EKONOMİST KEREM ALKİN:


EKONOMİST PROF. DR. KEREM ALKİN, ANSİAD 11.OLAĞAN TOPLANTISI’NIN KONUĞU OLDU.

KEREM ALKİN: “YENİ YILDIZ HİNDİSTAN, HİNDİSTAN’LA İLİŞKİLERİNİZİ GÜÇLENDİRİN”

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) 11.Olağan Toplantısı’nın konuğu Ekonomist Prof Dr Kerem Alkin oldu.

Ekonomist Prof. Dr. Kerem Alkin, ANSİAD olağan toplantısının konuğu oldu. Alkin, bu dönemin gizli yükselen yıldızının Hindistan olduğunu belirterek, iş adamlarına Hindistan’la ilişkilerinizi fırsatlar boyutunda güçlendirin önerisinde bulundu.

Moderatörlüğünü ANSİAD Üyesi Ramazan Atılgan’ın yaptığı toplantıya ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, ANSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, ANSİAD Üyesi iş insanları ve basın mensupları katıldı. “Dünya Ekonomisindeki Yeniden Yapılanma, Türkiye’nin Yeni Konumu ve 7 Haziran Sonrasına Ev Ödevleri”  başlığında konuşan Ekonomist Prof. Dr. Kerem Alkin, bu dönemin gizli yükselen yıldızının Hindistan olduğunu belirterek, iş adamlarına Hindistan’la ilişkilerinizi fırsatlar boyutunda güçlendirin önerisinde bulundu. Türkiye’de başta Koç Holding olmak üzere global ölçekli firmaların Hindistan’a hazırlıklarını tamamladıklarını vurgulayan Alkin, “Hindistan’la ilişkileri iptal eden ülke pişman olur. İş birliği için çalışmalar yapın. Hindistan’la temas kurun” dedi.

 “Türk seçmeninin mesajı ulvi bir ayardır”

Siyasilerin seçmenin mesajını iyi okuması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Kerem Alkin,  ülkeyi erken seçime götürmenin Yunanistanvari   çok çılgın sonuçları olabileceğini belirterek,  “Partiler bir koalisyon fırsatını yakalamak konusunda seçmenin çok net gördüğü samimi bir mücadele ortaya koymadan palavradan görüşüyor izlenimi vererek bizi erken seçime götürürlerse seçmen bundan daha sert bir mesaj verebilir.Türk seçmeninin ayarı ulvi bir ayardır. Seçmenin mesajını herkes iyi okumalıdır” diye konuştu.

 “Türkiye koalisyonlara alışmalı”

Koalisyon görüşmelerinden panik havası çıkarılmaması gerektiğini vurgulayan Alkin, şunları söyledi:

“Genel seçimlerdeki bu demokrasi şölenini iyi sonuçlandırmak adına koalisyon görüşmelerinden panik havası çıkarmamak lazım. Piyasanın dikkatli olması gerekiyor. Gerçek bir demokrasiye ulaşmak için önemli bir çaba içinde olan ülkenin demokrasi gelenekleriyle gerçekleştirdiği seçim sonrasında seçmen koalisyon istediğini ifade etmiştir. Koalisyondan kopmamanın yolunu bulmamız gerekiyor. Koalisyon öcü, tek parti iktidarı bizi çok fazla ileri götürebilecek bir çözüm değil. İlerleyen dönemde partiler kanunu, seçim kanunu, siyasetle ilgili kanunlar değiştikçe daha fazla koalisyonlara alışmamız gereken bir dönemi işaret ediyor. İş dünyasının da bu gündeme alışması lazım. Atarlı dönem bitti. Daha aklı selimin galip geldiği bir süreç başladı diye umut edelim”

 “Türk iş dünyası samimiyetsiz alışkanlıklarından kurtulmalı”

Türk iş dünyasının samimiyetsiz alışkanlıklarından kurtulması gerektiğini vurgulayan Alkin, piyasada biraz belirsizlik olunca iş dünyasında süregelen  “Aslında kasada para var ama ben borcumu iki ay üç ay sonra ödeyeyim, parayı repoda değerlendireyim,  batıyorum, iflas ediyorum, borcumuzu ödemiyorum”  ezberlerinden vazgeçelim. Kimsenin battığı yok. Borcumuzu zamanında ödeyelim. Bozuk ilişki alışkanlıklarından kurtulalım. Piyasanın sıkışmasına neden olacak hiçbir şey yok. Merkez Bankası tarafından günlük piyasaya fonlanan para 55-60 milyar lira” dedi.

 

“Önümüzdeki 10 yılın gündem maddesi sürdürülebilir gelecek”

Önümüzdeki 10 yılın gündem maddesini “Sürdürülebilir Gelecek olarak açıklayan Prof. Dr. Kerem Alkin, küresel kriz sonrasında dünyanın önde gelen ekonomilerinin liderlerinin sürdürülebilir gelecek kavramına odaklandığını belirterek, şöyle devam etti:

“Sürdürülebilir gelecek küresel yoksullukla etkin mücadeleyi ve dünya genelinde yaşam standartlarının iyileştirilmesini gerektiriyor. Bu hedefe ulaşmak için yeni ekonomik krizlerin önüne geçilmesi gerekiyor. Son küresel krizin en önemli nedenleri arasında yer alan uluslar arası bankacılık sistemindeki zafiyetlerin ve hataların önüne geçilmesi ve yeni kuralların hayata geçirilmesi gerekiyor. Çevrenin korunmasına yönelik tedbirlerin artırılması ve yeni bir Kyoto Protokolü’nün tamamlanması gerekiyor. Dünya ekonomisi bu süreci yoğun rekabet içerisinde geçireceğinden, reel sektörde kar marjlarında güçlü kalmayı öğrenmek gerekiyor”

 “Coğrafyaların ekonomik DNA’sı silinmez”

Küresel ekonomide sıklet değişikliği olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kerem Alkin, Asya’nın 1000 yıla yakın bir süre dünyanın bir numaralı üretim merkezi iken, sömürgecilik hareketi ile bu özelliğini yitirdiğini anımsatarak, Asya’nın 1978 sonrası küllerinden doğduğunu ve coğrafyaların ekonomik DNA’sının silinemeyeceğini bildirdi. Çin’in 1990’lı yılların ortasında dünya imalat sanayi üretiminde önemli bir paya sahip değilken son 15 yılda bir numaraya oynadığını hatırlatan Alkin, bu veriler bize lüks turizm, lüks tekstil ile belli bir yaşamın üstündeki standardın nerede olgunlaşacağını söylüyor diye konuştu.

 “OECD2060 Raporunu okuyun ve üzerinde çalışın”

Ekonomist Alkin, önümüzdeki dönemde sektörlerin önemli bir değişim ve dönüşümden geçeceğini belirterek, iş adamlarına Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) en temel 30 sektör ve hizmet sektörleri için hazırladığı OECD2060 raporunu okuyun ve üzerinde çalışın önerisinde bulundu.

Bir iş insanının, “500 milyar dolar ihracat hedefine inanıyor musunuz? sorusunu Prof. Dr. Kerem Alkin, “ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bu koşullarda 500 milyar dolarlık ihracat hedefini tutturamayacağımız ile ilgili bir sunum yapıldı. Biz 6500 kalem mal satıyoruz. Çin, 22.500 kalem mal satıyor. Türkiye 15 bin kalem daha yüksek katma değerli mal satabilirse 500 milyar doları yakalayabilir. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 500 milyar dolarlık hedefin üstüne çok daha kapsamlı yeni bir çalışma başlattı.Önümüzdeki günlerde açıklama yapacaklardır” şeklinde yanıtladı.

Etkinlik sonunda ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu ve toplantı moderatörü Ramazan Atılgan konuşmacı Kerem Alkin’e plaket takdim etti.