ANSİAD,KABARE TİYATROSU KURACAK


Sanatçı Metin AKPINAR, ANSİAD’A Önerdi

Başkan Ali EROĞLU, Kabul etti.

ANSİAD, Kabare Tiyatrosu Kuracak

 

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD) 7.Olağan Toplantısının konuğu Tiyatro ve Sinema Sanatçısı Metin Akpınar oldu.

Tiyatro ve Sinema Sanatçısı Metin Akpınar, 25 yıllık geçmişi olan Antalya’nın en köklü derneği ANSİAD’a kabare tiyatrosu kurun, biz de gelip oyun oynayalım ” dedi.

 ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu oda orkestrası kurmak için çalışmalara başladıklarını belirterek, usta sanatçının önderliğinde kabare tiyatrosunu da hayata geçireceğiz” diye konuştu.

 

Tiyatro ve Sinema Sanatçısı Metin Akpınar, ANSİAD’ın geleneksel yemekli toplantılarının konuğu oldu. ANSİAD Başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin daveti üzerine Antalya’ya gelen Tiyatro ve Sinema Sanatçısı Metin Akpınar, profesyonel sanat hayatı ve tecrübelerine dair bir konuşma yaptı. ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, ANSİAD üyesi iş insanlarının katıldığı geceye katılım yoğun oldu.

 Toplantı öncesi konuşma yapan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, geçtiğimiz Pazar günü vefat eden ANSİAD Haysiyet Divanı Üyesi, ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık’ın ekonomiye çeşitli sektörlerde çok ciddi katma değer yaratmış bir iş insanı olduğunu belirterek, duayen iş insanının Antalya ve Türkiye ekonomisi için tarifsiz bir değer olduğunu bildirdi.
Toplantı moderatörü Savaş Titiz, sanatçının “Devekuşu Kabarede” oynadığı oyunları defalarca kez izlediğini anımsatarak, Türk Tiyatro ve Sinemasının çok değerli ismi Metin Akpınar ile aynı sahnede olmaktan gurur duyduğunu dile getirdi.

Sanatçı Metin Akpınar’dan ANSİAD’a Öneri

Kabare Tiyatrosu Kurun

Sahneye 50 yıl önce çıktığını anlatan sanatçı Metin Akpınar, iş insanlarına sanata biraz daha özen gösterin, siz kabareyi kurun, biz de hemen gelip  oyun oynayalım önerisinde bulundu. Bugün toplumun bozulmasını anne ve kadın kavramlarından uzaklaşmaya bağlayan Akpınar, ”Eve, aileye, anneye, yavrunun beyninin gelişimini tamamladığı ortama çok özen göstermek zorundayız. Çocuk temiz hava ve suya ulaşabiliyorsa, ekonomik ortam iyi sağlıklıysa, doğru bilgi üretiliyorsa, kültürel yönden besleniyorsa sağlıklı birey olarak yetişiyor” dedi.

 

Sanata Biraz Daha Özen Gösterin

Beynin sanat üretimiyle insanın hem acı tarafının hem de haz tarafının beslendiğini anlatan sanatçı Metin Akpınar, “ Beğendiğimiz bir eseri görünce mutlu oluruz, yaşama sevinciyle dolarız. Acı içeren bir eseri gördüğümüzde ise yaşama direnci gelir. Sanat insanın en önemli yapı taşlarından biridir. Bu nedenledir ki sanata biraz daha, biraz daha özen gösterin ” diye konuştu.

Tiyatroyu empati kültürünün mabedi olarak tanımlayan sanatçı Metin Akpınar, toplum olarak empati düzeyimizi artırmak için tiyatro sanatını artırmamız gerektiğini savundu.

Kabare tiyatrosunun çok ciddi bir eğitim kurumu olduğunu belirten Akpınar, ”Kabare tiyatrosunda isyan var, baş kaldırı var, felsefe var. Muhsin Ertuğrul, Haldun Taner için Türk tiyatrosu ne zaman tık nefes olsa ona oksijen yetiştiren Haldun Taner’dir. Devekuşu Kabare’yi kurduğumuz Haldun Taner Türk Tiyatrosu için çok özel ve kıymetlidir. Sizlere önerim kabare tiyatrosu kurun, biz de oyun oynayalım ” şeklinde konuştu.

 

Kuklaya,Karagöz’e-Hacivat’a,Folklöre Sahip Çıkmalıyız

Toplumda çok rafine bir kültür oluşması gerekirken, yoz bir kültür oluştuğunu öne süren Akpınar, toplum olarak bu yoz kültüre müstehak olmadığımızı belirterek,”Hakiki Türk Kültürüne sahip çıkalım. Biraz daha sanat, biraz daha estetik üretmeli ve bunun için çalışmalıyız” dedi.

 Sinema ve tiyatro sanatçısı Metin Akpınar, sanatçının ürettiği hiçbir şeyin bireysel olmadığını belirterek, sanatçının ürettiği andan itibaren eserinin kendinden çıktığını ifade etti. Akpınar, sanatın sanat için, toplum için, ahlak için, para için, estetik için yapılabileceğine dikkat çekerek,” Sanatı toplumdan soyutlamak olası değildir. Sanata çok büyük önem vermeliyiz.O zaman İnsan oluruz. Sanat, insan olmanın en önemli hasletlerinden biridir” diye konuştu.

Sanatçı Metin Akpınar, bir iş insanının devlet tiyatroları ve özel tiyatrolar hakkında ne düşünüyorsunuz sorusunu “Büyük prodüksiyonları özel tiyatroların başarması kolay değildir. Büyük prodüksiyonları devlet tiyatroları yapmalıdır.81 ilde tiyatro olmalıdır. Bunlarla birlikte geleneksel sanatlarımıza sahip çıkmalıyız.Kuklaya, Karagöz’e-Hacivat’a,folklore sahip çıkmalıyız.Devlet mutlaka olmalı.Belediyelerin de şehir tiyatroları olmalıdır.İnanıyorum ki Türkiye’de sayısal olarak yeterli tiyatro olsaydı bugün sorun diye bahsettiğimiz hiçbir konudan eser olmazdı” şeklinde cevapladı.

 Teknolojiyi yazılım üreten duruma geldiğimizde doğru kullanmış olacağız

Sinema ve tiyatro sanatçısı Metin Akpınar, bir iş insanının sosyal medya kullanımıyla ilgili ne düşüyorsunuz sorusunu ise, “74 Yaşındayım. Philips radyom 74 yaşında.6 lambalı radyodan 50 senede chiplere kadar geldik. Esas sorunumuz hızlı gelişen teknolojiye ayak uyduramıyoruz. Cep telefonunu cepte değil,saatlerce elimizde taşıyoruz.Teknolojik aletlerin pek çoğu ile ilişkimizi doğru yönetemiyoruz.Teknolojiyi yazılım üreten duruma getirirsek doğru kullanmış olacağız”

 Akpınar, iş insanlarının Kıssadan Hisse talebini ise, Fıtri Kabiliyet cömert olmalıdır. Yetenek olmadan olmaz. Fakat yeteneği bilgiyle silahlandırmak zorundasınız. Okuyun. Hepsi bir arada geçerli olur” şeklinde yanıtladı.

Toplantı sonunda ANSİAD Başkanı Ali EROĞLU ile Toplantı Başkanı Dr Savaş TİTİZ, konuşmacı Metin AKPINAR’a  plaket takdim etti.