GELECEĞİ KADIN GİRİŞİMCİLER YARATACAK


ANSİAD 12. Girişimcilik Haftasının son panelinde kadın girişimciler konuştu:

“GELECEĞİ KADIN GİRİŞİMCİLER YARATACAK”

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ANSİAD) bölgedeki dört üniversite ve diğer partnerlerle birlikte düzenlediği ANSİAD 12. Girişimcilik Haftası etkinliklerinin 3.ncü gününde düzenlenen “Kadın Girişimciliği ile Geleceği Yaratmak” konulu panelde, konuşan, 2014 yılının Kadın Girişimcisi seçilen işkadını Göknur Atalay, “Kadın olmak, bir de kadın girişimci olmak çok keyifli” dedi. Coca-Cola İçecek Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Elif Sezgin de genç girişimcilere tavsiyelerde bulunarak, “İşinizde tutkulu olun, ne istediğinizi bilerek peşinden koşun, dürüst ve adil olun, işinizi severek yapın” dedi.

Akdeniz Üniversitesi, İİBF Konferans Salonunda oturum başkanlığını ANSİAD Üyesi ANKE Asansör Şirketi Genel Müdürü İşletmeci Canan Gürkan'ın yaptığı panele 2014 yılının Kadın Girişimcisi GY Mühendislik AŞ'nin sahibi, Fizik Mühendisi Göknur Atalay ile Coca-Cola İçecek Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Elif Sezgin konuşmacı olarak katıldı.

İlk konuşmayı yapan Göknur Atalay, yaşam öyküsünü anlatarak, “Kadın olmayı girişimcilikle bağdaştırmayı biraz geç öğrendik. Kadın olmak, hele kadın girişimci olmak çok keyifli” dedi. 30 Yıldır enerji sektöründe çalıştığını, Fizik Mühendisi olmasına rağmen hep tiyatrocu olmayı heves ettiğini söyleyen ödüllü kadın girişimci Göknur Atalay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ODTÜ'den Cuma günü mezun oldum, pazartesi işe başladım. Şimdilerde gençler, biliyorum çok iş arıyorsunuz. 20 Yıl aynı şirkette çalıştım ve sonunda kendi işimi kurmaya karar verdim. İş kurarken her şeyiniz tam olsa bile şans faktörünün çok önemi var, ben şanslıydım. Kısa zamanda Yatağan, Afşin, Atatürk ve Keban barajlarında işler yaptık. Şimdi rüzgar ve güneş enerjisi üretiyoruz. Çok mutluyum çünkü; 70-80 mühendisin çalıştığı şirketin sahibiyim”

Ödülün öyküsü

Bir banka ile derginin düzenlediği Yılın Girişimci kadın yarışmasına binlerce katılım olduğunu söyleyen Atalay, kendisine büyük heyecan veren o günleri de şöyle anlattı.

“Ben de bir CV gönderdim. Kademeli olarak katılımcıları elediler. İlk 30'a girdim çağırdılar. İlk 16'ya girdim çekim yapacaklarını söylediler. İlk 4'e girdim ödül törenine çağırdılar. Büyük heyecan içinde sonuçların açıklanmasını bekliyoruz. Seçilememe ihtimaline karşı kimseye söylemeden eşim ve çocuklarımla gittim. Adım açıklandığında inanın o an ruhumu teslim ettim. Herkes alkışlıyor, ben ağlıyorum. Şunu anladım ki her insanın alkışlanmaya ihtiyacı var. Ve para her zaman kazanılır. Alkışlanmak para ile pulla mümkün değil”

Elif Sezgin

ODTÜ mezunu olan Elif Sezgin, okul bittikten sonra iş için 50 ayrı şirkete başvurduğunu ve 3 ay kadar iş bulamayınca paniğe kapıldığını belirterek, “Pek seçici değildim ama 3 ay sonra Yapı Kredi Bankası'nda iş buldum. 19 Yıldır çalışıyorum 6 iş değiştirdim” dedi. İş değişikliğinin bazen eleştirildiğini dile getiren Sezgin, “Sahibi de olsanız, çalışan da olsanız bir hedefinizin olması lazım. Aradığınızı bulamadığınızda aramaya devam edin. Hedefi iyi belirlemek, peşinden koşmak başarı için kilit faktörler. O yüzden işinizde tutkulu olun, ne istediğinizi bilerek peşinden koşun, dürüst ve adil olun, işinizi severek yapın” dedi.

Aynı süreçte ekonomik krizlerin yaşandığı banka tecrübesinin ardından 2002 yılında ilaç sektörüne geçen Elif Sezgin, işyerlerinde o dönemde yönetici pozisyonunda genelde erkeklerin hakim olduğunu dile getirerek, bu durumu da şöyle değerlendirdi:

“Bu nedenle erkek yöneticinin, bayan çalışana desteği çok önemli. Bu cinsiyet ötesinde birşey. Profesyonel düşünen erkek yöneticiden söz ediyorum. İlaç sektöründe yabancı bir genel müdürle çalışma imkanı buldum. Kariyerimi değiştiren kişi oldu. Ben İnsan Kaynaklarında çalışıyorum, bana 'Yaptığın işi iyi bilmelisin' dedi ve satış departmanında bir süre çalışmamı tavsiye etti. Bu konularda ön yargılı olmamak lazım. 10 Yılık İK tecrübesinin ardından sıfırdan satışta çalışmaktan çekinmedim ve geçtim. Orada çalıştığım bir yılın sonunda bana İngiltere'de 21 ülkenin sorumluluğunu kapsayan yöneticilik görevi verildi. Belki bu görevi kabul ederek cesur bir karar verdim, gidiş o gidiş 4 yıl bu görevde kaldım. Ardından Dubai'de 12 ülkenin sorumluluğuna atandım. 2010 Yılında da ülkemi özledim ve Coca-Cola İçecek Şirketinde İnsan Kaynakları Direktörü olarak işe başladım. Ekibimde 100 kişi var, insan kaynakları dışında iş güvenliği, iş sağlığı konularında da çalışıyoruz”

Konuşmasının son bölümünde Coca-Cola'nın formülünün ne olduğu sorusu ile karşılaştığını söyleyen Elif Sezgin, “Şimdi formülümüzü açıklıyorum. Coca-Cola içeceğin formülü çalışanları. Çalışanların farklı gözlükleri, farklı kişilikleri, farklı sevgileri, her şeyi Coca-Cola'ya lezzetini veriyor” dedi.

Soru cevap bölümünde öğrencilerin sorularını yanıtlayan konuşmacılar sırlarının ne olduğu sorusuna, Göknur Atalay, “Benim sırrım kadın olmak ve sabır” derken, Elif Sezgin ise “Tutkulu olmak ve ne istediğini bilmek” olarak özetledi.

Öğrencilerin sorularını da cevaplandıran konuşmacılara, toplantının sonunda ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu ve Oturum Başkanı Canan Gürkan tarafından günün anısına plaket verildi.