ANSİAD,5.KAHVALTILI TOPLANTISI YAPILDI


Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD)  5.Kahvaltılı toplantısı yapıldı.

ANSİAD Üyesi A.Dündar Uluğkay: “Rüya Görmeyen, Hayal Kurmayan İnsan Hiçbir Proje Üretemez “

 ANSİAD Üyesi Mesut Göksu: “Türkiye Asansör Alanında Avrupa’da Söz Sahibi”

 

ANSİAD, 5.Kahvaltılı toplantısı Akra Barut Otel’de yapıldı. Toplantı Başkanlığını ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu’nun yaptığı yönetim kurulu, dernek üyesi iş insanlarının katıldığı toplantıda ANSİAD Üyesi A.Dündar Uluğkay Antalya’nın Gelişmesi &  3T - Tarım Turizm Ticaret “  Mesut Göksu ise  “Uluslararası Asansör Sektörü” hakkında konuşma yaptı.

 Profesyonel iş hayatındaki başarılarını anlatan ANSİAD Üyesi A.Dündar Uluğkay, “Ben projelerimi anlattığımda “Sen rüya görüyorsun, bunlar olacak şey değil dediler. Tabi ki rüya göreceğim. Rüya görmeyen, hayal kurmayan insan hiçbir proje üretemez ve hiçbir zaman başarıyı yakalayamaz” dedi.

 İşadamlarını dağcı olarak nitelendiren İşadamı Uluğkay, iş insanlarının tek malzemelerinin güç olduğunu belirterek, “İşadamı dağcıdır. Tek malzemesi gücüdür. Sermayesi onu adım adım zirveye taşır. Zirveye çıkarken ilk önce halatı halatı gerersin, çiviyi takarsın sonra diğer çivi.Hedefe adım adım ilerlersin.Bizim hayata geçirdiğimiz projeler hep kendi kendini hayata geçiren projeler.Kazanırsın,kaybedersin,harcarsın.Fakat önemli olan üretken olmak,düşünceler projeler üretmektedir”

Turizmde kafasında dönen projeyi hayata geçirmenin gururunu yaşadığını ifade eden A. Dündar Uluğkay, şunları söyledi:

“Aklımda bir proje dönüp duruyor. Öyle bir tesis kurmalıyım ki bütün dünyadan bütün milletlerden insanları orada toplamalıyım.1987 yılında bir uydu kent projesi yapmaya karar verdik. Yer bakıyoruz. Alanya Okurcalar’da uygun fiyata yer teklif ettiler. Yeri vatandaştan alıyoruz. İmar sorununu bizim çözeceğimizi, kendilerinin de faydalanacağını düşünüyorlar. Dönemin belediye başkanına gittim, gereken kolaylığı gösterdiler ve yatırıma karar verdik”

 1980’lerin sonuna doğru çimento, tuğla gibi konuları ikinci plana atarak yeni iş kollarına yönelmeye başladıklarını anlatan Uluğkay, şöyle devam etti:

“1980’lerin sonuna doğru çimento ve tuğla bölgede doyum noktasına ulaştığı için yeni iş kollarına yöneldik.1970’li yıllarda Güney Antalya projelerinin içindeydim. Projeleri inceliyordum. Bölge yeni yatırım alanları olarak tarım, turizm ve ticarete açık. Antalya’nın ilk modern tarım tesisini kurduk. Avrupa normlarına göre üretim yaparak ihraç etmek amacıyla işe koyulduk. İngiltere ve Almanya’ya sebze meyve ihracatına başladık. Almanlarla ortak olduk.Ar-Ge çalışmaları yaparak üretime devam ettik.İlk hazır fide üretimini gerçekleştirdik”

ANSİAD Üyesi A.Dündar Uluğkay, meslek hayatı boyunca hep ilkeli ticaret yapmak için çalıştığını ve üretimde ilkleri gerçekleştirmeye odaklandığını söyledi.

Türkiye Avrupa’da Asansör Alanında Söz Sahibi

Toplantının ikinci konuşmacısı ANSİAD Üyesi Mesut Göksu oldu. Asansör sektöründe faaliyet gösteren Göksu, uluslar arası asansör sektörü ve tecrübeleri konusunda bilgi paylaşımında bulundu. Asansörün gelecekte otomotivden sonra en önemli sektör olacağını savunan işadamı Mesut Göksu, sektörde mega markalarla mega asansörler döneminin başladığını bildirdi.

 Amerika ve Japonya’nın asansör sektöründe çok ilerde olduğunu vurgulayan Göksu, şunları söyledi:

“Küresel markalarda küresel teknolojiyle hep iç içe çalıştım. Bir firma benden raysız asansör yapmamı istedi. Olanaksız gibi düşündüm. Araştırdığım zaman Amerika’da bir firmanın raysız asansör tasarladığını gördüm. Firma ile diyaloga geçtim. Biz 10 yıl sonrasının şirketini kurduk, 10 yıl sonra raysız asansör üretimine geçeceğiz dediler. Mega asansör tasarımları ön plana çıkmaya başladı. Bu tür tasarımlar binalara da yapılara da farklılıklar getiriyor. Artık asansörler camdan yapılıyor”

Sektörde geleceğin en büyük pazarının İran olacağını ileri süren Göksu, İran’da uygulanan Avrupa ve Amerika malları ambargosunun Türkiye için avantaj olduğunu belirterek, İran Türkiye için çok açık bir Pazar. Biz de bu açıklığı değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Asansörü geleceğin en önemli sektörü olarak nitelendiren Mesut Göksu, Türkiye’nin bu alanda Avrupa’da büyüyen bir Pazar haline geldiğini ve Avrupa’ya giderek artan bir ihracatımız olduğunu bildirdi.

Türklerin asansörde parça konusunda giderek uzmanlaştığının altını çizen Göksu, Avrupa’da 5 milyon 2 Bin adet, Türkiye’de ise 450 bin asansör olduğunu söyledi.