ANSİAD, SDÜ ve MAKÜ ile İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI


ANSİAD, SDÜ ve MAKÜ  ile İş Birliği Protokolü İmzaladı

SDÜ Rektöründen ANSİAD’a Çağrı: Çılgın Projeniz Varsa Gelin, Birlikte Hayata Geçirelim

 Antalya Sanayici İşadamları Derneği (ANSİAD)  ile Batı Akdeniz Bölgesi’ndeki üniversiteler arasında potansiyel girişimcilere mentörlük hizmetinin sunulması ve İş Fikri Proje Yarışması protokolleri imzalandı.

Antalya Sanayici İşadamları Derneği (ANSİAD)  ile Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi  (MAKÜ) arasında potansiyel girişimcilere mentörlük hizmetinin sunulması ve İş Fikri Proje Yarışması protokolleri imzalandı. Toplantıya ANSİAD Başkanı Ali EROĞLU, ANSİAD Başkan Yardımcısı Abdullah ERDOĞAN, ANSİAD Girişimcilik Komitesi Başkanı Işık YARGIN katıldı.

 İmza protokolünde konuşan ANSİAD Başkanı Ali EROĞLU, Batı Akdeniz Bölgesi’ndeki üniversitelerle potansiyel girişimcilere mentörlük hizmetinin sunulması ve Batı Akdeniz Bölgesi’ndeki üniversitelerin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile bu okullardan son bir yıl içinde mezun olan öğrenciler arasında düzenlenecek İş Fikri Proje Yarışması protokollerini imzaladıklarını söyledi. EROĞLU, ANSİAD’ın girişimcilik ekosistemini Batı Akdeniz’e yayma kararında üniversitelerin heyecanı ve motivasyonun çok etkili olduğunu söyledi.

Toplantıda konuşan SDÜ REKTÖRÜ Prof Dr Hasan İBİCİOĞLU, Türkiye’nin en büyük araştırma-dizayn ve yenilik üretme merkezini kurduklarını belirterek, “Aklınızda çılgın bir projeniz varsa gelin, birlikte hayata geçirelim” dedi.

 MAKÜ tarafından ‘İş Fikri’ üretilmesine yönlendirilen ve ANSİAD İş Fikirleri Yarışması’nda dereceye giren lisans, lisanüstü ve doktora öğrencilerini kapsayan protokol ile ilgili konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa SAATCI, Üniversite olarak girişimciliğe verdikleri önemi vurgulayarak “ANSİAD ile işbirliği yapmaktan mutluyuz. Üniversite olarak bölgemiz ve halkımız için yapabileceğimiz tüm çalışmalarda yer aldık ve almaya da devam edeceğiz. Öğrencilerimizi girişimcilik konusunda her zaman destekledik. İmzaladığımız bu protokoller de bunun örneklerinden biri olacak.” şeklinde konuştu.

 SAATCI, Üniversite olarak hem Burdur’da hem Akdeniz Bölgesi’nde yapacakları hiçbir olayda geri durmadıklarını belirterek, Girişimcilik konusunu ANSİAD’dan öğrendik. ANSİAD’ın bu ekosisteme koyacağı taşların üstüne taş koymaya hazırız” dedi.

 Toplantıda konuşan ANSİAD Girişimcilik Komitesi Başkanı Işık YARGIN, Bölgede Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) sınırları içerisinde girişimcilik ekosistemi oluşturmak için harekete geçtiklerine dikkati çekerek, SDÜ’nün bu konudaki cesaretinin, girişimci ruhunun ekosistemin en önemli ayağı olduğunu ve bu inancın itici güç olduğunu kaydetti.

 SDÜ REKTÖRÜ: ANSİAD, Girişimci ve Üniversite arasındaki açığı kapattı

 İmza Protokolünü değerlendiren SDÜ Rektörü Prof Dr Hasan İBİCİOĞLU, Türkiye’nin en önemli üretim faktörünün İnsan olduğunu belirterek, “Türkiye’nin yer altı ve yer üstü zenginliklerinin değerlendirilmesinin İNSAN kaynağına bağlı olduğunu söyledi.

 En büyük problemin akademisyenlerin ve işadamlarının ayrı vadilerde yer almaları ve birbirlerinin sorunlarından bihaber olmaları olduğunu savunan İbicioğlu, “Girişimciler ile Üniversite arasında ANSİAD gibi başarılı sivil toplum örgütleri aracılığıyla bu açık kapandı. Yeni köprüler ortaya çıktı. ANSİAD özellikle bu alandaki çalışmalarıyla göz dolduruyor ve örnek oluyor” diye konuştu.

SDÜ REKTÖRÜNDEN ANSİAD’A ÇAĞRI: ÇILGIN PROJENİZ VARSA BİRLİKTE HAYATA GEÇİRELİM

İhracatımızı, üretimdeki verimliliği artırmak için mutlaka high-tech (ileri teknoloji)ürünleri üretmemiz gerektiğinin altını çizen İBİCİOĞLU, “High-tech ürünleri üretmek için araştırma ve geliştirmeye ihtiyacımız var. Üniversitede yetişmiş beşeri sermaye ve alt yapı var. Ekonominin ve sektörlerin alt yapılarına uygun olarak Girişimcilerle bu alt yapıyı harekete geçirmemiz gerekiyor. Üniversitemizde Türkiye’nin en büyük araştırma-dizayn ve yenilik üretme merkezini kuruyoruz. Burada inşallah ar-ge yapacağız. Yükte hafif, pahada ağır ürünleri hep birlikte üreteceğiz. ANSİAD, üniversitemizin pek çok faaliyetini ödüllendiriyor. Biz bu birlikteliğin artmasını istiyoruz. Aklınızda çılgın bir projeniz varsa SDÜ olarak bizi hep yanınızda bulacaksınız” dedi.

 Gerçekleştirilen protokoller ile üniversite öğrencisi ve mezunlarının yenilikçi iş fikirlerini ödüllendirerek gençlerin girişimcilik alanında projeler üretmesini teşvik etmek, Türkiye’nin başarılı girişimci adaylarının kamuoyunun ve iş dünyasının dikkatini çekerek yarının genç girişimcilerine destek olmak amaçlanıyor.