ULUSLARARASI İLİŞKİLER UZMANI ATAÖV ANSİAD'A KONUK OLDU


Ataöv: “24 Nisan olayı askeri bir güvenlik sorunudur. 1948 Soykırım anlaşması kapmasına girmez”

ANSİAD toplantısının konuğu Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof Dr Türkkaya Ataöv oldu.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) üyelerinin katılımıyla 3.Olağan toplantısı yapıldı.

ANSİAD, olağan toplantılarının bu haftaki konuğu Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Türkkaya Ataöv oldu. Akra Barut Otel’de gerçekleştirilen, Toplantı Başkanlığını Osman Vural’ın yaptığı toplantıya katılan Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Türkkaya Ataöv, 1915 olaylarının 100.yılı nedeniyle yaptığı konuşmada 24 Nisan’da Ermenilere neden yer değiştirildiğini anlatırken konunun askeri bir güvenlik sorununun siyasal bir çözüme bağlandığını belirtti. Konuyu daha çok 24 Nisan olayları ile sınırlayan konuşmacı, sorulan soruları da 35 yıllık deneyimine ve çok sayıda yayınlarına dayanarak belgelerle yanıtladı.

Ataöv, Doğu ve  Güney Anadolu’da yan yana çarpışan, üçüncü  dördüncü ve altıncı Osmanlı ordularının Ermenilerin silahlı ayaklanmaları nedeniyle Ruslara ve Britanyalılara karşı savaşamaz duruma geldiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Olayların en önemlisi en doğuda Van’ın Türk ve Müslüman mahallerinin Ermenilerce Nisan 1915 başında yakılıp, yıkılması bu ilin Osmanlı Devleti’nden Çarlık Rus ordularının da yardımıyla koparılması  ve bir Ermeni devleti olarak ilan edilmesidir. Yer değiştirilmesi bu olayla ilgilidir. Ermenilerin bu saldırganlığı Bitlis, Bingöl, Muş gibi çevre kentlerindeki Ermenilere de cesaret vermiş, Ermenilerin döktükleri Türk ve Müslüman kanını artırmıştır. Ermenilerin cepheden uzak yerlere zorunlu olarak yollanmaları bu nedenledir”

Ataöv: “Tüm Ermenilerin Yerleri Değiştirilmedi”

Türk Ermeni ilişkileri konusuna 1980 öncesinden beri eğilmiş olan Prof Dr Türkkaya Ataöv, konuşmasında ısrarla şu noktayı vurguladı:

“Tüm Ermenilerin yerleri değiştirilmediği gibi bu güvenlik önleminin bir öldürme eylemi olmadığı da açıkça belirtilmiş ve Ermenilere haksızlık yapan ya da kan akıtanların şiddetle ceza görecekleri verilen emirlerde belirtilmiştir. Bu emirlere uymayan 1673 kişi yargılanmış, 224’üne uzun hapis cezaları verilmiş, 68’i başka çeşitli cezalar giymiş, 67’si hakkında idam kararı çıkmıştır. 300 sanık da aranmış ancak yakalanamamıştır. 24 Nisan 1915 günü İstanbul’da yaşayan 77 Bin 735 Ermeni’den 235’i Çankaya’ya götürüldü. Ancak daha sonraki günlerde başkaları da sürüldü”

Prof Dr Türkkaya Ataöv, 24 Nisan olayının askeri bir güvenlik sorunu olduğunu belirterek; 1948 soykırım anlaşması kapsamına girmediğini söyledi. Ataöv, Osmanlı kararında bir azınlığı ortadan kaldırma isteği olmadığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Güneye doğru hareket ettirilenlere saldırılarda olmuştur. Ermeni ve Batı kaynaklarında öldürme rakamları çok abartılıdır. Fakat Ermenilerde ordular kurmuş, Ruslar İngilizler ve Fransızlarla birlikte Türklere karşı savaşmışlardır. Hatta Gürcülere Azerilere birbirlerine karşı da savaşmışlardır. Ayrıca 1914 ve 1922 gibi sekiz yıllık kısa bir süre içerisinde de yaklaşık bir düzine silahlı çatışmalara girmişler  ve karşılıklı ölümler olmuştur”

Dönemin sağlık ve mevsim koşulları dikkate alınmalı

Ataöv, Ermeni ölümleri konusunu değerlendirirken dönemin sağlık ve mevsim koşullarının dikkate alınması gerektiğini belirterek, “Ayrıca bütün savaşlarda olduğu gibi 1.Dünya Savaşı yıllarında da Türkler gibi onlarda hastalıklardan, genel savaş koşullarından ve özellikle bulaşıcı hastalıklardan ötürü hayatlarını kaybetmişlerdir. Bu şekilde tifüs, verem  gibi hastalıklardan, aşırı soğuk ve sıcak mevsim koşullarından ölen Ermeniler Türkler tarafından öldürülmemişlerdir. O kadar ki Osmanlı ordularının Doğu’daki kumandanı Damat Hafız Hakkı Paşa, Alman Komutan General Getz ve İngilizlerin Basra’daki kuvvetlerine komuta eden General Mu’da bu bulaşıcı hastalıklardan ötürü kurtarılamamıştır. Yani en yüksek komutada görev yapmış kişileri de kurtarmak mümkün olmamıştır. Demek ki, hastalıktan ölenler olayı mutlaka dikkate alınmalıdır” dedi.

Toplantı sonunda ANSİAD Başkanı Ali EROĞLU ile Toplantı Başkanı Osman VURAL, konuşmacı Ataöv’e plaket takdim etti.