BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLİ HASAN SUBAŞI:


ANTALYA BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLİ ADAYI HASAN SUBAŞI:

“SİYASET İYİ GİTMİYOR, PARTİLER KURUMSALLAŞAMADI, SİYASETE KATILMAK ZORUNDAYIZ”

 Antalya Bağımsız Milletvekili adayı Avukat Hasan Subaşı Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) 7. Kahvaltılı Toplantısının konuğu oldu.

ANSİAD, kahvaltılı toplantısının konuğu Antalya Bağımsız Milletvekili adayı Avukat Hasan Subaşı oldu.

 

Günümüzde siyasetin iyi gitmediğini, siyasi partilerin gerileyen kurumlar haline geldiğini savunan Bağımsız Milletvekili adayı Avukat Hasan Subaşı, “Her şey kurumsallaşırken siyasi partiler bunun tam dışında ya da tam tersi yolda kaldı. Partiler kurumsallaşamadı. Lidere bağımlı kaldılar. Siyasete katılmak zorundayız. Daha cesur, daha dikkatli olmak zorundayız” şeklinde konuştu.

 

Toplantı Başkanlığını ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu’nun yaptığı yönetim kurulu, dernek üyesi iş insanları, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şube Başkanı Cem Oğuz’un katıldığı toplantıda konuşan Antalya Bağımsız Milletvekili Adayı Hasan Subaşı siyasete giriş nedeni, adaylık süreci ve planları hakkında bilgi vererek soruları yanıtladı.

Toplantı öncesi konuşma yapan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, Hollanda’da yapılan en son yerel seçimleri anımsatarak, Hollanda halkının geçmiş yıllara oranla bağımsız adaylara yöneldiğini, mevcut partilerin halkın beklentilerini karşılayamadığını belirterek, “Bu durumun hakim partilerin halkın bir kısmının beklentilerini karşılayamaması sonucu olduğunu ve ülkemizde de bağımsız aday oranlarının mevcut siyasi partilerce izlenmesi ve bu durumdan kendilerine misyon yüklemeleri gerektiğini söyledi.

 

Subaşı: Kendimiz için, çocuklarımız için kim ne yaparsa yapsın deme lüksümüz yok

Dünden bugüne Antalya’da her alanda gelişmeler olduğunu vurgulayan Bağımsız Milletvekili adayı Avukat Hasan Subaşı, “Şu anki mevcut durumda her şeyimiz pamuk ipliğine bağlı. Siyaset hem çok önemli hem de çok tehlikeli bir olgu. Bugünü ve yarını şekillendiren bir kavram. Siyaset hepimizi ilgilendiriyor. Kendimiz için, çocuklarımızın geleceği için, yarınlarımız için kim ne yaparsa yapsın deme lüksümüz yok” dedi.

Siyaseti her zaman takip ettiğini dile getiren Subaşı, siyaseti çok sevdiğini söyleyemeyeceğini belirterek, “Siyaset çok ciddiye aldığım bir sorumluluk projesidir” diye konuştu.

 Siyaset iyi gitmiyor, siyasi partiler kurumsallaşamadı

Günümüzde siyasetin iyi gitmediğini, siyasi partilerin gerileyen kurumlar haline geldiğini savunan Bağımsız Milletvekili adayı Avukat Hasan Subaşı, “Her şey kurumlaşırken siyasi partiler bunun tam dışında ya da tam tersi yolda kaldı. Partiler kurumsallaşamadı. Lidere bağlı olmaktan öteye gidemediler. Lider dümen kırınca Türkiye çatırdıyor. Lidere bağımlılık siyasi işlevsizlik yaratmıştır. Oysa partiler hepimizi şekillendiren, ilgilendiren kurumlardır. Siyasete katılmak zorundayız. Daha cesur, daha dikkatli olmak zorundayız” şeklinde konuştu. Bütün partilerin parti içi demokrasiyi bir kenara bıraktığını öne süren Subaşı, Türkiye’nin insan hakları kavramında çok geri olduğunu belirterek, “İnsan haklarını içselleştiremediğimiz için bazı sorunları çözemiyoruz” dedi.

Rahatım yerinde olmadığı için aday oldum

Aday olma kararını rahatının yerinde olmamasına bağlayan Subaşı, adaylık öncesi siyaset içinde yer alan, kanaat önderliği yapan, aynı ve karşıt görüşte olan pek çok  arkadaşıyla istişarede bulunduğunu belirterek, “Aday olmam yönünde telkinde bulundular. Görüş beyan ettiler. Bu konuşmalardan etkilendim. Bugüne kadar kabul edemediğim partilerde siyaset yapmak istemedim. Bu nedenle aday oldum” dedi. Subaşı, partilerle ilgisi olmadığını belirterek,” Partilerin silkinmesi, kurumsallaşması lazım” diye konuştu.

 

Siyasette nezakete, üsluba ihtiyaç var

Siyasetin bozulmasının her alanı etkilediğini vurgulayan Antalya Bağımsız Milletvekili Adayı Hasan Subaşı, şunları söyledi:

“Siyasetin bozulması medyayı etkiliyor. Adaleti etkiliyor. Adalete güven kalmadı. Demokrasinin farkında değiliz. İnsanların bir kısmını yok sayarak demokrasiyi götürmek mümkün değildir. Herkesin aklından, birikiminden yararlanmak zorundayız. Demokrasiyi terk edersek hoş görüyü, adaleti, şeffaflığı, huzuru, güveni terk ederiz. Demokrasi olmazsa işinizi layıkıyla yapamazsınız”Türkiye’nin en önemli sorununun siyasetteki marazlı hal olduğunu savunan Subaşı, bağımsız milletvekili olmanın hayatını etkileyeceğini belirterek, “Şimdi ülke olarak gidişatımız belli değil. 7 Haziran’da partiler çatırdayacaktır. Partiler ilk defa özeleştiri dönemini başlatmak zorundadır. Siyasette kartlar yeniden dağıtılacaktır. Kartlar yeniden şekillenecekse onun ne menem bir şey olduğunu bilen siyasetçilere ihtiyaç var” diye konuştu.

Subaşı, bağımsız aday olarak önünde zorlu bir süreç olduğunu bildiğini belirterek,”Bağımsız milletvekili çok şey yapabilir. Fakat nereye kadar gideceğimi kestirmek güç. Doğru yolda olduğuma inanıyorum. Yolum doğruysa kaybedip kazanmayı düşünmedim” dedi.

Subaşı, bir iş insanının söylemlerinizde siyasette nezaket ve üslup konusuna vurgu yaptınız. Bunu açar mısınız? sorusunu “Siyasetin üslubu, ilkesi, değerleri olmalı. Günümüzde bu unutuldu, konuşulmaz oldu. Nezaket ve demokrasi benim vazgeçemeyeceğim şeylerdir. Siyah ve beyaz arasında griler var diyen kişilere ihtiyacımız var” diye konuştu.

 Toplantı, toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.