YOGESH SHARDA:


ANSİAD’DAN ÜYELERİNE MEDİTASYON VE ÖZFARKINDALIK EĞİTİMİ

YOGESH SHARDA:”MEDİTASYON HAYATINIZIN BİR PARÇASI OLMALI”

 Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) eğitim programı çerçevesinde üyelerine ve eşlerine ücretsiz düzenlediği '' Meditasyon ve Özfarkındalık” konulu seminer hafta sonunda Su Otel’de gerçekleştirildi. Hint asıllı Yogesh SHARDA tarafından verilen eğitim ilgi gördü. Eğitmen Yogesh SHARDA, ruhsal şifa ve iyileşme anlamına gelen meditasyonu yaşamı kolaylaştırmak için her insanın yapması gerektiğini söyledi.

 

Türkiye'nin çeşitli illerinde, üniversitelerde ve kurumsal şirketlerde benzer eğitimler veren atölye çalışması eğitimcisi Hint asıllı olan Yogesh SHARDA, İngiltere’de, Londra ve Oxford’da yetişmiş, ayrıca Avrupa, İngiltere, Amerika ve Hindistan’da 20 yıldan fazladır kişisel gelişim üzerine seminerler ve konferanslar veriyor.

Yogesh SHARDA eğitim seminerine kelime anlamı iyileşmek ve derin düşünmek olan meditasyonla ilgili kısa bir deneme yaptırarak, konuya da meditasyonun hayatımızdaki yeri üzerine konuşarak başladı. Konuşmasının büyük bir bölümünde de meditasyon üzerine yoğunlaştı. Zihnin, dingin ve huzurlu olması gerektiği üzerinde duran Yogesh SHARDA, “Yaşam kalitesinin zihnin kalitesine bağlı olduğu” tezi üzerinde durdu.  Zihni huzurlu tutabilmek için üç aşamalı bir süreçten söz eden Yogesh SHARDA, bu aşamaları da; “Stresimizin gerçek sebeplerini anlamak, hayatımızda olan stresle başa çıkmak ve fazlarını önlemek için çabalamak” olarak özetledi. Herkesin, hayatı kontrol etmek için çabaladığını ve bunun mümkün olamayacağını söyleyen Yogesh SHARDA, bundan hareketle herkesin ancak ve ancak sadece kendisini kontrol edebileceğini belirtti.

 “Ben Kimim” ? sorusuna verilen cevabın kişinin yaşam temelini oluşturduğunu vurgulayan  SHARDA, yaşam piramidinde fiziksel, sosyal rollerimizin sadece yüzde 10’luk kısmı açıkladığını belirterek, duygusal ve ruhsal kısmı içeren öğelerin insanın aslını tanımladığını söyledi. Huzur, sevgi, neşe ve içsel enerjiyi harekete geçirdiğimizde dışarıya verme kapasitemizin arttığını ifade eden Yogesh SHARDA, şunları söyledi:

“Gerçek derin kimliğimize geri dönmek için etiketleri, ego maskelerimizi temizlediğimizde geriye kalan gerçek ben i tanımlar. İçimizdeki pozitif güçleri harekete geçirdiğimizde dışarıya verme kapasitemiz artıyor. Ruhsal olarak güçsüz olduğumuzda iniş-çıkışlardan, çevredeki durumlardan çok etkileniyoruz. Meditasyonu ruh bilincinde yaparsanız farkındalığınız artırıyor, olaylara bakış açımız değişiyor, kendi içimizdeki güç uyanıyor. Meditasyonu yaşamınıza yerleştirirseniz çözümlerle daha kolay buluşacaksınız”

 Özfarkındalığın artması için meditasyonun yaşamın bir parçası haline getirilmesi gerektiğinin altını çizen SHARDA, meditasyon yapma aşamalarını içe dönüş, zihni olumlu bir şeye yönlendirme ve olumlu hedefe odaklanma olarak tanımladı. Zihindeki düşünceleri otobandaki arabalara benzeten Yogesh SHARDA, katılımcılara trafik kontrolü yapar gibi düşüncelerini organize etmeleri önerisinde bulundu.

Meditasyon uygulamasıyla yaklaşık 6 saat süren sunumunu tamamlayan SHARDA katılımcılara pozitif düşünce kartları dağıttı. Etkinlik sonunda ANSİAD Başkan Vekili Sadi KAN, eğitmen Yogesh SHARDA’ya günün anısına sanatçı Tufan Dağıstanlı’nın Seramik Kuş  eserini takdim etti.