kalınmış bir karardır

Kamu yönetiminin 15 Eylül - 30 Kasım arasında tekrar teşvik verelim uygulamasını geç kalınmış bir hareket olarak nitelendiren Hacısüleyman, paket tur alan insanların bir yıl önceden tatillerini planladıklarını belirterek,”Teşviğin bu saatten sonra çok faydalı olacağını düşünmüyoruz” şeklinde konuştu

Sektör olarak turizmin dört mevsime yayılması için 1 Eylül-30Nisan arası yakıt desteği devam etsin şeklinde öneride bulunduklarını anlatan AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman,”Bu belki bize ilk anda milyonlarca kişi getirecek değil ama hiç olmazsa uçak maliyetini düşürdüğünüz zaman  tur operatörlerinin koymayacağı bir uçağı kaldırmama tercihlerini sağlayabilirdi. Fakat buda olmadı.Kamunun neden böyle bir tarihi seçtiğini biz sektör olarak tespit edemezken 15 Eylül -30 Kasım böyle bir uygulama yapılacak”dedi.

 Yüzde 35 Gelir Kaybımız Var

Antalya için 12 Milyon üzerinden hesaplandığında yüzde 6.7 oranında eksilme olduğunu dile getiren Başkan Hacısüleyman,”Rakama tek başına baktığınızda gene de iyi, çift haneli olmamış diyebilirsiniz. Fakat turizm ekonomisine, Antalya ekonomisine, Türkiye ekonomisine kaybı çok çok daha fazla. Çünkü bu oranı yüzde 7’de tutabilmek için yapılan fedakarlıklar çok daha fazla oldu. Eğer konaklama sektörü, tur operatörleri ve uçak şirketleri eski çalışma sisteminde devam etseydi bu eksi yüzde 20’leri bulabilirdi. Kişi sayısı bakımından eksimiz az, gelir kaybı bakımından yaklaşık yüzde 35 civarında bir gelir kaybımız var” diye konuştu

 Rus Gelmiyorsa Beni İlgilendirmez Deme Şansımız Yoktur

Gelir kaybının bütün sektörleri etkilemeye devam edeceğini ifade eden AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman, Rusya bölgesinden beslenen tesislerin daha erken kapanabileceğini belirterek,”Ödeme dengesi bu saatten sonra bozulacaktır.Bu bir zincirdir.Rus gelmiyorsa,turist gelmiyorsa beni ilgilendirmez deme şansımız yoktur.Ucundan kıyısından hepimizi etkileyecektir”dedi.

2016’da Düzelme Öngörmüyoruz

2016’da düzelme öngörmediklerini belirten AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman,” Bu duruma alışmak zorundayız.1 ABD doları şu anda 32Ruble, geçen sene 66 rubleydi.İran petrolündeki düşüş Rusya’daki etkileri artıracaktır.Rusya ekonomisi çok zor toparlanacak diye düşünüyoruz.Petrol fiyatlarındaki düşüş tüm sektörleri etkileyecektir” şeklinde konuştu

 Alman Turist Sayısındaki Artış Verimli Değil;Seneye Olmaz

Sayısal oranda Alman turist sayısında artış olduğunu ifade eden Hacısüleyman, bu artışın verimli bir artış olmadığına dikkati çekerek,” Rusya’daki krizden düşen fiyatların Alman pazarına fiyatsal yansımasıdır. Tabiri caizse akşam pazarından kaynaklanan bir artıştır. Gelecek yıl bu artış olmayacaktır. Bütün sistem yeni duruma adapte olmak zorundadır” diye konuştu.

 Hindistan ve Pakistan Ulaşım Sağlanırsa İyi Bir Seçenek

Türk turizmcilerin yeni pazarlara topyekun olarak gitmesi gerektiğinin altını çizen AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman,” Karşılıklı kolay ulaşım sağlandığı müddetçe Hindistan, Pakistan iyi seçenek olabilir” dedi.

 Antalya’da turizm çeşitliliğini artırmak için 105 köyde araştırma yaptırdıklarını aktaran Hacısüleyman,”Köylünün yüzde 80’i turizme olumlu bakıyor. Köyünde turizm yapılmasını istiyor. Fakat köylerde genç kalmamış.Gençler okuldan sonra köyüne geri dönmüyor.Antalya’nın köylerinde nüfus gittikçe yaşlı bir nüfus olmak üzere” diye konuştu.

 Fransız Turist Sayısında Yüzde 40 Azalma Var

AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman bir iş insanının, “Turist bir ülkeye giderken ülkenin imajıyla ne kadar ilgilenir? Ülkenin tanıtımı konusunda ne düşünüyorsunuz?  sorularını “Turistin ülkesinde gideceği ülke hakkında çıkan tüm haberler kişinin o ülkeye bakış açısını değiştirebilir. Çıkan tüm haberler kafasında ülke hakkında olumlu ya da olumsuz imaj oluşmasına neden olur. Türkiye’nin turistik imajı,hizmet kalitesi, misafirperverliği,insana yaklaşımı çok iyi. Antalya’da 55 bin yabancı ev satın almış. Öte yandan ülkenin politik imajı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Batı normlarına göre siyasi imajı iyi değil. Gelen Fransız turist sayısında yüzde 40 azalma var.Bu imajdan bir noktada Avrupa çok etkileniyor.Tanıtıma gelince turizmde en önemli tanıtım ağızdan ağza yapılan tavsiyedir.Tanıtımda görsel olarak bütün her şey yapılmalı.Fakat biz ülke olarak milyar dolarlık kaynaklara sahip değiliz. Bütçeyi makul kılmak lazım. Türkiye’nin tanıtım bütçesi 100Milyon dolardır.Devlet sadece 100 Milyon dolar harcayarak 28 Milyar dolar gelir elde ediyor ve yeterli diyor” şeklinde yanıtladı

Kahvaltı, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.