ANSİAD 12. GİRİŞİMCİLİK HAFTASI BAŞLADI


ANSİAD 12. Girişimcilik Haftası başladı

ANTALYA'NIN 3 T'SİNE EK   “GİRİŞİMCİ ANTALYA”

TÜREL: “GENÇLERE BALIK YEMEYİ DEĞİL, BALIK TUTMAYI ÖĞRETECEĞİZ”

 

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ANSİAD)  Akdeniz Üniversitesi olmak üzere, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Uluslararası Antalya Üniversitesi, KOSGEB Antalya Hizmet Merkezi Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi Girişimcilik ve İş Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi AKGİM, Akdeniz Üniversitesi İş Dünyası ile İş Birliği Uygulama ve Araştırma Merkezi AKİŞMER, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sanayi İşbirliği, Girişimcilik ve İş Geliştirme Araştırma ve Uygulama Merkezi, Akdeniz Üniversitesi Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu, JCI Antalya Şubesi, AIESEC Antalya Şubesi, TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu ve TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu işbirliğiyle gerçekleştirdiği 12. Girişimcilik Haftası Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonundaki açılış töreni ile başladı. Toplantının açılışında konuşan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, Antalya'nın 3T'si ile öne çıktığını hatırlatarak, “Tarım, Ticaret ve Turizme hızla monte olmaya çalışan bir sanayi sektörümüz var. Ben bugün bu dört unsura bir de 'G' eklenmesini ve Girişimci Antalya denmesi gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’de, belediyeler; girişimcilere vizyon üreten ve her türlü girişimi destekleyen kurumlar olmalıdır. Girişimcilere yeni fırsatlar sunmak ve bu konuda eğitim vererek, özellikle kadınlarımızın ve gençlerimizin üretime katılmalarını sağlayacağız” dedi.  Başkan Türel, “Balık yemeyi değil, balık tutmayı öğreteceğiz” diye konuştu.

Antalya Vali Vekili Turan Eren, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Akdeniz
Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr Ramazan Çetinkaya,  Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak,  KOSGEB Antalya Hizmet Merkezi Müdürü Kazım Akgün, ANSİAD üyeleri ve öğrencilerin katıldığı açılış toplantısını bir konuşma ile açan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu,  girişimci adayı gençlere seslenerek, “Artık Türkiye' yi aşın. Aklınıza  ve vicdanınıza kulak verin. Yüksek teknolojiyi kullanarak artı değer üretmeyi düşünün. Çalışarak, çok çalışarak alın teriyle kazanmaktan şaşmayın. Girişimcilik de budur. Girişimcilik uyanıklık, kurnazlık ve taklitçilik değildir. Lider beklemeyin, lider sizsiniz” dedi.

Antalya'nın 3T'si ile öne çıktığını hatırlatan Eroğlu, Tarım, Ticaret ve Turizme hızla monte olmaya çalışan bir sanayi sektörümüz var. Ben bugün bu dört unsura bir de 'G' eklenmesini ve Girişimci Antalya denmesi gerektiğine inanıyorum” diye konuştu. Ali Eroğlu 12 yılda onbinlerce gence girişimciliği anlattıklarını da belirterek, şöyle konuştu:

“Türkiye gençliğinin üçte biri girişimci olmayı benimsemiş durumda. Küresel girişimcilik endeksi sıralamasında Türkiye 25. sıraya yükseldi. Yıllardır konuşmamıza rağmen risk sermayesi yeterince gelişmedi. Girişimci ağlarımız var, kapalı devre sistemler gibi çalışıyoruz.  Kamu kurumlarında her anlamda şeffaflık, yolsuzluk ve kayıt dışı ile mücadele sonucu girişimciliğin özendirileceği bir yapısal dönüşüm önem arz etmektedir.  Son yapılan Milli Eğitim şurasında girişimcilik, yenilikçilik, rekabetçilik, dijital ve finansal düşünebilme gibi evrensel ihtiyaçlara yönelik ifadelerin olmaması bizleri üzmüştür”

Ali Eroğlu, siyasi uzlaşma kültürünün artmasını da arzu ettiklerini belirterek, “Bir siyasi amaç taşımadığımızı, iktidardaki parti hangisi olursa olsun, destek olmaya hazır olduğumuzu her ortamda dile getiriyoruz” diye konuştu.

Budak, ANSİAD'ı kutladı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak’da konuşmasına, ANSİAD'ı Girişimcilik konusunda kararlı, ısrarlı ve inatçı tavrı nedeniyle kutlayarak başladı. Budak,  Türkiye'nin TUİK rakamlarına göre işyeri sayısı itibariyle 1 milyon 100 bin’in üzerine bir türlü çıkamadığını belirterek şöyle devam etti:

“Yeni hiç mi şirket kurulmuyor diyeceksiniz, kuruluyor. ATSO'nun 10 bin olan üye sayısı 30 bine ulaşmış. Ancak yeni kurulandan çok kapanan var. Türkiye'de yatırım planlaması ya da yönlendirme yok. Dönerci iyi iş yapıyorsa, hemen yanı başına başka biri dönerci açıyor. Devletin ciddi anlamda yönlendirici olması lazım”

Türkiye'nin bazı ekonomik verilerini dile getiren Çetin Osman Budak, “Kişi başına gelir sıralamasında 185 ülke arasında 65. durumdayız.  İş yapma kolaylığı sıralamasında 198 ülke arasında 55., OECD ülkeleri arasında eğitim sınavlarında 64 ülke arasında 45. sıradayız. Durumumuz kötü. Patent sayılarına baktığımızda 49 ürünle ilgili 417 patentimiz var. ABD'de sadece bir ürünle ilgili 6700 patent var. Danimarka, İsveç, Norveç, Almanya, İngiltere, Fransa ve tabii ki ABD patent sayılarının çokluğu ile dikkat çekiyor. Dünyanın en yaşanabilir şehirleri de bu ülkelerden çıkıyor.  Karamsar olmamıza gerek yok. Türkiye yatırım iklimini geliştirmek mümkün. Bunun dünyada modelleri var, kendimize uyarlamalıyız” dedi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın yapısal sorunların varlığını kabul ettiğini de hatırlatan Budak, Babacan'ın ikinci olarak sanayi yatırımlarının yerini inşaatın almasını eleştirdiğini de söyledi. Her iki konuda da Babacan'a destek verdiklerini söyleyen Çetin Osman Budak, eğitim konusuna da dikkat çekerek, “Kore'de iyi derecede İngilizce bilmeyen gençleri üniversite sınavlarına almıyorlar”  dedi.

AÜ Rektör Vekili Prof. Çetinkaya

Akdeniz Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Prof. Dr. Ramazan Çetinkaya’da ANSİAD'ı 12 yıldır  ara vermeden girişimciliğin gelişip, serpilmesi için verdikleri çaba nedeniyle kutlayarak, ekonomimizle ilgili görüşlerini şöyle açıkladı;

“Türkiye şu anda kişi başına 12 bin dolar milli hasılası ile dünyanın 16. büyük ekonomisi. Hükümetimizin 2023 hedeflerinde ilk 10 ülke arasına girmek var. Bu hedefi başarmak zorundayız. Türkiye'ye bu büyüklük yetmeyecek. Bu başarının elde edilmesi sadece eğitimle mümkün değil. Topyekun olarak çalışmalıyız. İş dünyası önderlerinin, üniversitelerde eğitim gören gençlere rehberlik ederek yol gösterici olacaklarına da inanıyorum”

Türel “Balık yemeyi değil, balık tutmayı öğreteceğiz”

Antalya'da gece başlayarak halen devam eden yağışların bazı semtlerde su baskınlarına neden olduğunu, erken saatlerde mahalleleri gezdiği için toplantıya geciktiğini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, girişimciliğe verdiği destek nedeniyle ANSİAD'ı kutladı. Türel belediye olarak girişimciliğe desteği hizmet anlamında gördüklerini söyleyerek, “Belediyeler; girişimcilere vizyon üreten ve her türlü girişimi destekleyen kurumlar olmalıdır. Girişimcilere yeni fırsatlar sunmak ve bu konuda eğitim vererek, özellikle kadınlarımızın ve gençlerimizin üretime

katılmalarını sağlayacağız. “ dedi.  Başkan Türel, Balık yemeyi değil, balık tutmayı öğreteceğiz” diye konuştu.

“Türkiye'nin taşı toprağı altın” sözüsün gerilerde kaldığını söyleyen Menderes Türel, “Türkiye'nin taşı toprağı değil, insanıdır altın.  Kadınındır, gencidir, girişimcisidir, erkeğidir. Artık kendi gemisini, uydusunu yapan bir gençliğimiz var. Bugün dünyanın dört bir yanından yatırım teklifi alan Hamdi Akın gibi işadamlarımız var. İnşaat sektöründe dünyanın en büyük ikinci ülkesiyiz” dedi. Türel, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünyada sıkıntılar var, Avrupa'da öyle. Rusya'nın durumu ortada. Ortadoğu adeta bir ateş çemberi, Afrika'da farklı değil. Biz de bir zamanlar öyleydik. Gençlerimiz yaşadıklarımızı bilmiyor. Türkiye üzerinde maalesef bir algı operasyonu yürütülüyor. MİT'e karşı kampanya yürütülüyor ve bu karalama kampanyaları önce global medyada başlatılıyor. Bu çok anlamlı. Türkiye'nin geri kalmasını kalkınmamasını istiyorlar. İstikrar yok olsun, yerli ve yabancı müteşebbisler ülkeyi terk etsin istiyorlar. Menderes'e, Özal'a Erbakan'a yaptıklarını tekrarlamak istiyorlar. Algı operasyonunun amacı bu. Ama onlara izin vermeyeceğiz”

Bir ülkede istikrar korunur ve demokrasi gelişirse ekonominin de iyi olacağını ve ülkenin kalkınacağını dile getiren Türel, bunun için hep birlikte ve çok çalışmak gerektiğini sözlerine ekledi.

Vali Vekili Eren

Antalya Vali Vekili Turan Eren de konuşmasında girişimciliğin ülke kalkınmasındaki önemini anlatarak, ANSİAD'a 12 yıldır ara vermeden bu konuda harcadığı çaba nedeniyle teşekkür etti. Eren, 1922-23 yılı verileri ile bugünü karşılaştırdığımızda kalkınma hızının gözle görülebileceğini belirterek, sanayisi dahi olmayan bir ulusun Cumhuriyetin getirdiği dinamizmle bugünlere geldiğini söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından Ali Eroğlu'nun oturum başkanlığını yaptığı toplantıda Akfen Holding & TAV Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın genç girişimcilere bir konferans verdi.