TAMİNCE'DEN “TURİSTE OTELDEN BAŞKA NE VERİYORUZ?”


ANSİAD 19 Olağan toplantısına turizmci işadamı Fettah Tamince konuk oldu

TAMİNCE'DEN “TURİSTE OTELDEN BAŞKA NE VERİYORUZ?”

 

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ANSİAD) 19. olağan toplantısına konuk olan turizmci işadamı, Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, turizmde sadece otel satma devrinin sona erdiğini belirterek, sektörde eksiklerimizi tek tek sıraladı ve  “Turiste otelden başka ne veriyoruz? Belek'den veya Kundu'dan arabanızla çıkın, kent merkezine Kaleiçi'ne gitmek isteyin bakalım, bir tek yol gösteren tabela görebilecek misiniz? Misafiriniz geldi, nereye götüreceksiniz? Çeşitlilik yaratmak zorundayız, yoksa sıkıntıya gireriz” dedi. Belek'de 700 dönüm üzerine kurulacak temalı parkın yapımına yakında başlayacaklarını da açıklayan Tamince, işadamlarına iş hayatında mutluluk ve başarının 7 maddeden oluşan reçetesini de açıkladı.

ANSİAD Üyesi Ali Bahar'ın oturum başkanlığı yaptığı toplantıda, önce 1914 yılında küçük bir atölyede başlayan lezzet yolculuğunun adı Yenigün Reçelleri'nin 100. yılı nedeniyle kısa bir tören yapıldı. Üç neslin bir arada katıldığı törende dede Necmettin Alpagot, baba Mahmut Alpagot ve torun Necmi Alpagot ile eşleri ANSİAD üyeleri tarafından ayakta alkışlandı. Konuk konuşmacı Fettah Tamince, ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu ile birlikte kısa bir süre önce beyin ameliyatı geçiren Antalya Yenigün Gıda A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alpagot'a ANSİAD'ın 100. yıl taktir plaketini verdi.

Konuk konuşmacı Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, “Girişimcilik Serüveni” konulu sunumuna, çocukluk yıllarından beri bildiği Yenigün Reçelleri’nin 100. yaşını kutlayarak başladı ve “Mahmut Ağabeyimi kutluyorum. Bu gece onların gecesi, ben biraz gevezelik yapacağım” dedi.

Fettah Tamince ANSİAD'ın 12.Girişimcilik Haftası'nı başarılı bir hizmet olarak gördüğünü belirterek, “Bizim işadamları olarak görevimiz girişimciliği yücelterek, ülkemizi yüksek teknolojiye sahip, müteşebbisi çok ülkeler seviyesine çıkarmaktır. Gençlere bu konuda yol haritası çizerek, yol gösterici olmakta bu topluma borcumuz” dedi.

Türk şirketlerinin ortalama ömrünün 7-8 yıl olduğuna dikkat çeken ve sürdürülebilirlik konusunda, kurumsallaşmayı başaramadığımız için sıkıntılar yaşadığımızı dile getiren Fettah Tamince, şöyle devam etti:

“Bir çocuğun babasının her şeyi iyi bildiğini düşündüğü küçük yaşlardaki durumu gibi, girişimcilik serüveninin başında her şeyi iyi bildiğinizi düşünerek başlıyorsunuz, sorunlarla karşılaşınca hata yaptığınızı anlıyorsunuz. Bu yüzden de ciddi bedeller ödüyorsunuz”

Girişimciliğin tıpkı bir sanatçı gibi Allah tarafından insana bahşedilen büyük bir lütuf olduğuna inandığını söyleyen ve “Allah kimseyi gördüğünden etmesin” temennisinde bulunan Fettah Tamince, iş hayatında mutluluk ve başarının 7 maddeden oluşan sırlarını şöyle açıkladı:

“1. Disiplin: Almanlarla çalışmaya başlayınca iş disiplinimizin yetersiz olduğunu gördüm. Baktım onlar günde 12 saat, biz ise 3 saat verimli çalışıyoruz. İş disiplini olmazsa verimli çalışma da olmaz.

2. İletişim: Sizin kim olduğunuz önemli değil, kiminle iş yapacağınız önemli. İlk kez karşılaştığınız insanlarda iyi intiba bırakmalısınız. Bunu nasıl başaracağımı araştırdım. Hadisler bile var bu konuda, İlk kez iş yapacağımız bir kişi ile buluşmadan önce dua okurum.

3. Finansal disiplin: Şirketin başında siz varsanız, kasanıza da sahip çıkmalısınız. 'Bu işi finansçı yapar' demeyin. Finans disiplinini birazcık gevşetirseniz tokatı yersiniz.

4. Liderlik: Girişimci doğulur, lider olunur. Rahmetli Sabancı, “Ben fabrikalarımda yapılan işlerden hiç anlamam, ama adamdan anlarım” derdi. Gerçekten adamdan anlamak, doğru adamı, doğru yerde ve doğru zamanda çalıştırmak liderliktir. Lider, cesaretlidir, teşebbüs eder, zoru sever.

5. Çalışkanlık: Dünya büyük bir köy. Rekabet etmek çok zorlaştı. Ciddi bir çalışma ve güce sahipsek, rekabet gücüne de sahip oluruz. Sermaye para değildir. Müteşebbis parayı nasıl ve daha ucuza bulabilmek için çalışmalı. Bilançolara eskiden bakmazdım. Bilançoya hakim oldukça, daha başarılı okuyorum, daha ucuz para bulabiliyorum. İlk otel işine başladığımda satın almadan servise kadar her şeyle ilgileniyordum. Baktım ki ben otel müdürlüğü yapıyorum. Oysa benim para ile ilgilenmem lazımdı. Bunu hallettim.  .

6. Pazar riskini öngörmek: Çok başarılı olan Rusya pazarı 5-6 aydır sıkıntılı. İmrenerek baktığımız firmalar sıkıntıda. Hangi işte olursanız olun, sektörel riski, şehir ve ülke risklerini öngörerek hazırlık yapmanız lazım. Ülkeleri ve sektörleri çeşitlendirerek riskleri paylaştırmalıyız.

7. Markalaşmanın avantajları: Türk firmalarının yurt dışında açtığı mağaza sayısı bu yıl 4 bine yükseldi. İtalyanların sadece Japonya'da 3 bin lokantası var. Markalaşmanın avantajını da kullanıyorlar. Bizim de marka teşebbüsümüz var. Markanın getirdiği değeri hissetmeye başladık. Türkiye olarak bu konuda zayıfız. Bizim 1000- 1500 civarında markamız var. Almanya'nın marka sayısı 35 bin, İtalya'nın 50 bin. Bunlar hem müteşebbise, hem ülkelerine değer kazandırıyor”

5 ülkede 10 oteli var

İşadamlarına yurt dışına açılma önerisinde bulunan Fettah Tamince, 5 ülkede 10 oteli ile on binin üzerinde çalışanı olduğunu anlatarak, “Sizler benim arkadaşlarımsınız. Bu kentin ekmeğini yedik. Sizlerle işbirliği yapabiliriz. Referans olabiliriz. Şu anda Rixos olarak Kazakistan'da güzel işlere imza atıyoruz. Her yeri tarıma müsait. 2,4 Milyon metrekarelik çok büyük bir ülke. Başkentleri değişti, 2-3 yılda 18 milyar dolar para harcadılar. Önümüzdeki 2 yılda 12 milyar harcayacaklar. Buyurun gelin. Kazakistan'da kendi bulduğunuz finansla yaptığınız yatırım faaliyete geçtiği gün devlet yatırımın yüzde 30'unu peşin olarak derhal ödüyor” dedi.

Belek'de temalı park

Türkiye'de turizme çeşitlilik getirecek 700 dönümlük temalı park yatırımını Belek Kadriye'de yapacaklarını söyleyen Fettah Tamince, “Sadece otelcilik yaparsak sıkıntıya düşeceğiz. Çeşitlendirmek zorundayız. Belek Kadriye'deki temalı parkımız içinde otel ile birlikte eğlence anlamında her şeyin olacağı bir eser ortaya çıkacak” dedi.

Turiste otelden başka ne veriyoruz?

Konuşmasının bu bölümünde Antalya’ya yılda 14-15 milyon turist geldiğini hatırlatan ve bunun 150 milyon geceleme olduğunu söyleyen Tamince, eleştirilerini şöyle sıraladı:

“Burası turizmin başkenti. Yılbaşı geliyor, bir tek caddenin süslendiğini gördünüz mü? Yılbaşından bize ne, biz müslümanız” diyecekler. Müslümanız ama turizmden de para kazanıyoruz.  Sevgili dostum Menderes'e mesaj vermiş olmayayım ama turiste otelden başka bir şey vermiyoruz. Belek'den veya Kundu'dan arabanızla çıkın. Kent merkezine Kaleiçi'ne gitmek isteyin bakalım, bir tek yol gösteren tabela görebilecek misiniz? Misafiriniz geldi, nereye götüreceksiniz? Kızım geçenlerde pizza istedi, “Hep otele götürüyorsun, otel olmasın” dedi.

Şehre gittik. Lokantada bizden başka hiç masa yoktu. Kızım pizza yedi, çok güzel olduğunu söyledi. Evde annesine tam tersini söylemiş. Yok işte, 5 yıldızlı otellerin dışı maalesef çok kötü”

Turizmi çeşitlendirmek durumunda olduklarını tekrarlayan Tamince, “Otel, otel, otel başka bir şey yapmak aklımıza gelmiyor. Bankaya gidiyoruz, '”Temalı park yapacağız kredi verin” diyoruz. 'Kusura bakma otel yaparsan kredi var' yanıtını alıyoruz” diye konuştu.

Soru - cevap bölümünde toplantıya katılanların sorularını yanıtlayan Fettah Tamince, Müteşebbis Heyet Başkanı olduğu Uluslararası Antalya Üniversitesi'nin adı gibi Antalyalıların olduğunu belirterek, “Orası Vakıf Üniversitesi. Vakıf, kamunun, sizlerin. Bu ilim yuvasına hepimiz birlikte sahip çıkalım. Beni eksik görürseniz uyarın” dedi.

“Bir hedefiniz var mı?” sorusuna “İyi bir baba olmak istiyorum. 4 çocuğum var. Onlara zaman ayıramadım. Elimdeki işleri bitirip şirketleri kurumsallaştırarak halka açmak ve patron olmak istiyorum” şeklinde yanıt verdi.