ANSİAD'DAN YENİGÜN AİLESİNE 100. YIL TAKTİR PLAKETİ


1914 yılında küçük bir atölyede başlayan lezzet yolculuğunu adı: Yenigün Reçelleri

ANSİAD'DAN YENİGÜN AİLESİNE 100. YIL TAKTİR PLAKETİ

ALPAGOT:  BAŞARININ SIRRI İŞİMİZİ 100 YILDIR AŞKLA YAPIYORUZ”

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin 19. olağan toplantısında , “1914 yılında küçük bir atölyede başlayan Lezzet yolculuğunun adı Yenigün Reçelleri” sloganı ile 100. yaşını kutlayan Yenigün Reçellerinin sahibi, ANSİAD üyesi Mahmut Alpagot ile ailesine ANSİAD tarafından “100.Yıl Taktir Plaketi” verildi. 3 Neslin bir araya geldiği ödül töreninde duygulu anlar yaşandı. Necmi Alpagot, “Başarımızın sırrı işimizi 100 yıldır aşkla yapıyoruz” dedi.

Üç neslin bir arada katıldığı törende dede Necmettin Alpagot, baba Mahmut Ruhi Alpagot ve torun Necmi Alpagot ile eşleri ANSİAD üyeleri tarafından ayakta alkışlandı. Bir süre önce bir beyin ameliyatı geçiren Antalya Yenigün A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ruhi Alpagot, kürsüye gelerek, “Üyesi olmaktan gurur duyduğum ANSİAD’ın toplantısına hoş geldiniz” dedi. Büyük oğlu Necmi Alpagot mikrofonu alarak, “Aslında hep babam konuşur. Yakın bir zamanda beyin ameliyatı geçirdiği için zorlanıyor, O'nun ve ailemizin adına ben konuşacağım” dedi.

Necmi Alpagot, sözlerine, “Sayın ANSİAD Başkanı, Yönetim Kurulu ve değerli üyeleri. Babamız Mahmut Alpagot'u ve şirketimizi bu ödülü vererek gururlandırdınız. Teşekkür ederiz” diye başlayarak şöyle devam etti:

“Türkiye'de 100 yılı aşkın aynı sektörde aktif olarak hizmet veren şirket sayısı çok az. Yenigün Gıda olarak 100 yaşımızı kutlamaktan ve Türkiye'nin sayılı markaları arasında yer almaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bu gururu bizlere yaşattığınız için teşekkür ederiz. 1914 Yılında büyük dedemiz Mahmut Yağcılar'ın kurduğu Yenigün Gıda'nın lezzet yolculuğu Kalekapısı'nda küçük bir atölyede tahin, helva ve akide şekeri imalatı ile başladı. 1996 Yılında İngiltere'ye ilk ihracatı gerçekleştirdik. Bugün ise 12 bin metrekarelik kapalı tesisimizde 6 milyon 800 kilogram üretim gerçekleştiriyoruz. Başarının sırrı, 4 nesil işimizi aşkla yapıyoruz”

Daha sonra ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, gecenin konuk konuşmacısı Fettah Tamince ile birlikte Antalya  Yenigün Gıda A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ruhi  Alpagot’a 100. yıl taktir plaketini verdi.

Konuk konuşmacı Rixos Hotel's Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince’de, “Girişimcilik Serüveni” konulu sunumuna, çocukluk yıllarından beri bildiği Yenigün reçellerinin 100. yaşını kutlayarak başladı ve “Mahmut Ağabeyimi kutluyorum. Bu gece onların gecesi, ben biraz gevezelik yapacağım” dedi.