TÜRK GENCİNİN SİLİKON VADİSİNDEKİ BAŞARISI


UAÜ – ANSİAD işbirliğiyle “google’ın çalışma stratejileri” konferansı gerçekleştirildi

TÜRK GENCİNİN SİLİKON VADİSİNDEKİ BAŞARISI

 

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) üyeleri Dünyanın en büyük şirketlerinden Google Arama Motorunun Türk Yazılım Mühendisi Selim Önal'la buluştu. Dünya genelinde seçkin üniversitelerde düzenlediği ‘Interview Training’ (Google'ın iş felsefesi, çalışma stratejisi ve sistemi) programı için Uluslararası Antalya Üniversitesi (UAÜ)’ne gelen Selim Önal, Akra Barut Hotel’de ANSİAD üyelerine teknolojik gelişmeler ve dijital dünyadaki yenilikleri Google'dan örnekler vererek anlattı.  Önal'ın konferansına ANSİAD üyelerinin yanı sıra UAÜ Sürekli Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi yetkilileri de katıldı.

Selim Önal Google’ın çalışma stratejilerini anlatırken özellikle, Google’ın açık kültüründen, etkin gücünden ve bütün faaliyetlerinin tüm dünyaya hitap edecek ölçekte planlandığından bahsetti. Teknolojik gelişmeler ve dijital dünyadaki yeniliklerin iş hayatını, sosyal hayatı ve alışkanlıklarımızı nasıl etkileyeceği konusuna değinen Selim Önal, geçmişten bugüne başarılarını giderek artırarak bugünün en iyileri olmayı başarmış firmaların yanı sıra 1950’lerde en iyiler arasında olup teknolojideki gelişmelere uyum sağlamadığı için bugün varlığını yitirme aşamasına gelmiş şirketlerden örnekler verdi ve şöyle devam etti:

“Google şirketinin çalışma mantığına baktığımızda bir üniversiteye benzetebiliriz. Her seviyede çalışanın hem eğitimine hem de memnuniyetine önem verilen bir sistem işliyor. İşe ilk girdiğiniz günleri hatırladığınızda, ya da geriye dönüp baktığınızda zaman çok kısa olmasına rağmen ne kadar ilkelmişiz diyebiliyorsunuz. Bu da gelişimin gücü. Öylesi hızlı bir gelişme ki; gözlük üzerine ya da lense takılacak bir sensörle kan şekerinizi takip edebilecek, tansiyonunuzu kendiniz ölçebileceksiniz”

İşe Alım Komisyonunda bir Türk

Google'da her yıl ve sürekli olarak eleman açığı olduğuna dikkat çeken Selim Önal, bir işçinin işe alım maliyetinin 4 bin dolar olduğunu söyledi. Çalışanların tecrübelilerinden oluşan bir işe alım komisyonunda kendisinin de görev aldığını dile getiren Selim Önal, “Şimdiye kadar 400 civarında mülakat yaptım. İş dünyasının ihtiyaç duyduğu beceriler sürekli değişiyor ve ona göre seçim yapıyoruz. İşe alınan herkes sadece yöneticinin isteklerini yerine getirmemeli, kendisi de üretmeli. Yönetici ayrıldığında ortada kalır” dedi. Halen 50 bin kişinin çalıştığı Google'da her yıl ortalama 2000 ila 3500 kişi arasında eleman alındığını yine de iyi adam bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Her çalışanın isterse zamanının yüzde 20'sini yaptığı işin dışında başka projelerde kullanabildiğini söyleyen Önal, gmail'in bir yazılımcı tarafından bu zaman diliminde ortaya çıktığını anlattı.

Eroğlu kutladı

ANSİAD ve UAÜ Sürekli Eğitim Merkezi işbirliğinde düzenlenen programda konuşan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, henüz 29 yaşında genç bir mühendis olan Selim Önal'ı kutlayarak, “İşte bizim işadamları olarak gençlere vermek istediğimiz girişimci ruhunu iyi yakalamış olan bu genç arkadaşımız, kısa sürede Silikon Vadisi'nde kendisine iş bularak, Türk gençlerinin ne denli girişimci ve başarılı olduğunu kanıtlamıştır” dedi. Uluslararası Antalya Üniversitesi'nin konuk ettiği Selim Önal'ın ABD'de elde ettiği tecrübelerden işadamlarının da yararlanmasını istediklerini söyleyen Eroğlu, UAÜ yöneticilerine de teşekkür etti.

Ayrıca UAÜ Sürekli Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Hasan Selman Çavuş da, Uluslararası Antalya Üniversitesi olarak, dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Google şirketinin temsilcilerini Antalya’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Çavuş, yapılan güzel organizasyondan dolayı ANSİAD yönetimine teşekkür etti ve şunları söyledi:

“Bu ziyaret bir yönüyle, UAÜ öğrencilerinin Google şirketine iş başvurusu yaptıklarında karşılarına neler çıkacağını görmelerini sağladı. Dijital dünya çok hızlı gelişiyor ve değişiyor, yarın bu alanlarda çalışacak öğrencilerimizin bugüne göre değil yarına göre kendilerini yetiştirmeleri gerekiyor. Öğrencilerimizin dünyada bu alanlarda söz sahibi şirketlerde çalışabilmeleri için sahip olmaları gereken özellikleri görmelerini ve şimdiden bu hedeflere ulaşacak şekilde çalışmalarını, kariyerlerini planlamalarını sağlama adına çok verimli bir çalışma oldu. Bu programda da dünya sıralamasında ilkler arasındaki bir şirketin başarı öyküsünü gerçekleştirmesinde etkin faktörler olan şirket kültürü, çalışma stratejileri, takım çalışmaları ve çalışma ortamları hakkında bilgi edinmemizi sağlaması ve bizlere bir ufuk turu yaptırması güzel oldu.

Silikon Vadisi Gezisi

Uluslararası Antalya Üniversitesi olarak 2014 yılı Ağustos ayında Genç Liderler Akademisi tarafından Silikon Vadisi gezisi yaptıklarını söyleyen UAU Sürekli Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Hasan Selman Çavuş, önümüzdeki Mayıs ayında da Google, Facebook, Twitter gibi şirketleri ziyaret etme odaklı yeni bir geziyi iş dünyasına yönelik planladıklarını söyledi. Bu gezi ile dünyanın teknoloji devi olan bu şirketlerde incelemelerde bulunacaklarını kaydeden Çavuş, bu vesileyle ANSİAD üyelerine de şimdiden duyurmak istediğini söyledi.

Selim Önal Kimdir?

2008 yılında Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Bilimi Anadal, Matematik Yandal programlarından mezun oldu. Aynı yıl Brown Üniversitesi Bilgisayar Bilimi Departmanında İşlemsel Biyoloji alanında doktora yapmaya başladı. 2010 yılında doktora programından ayrılarak, Master derecesi ile mezun oldu ve Oracle'da Fusion Applications'da çalışmaya başladı. 2011 Temmuz ayında Oracle'dan ayrıldı ve o tarihten beri Google'da, Arama Motorunda (Google Search Engine) yönetici pozisyonunda çalışmaktadır. Selim Önal henüz 29 yaşında.