AKUT ANTALYA LİDERİ:ÖNCE NİŞAN ALIN,SONRA ATEŞ EDİN


AKUT ANTALYA EKİP LİDERİ YILMAZ SEVGÜL: “ÖNCE NİŞAN ALIN, SONRA ATEŞ EDİN”

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Antalya Ekip Lideri Yılmaz Sevgül, ANSİAD’ın kahvaltılı toplantısının konuğu oldu.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD) Kahvaltılı Toplantısı’nın Konuğu AKUT Antalya Ekip Lideri Yılmaz Sevgül oldu. AKUT’un olay olmaması için ne yapılması gerektiği üzerine çalışmalar yaptığını aktaran AKUT Antalya Ekip Lideri Yılmaz Sevgül, “ Türkler önce ateş ediyor. Sonra nişan alıyor. Olay olmaması için gayrete girmiyoruz. Olay başımıza gelince müdahale etmeye çalışıyoruz. Oysa riskler ve tehditlerle ilgili analiz yapılmalıdır. Olay başımıza gelmeden önleme tedbirleri alınmalıdır. Riskler ve tehditler üzerine çalışma ve tatbikat yapılmalıdır” dedi.

AKUT Antalya Ekip Lideri Yılmaz Sevgül, ANSİAD’ın kahvaltılı toplantısının konuğu oldu. Toplantı Başkanlığını ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu’nun yaptığı yönetim kurulu, dernek üyesi iş insanlarının katıldığı toplantıda AKUT Antalya Lideri Yılmaz Sevgül, arama kurtarma çalışmaları ve AKUT Hakkında bilgi vererek, soruları yanıtladı.

AKUT Antalya Lideri Yılmaz Sevgül, 1996 yılında kurulan AKUT’un 19.yıla girdiğini belirterek, “35 Bölgede örgütlü çalışıyoruz. 2000 tane gönüllü çalışanımız var.  2100’ün üzerinde insan ve pek çok sayıda hayvan kurtardık. Hayat kurtarıyoruz. Bu bizim var olma sebebimiz” dedi.

AKUT’un arka planda arama kurtarma dışında başka ciddi çalışmalar yürüttüğünü anlatan Sevgül, “Suriye’de arama kurtarma acil durum yönetim sistemini AKUT oluşturdu. Suriye, Müslüman bir ülke olduğumuz için bizi tercih etti. Sonuçta insani bir çalışma yapıyoruz. Acil durum yönetim planlamasıyla ilgili ciddi eğitimler veriyoruz.” diye konuştu.

Önce Nişan Alın, Sonra Ateş Edin

AKUT’un olay olmaması için ne yapılması gerektiği üzerine çalışmalar yaptığını aktaran AKUT Antalya Ekip Lideri Yılmaz Sevgül, ” Türkler önce ateş ediyor. Sonra nişan alıyor. Olay olmaması için gayrete girmiyoruz. Olay başımıza gelince müdahale etmeye çalışıyoruz. Oysa riskler ve tehditlerle ilgili analiz yapılmalı. Olay başımıza gelmeden önlem ve tedbirler alınmalıdır. Riskler ve tehditler üzerine tatbikat yapılmalıdır” dedi.

AKUT olarak toplumun afet ve risk konusunda dirençli ve tedbirli olmasını istediklerini vurgulayan Sevgül, her 10 yılda başımıza gelen felaketlerden ders almalı, planlamamızı ona göre yapmalıyız” dedi.

Arama ve kurtarmayı geleceğin mesleği olarak nitelendiren AKUT Antalya Ekip Lideri Yılmaz Sevgül, bilim adamlarının ara mevsim kalmadı açıklamasını anımsatarak, “Doğanın dengesi bozuldu. Mevsimler arası çok sert geçişler var. Bu olabilecek felaketlerin ayak sesleridir. Ani iklim değişiklikleri nedeniyle ekosistem çok ciddi tehlikeli sürece giriyor. Arama-kurtarmaya daha fazla eğilmeli, daha çok önem göstermeliyiz” diye konuştu.

Antalya, Arama Kurtarma Konusunda Çok İyi Durumda

Sevgül, arama kurtarma konusunda teknolojinin hala insanın yaptıklarının önüne geçemediğine dikkati çekerek, “Arama- Kurtarma çok değerli bir meslek ve çok önemli bir alan. Pek çok durumda teknolojik aletler insanın yaptıklarını yapamıyor. İnsan odaklı bir iş

Şehrimiz arama kurtarma konusunda ciddi mesafe kat etmiş durumda. Arama Kurtarma teçhizatı konusunda her il Antalya kadar şanslı değil ” dedi.

Türkiye’nin deprem bölgesinde olması nedeniyle deprem gerçeğini unutmaması gerektiğinin altını çizen Sevgül, yaşam alanlarımızı ve planlarımızı buna göre planlamalı ve tedbir almalıyız” şeklinde konuştu.

Sevgül, bir iş insanının olay anında nasıl karar veriyorsunuz sorusunu “Her operasyonda lider vardır. Militarist süreçle yönetim yapılır. En tecrübeli kişi olayı yönetir.3 Tane operasyon lideri vardır. Olayı iyi yönetmek, hızlı ve o anın durumuna göre karar vermek hayati önem taşır” şeklinde yanıtladı.

 Toplu fotoğraf çekiminin ardından AKUT Antalya Ekip Lideri Yılmaz Sevgül, iş insanlarına “Dağ Başında Enkaz Altında-Arama Kurtarma Güncesi ve Olimpos Dağı’nın Görkemi adlı kitaplarını imzaladı.