YAZAR SOLİ ÖZEL ANSİAD OLAĞAN TOPLANTISINDA KONUŞTU


ANSİAD'ın olağan toplantısında konuşan Yazar Soli Özel

“ORTADOĞU'DA İMAJIMIZ IŞİD YÜZÜNDEN ZARAR GÖRDÜ”

“TÜRKİYE'YE GELEN 2 MİLYON SURİYELİ GERİ DÖNMEZ”

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ANSİAD) 2014 faaliyet yılı 17. Olağan Toplantısında konuşan Gazete Habertürk Dış Haberler Müdürü & Köşe Yazarı Soli Özel, Ortadoğu'da imajımızın IŞİD yüzünden zarar gördüğünü belirterek “Türkiye için 'IŞİD destekçisi Sünni devlet' deniyor. Biz kabul etmiyoruz ama, IŞİD'ın petrol satışına yardım ettiğimiz söyleniyor. Bırakın IŞİD'ın bozduğu imajı; İHH (İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı) denen bir örgüt var. Para akıyor onlara. Başındaki adam çıkıyor Dışişleri Bakanı gibi konuşuyor. Kimse sesini çıkarmıyor. Bu durum onlara destek verdiğiniz sonucunu çıkarıyor. Kendi imajımızı kendimiz bozuyoruz” dedi. Hükümetin Suriye konusunda yanlış politikası yüzünden faturanın nasıl ödeneceğinin bile belli olmadığını söyleyen Soli Özel, “Siz Türkiye'ye gelen 2 milyon Suriyelinin geri döneceğini mi sanıyorsunuz? Durmadan doğuruyorlar? 35 bin yeni doğumdan bahsediliyor. Bunları ne yapacaksınız? Bilen yok” dedi.

Akra Barut Oteldeki toplantı öncesinde ANSİAD üyesi Ali Bal, firması Altıntar'ın tanıtımını yaptı. Toplantı yönetmeni Aykut Ege de, Aralık ayında ANSİAD öncülüğünde gerçekleştirilecek Girişimcilik Haftası programı hakkında üyeleri bilgilendirerek, ANSİAD'ın meslek gruplarının toplantıları ve çeşitli etkinlikler hakkında bilgi verdi.

Başkanlığını ANSİAD Üyesi Argun Şahin'in yaptığı “Cihan Harbinin İkinci Muhasebesi” konulu bir sunum yapan Soli Özel, sözlerine hükümetin dış politikasını eleştirerek başladı. Yeni bir dünya kurulduğunu söyleyen Özel, “Eski alışkanlıklarımız ve değerlendirmelerimiz yok artık. Yeni dünyada bir Çin var. 2008'de Çin dünyanın en büyüğü oldu, 2009'da en büyük ihracatçısı oldu, Çin bugün dünyanın en büyük ekonomisi” dedi. Sanayi devrimini gerçekleştiren batının 200-250 yıl süren liderliğinin artık sona erdiğini, ABD'nin yine de yabana atılmayacak bir gücü ile varlığını koruyacağını dile getiren Soli Özel, iki büyük ülke ABD ve Çin'in önümüzdeki dönemi belirleyeceğini, tek kutuplu bir dünya düzenine geçileceğini öne sürdü. Rusya'nın tüm zenginliklerine rağmen geleceğin ülkesi olmadığını da dile getirdi. Rusya'nın agresif bir ülke olarak, etrafına çok büyük zararlar verdiği için Avrupa'da artık bittiğini anlattı.

Avrupa'nın ise 25 yıl süren soğuk savaşın ardından ekonomik olarak toparlanma sinyalleri verdiğini, Almanya'nın Avrupa'nın siyasi liderliğini üstlenmesi gerekirken ki buna eski korkuları yüzünden cesaret edemediğini söyleyen Özel, Avrupa'da ırkçılığın ve yabancı düşmanlığının yeniden hortlamaya başladığını anlattı.

Ortadoğu'nun başlangıçta Sünni Arapların, Sünni olmayanlarla, diğerlerine hâkimiyet kurdukları bir düzenle kurulduğunu, ancak daha sonra Şiilerle, Kürtlerin iktidara geldiği bir süreç yaşadığını söyleyen Soli Özel, şöyle devam etti:

“20. yüzyılın en uzun savaşı İran-Irak savaşıdır. 1 milyon kişi öldü. Iraklı Şiiler, İran'a karşı savaştı ve öldüler. Devlete bağlılık şii kimliğinin önüne geçti. Bugünkü Şii-Sünni kavgası ise Suudi Arabistan ile İran'ın jeopolitik bir görüntüsüdür. Dikkat ediniz, ABD Irak'tan çekildikten sonra İran'ın bölge üzerinde etkisi artmıştır. Mısır'da 'ABD düğmeye bastı' dedik ama, öyle olmadığı ardından gelen askeri müdahale ile anlaşıldı. Mısır yeniden ordunun yönetimine geçti. Suriye'de 2011'de 'özgürlük istiyoruz' sloganları ile başlayan gösteriler, beraberinde gelen ve hala devam eden kuraklık sonucu ortaya çıkan sıkıntılar Suriye'yi iç savaşa sürükledi. Ve bizimkiler kalktı, kavganın içine girdiler. Kibirlerinden çıkamıyorlar, debelenip duruyorlar.”

2 milyon Suriyeli geri mi dönecek sanıyorsunuz?

Hükümetin Suriye konusunda yanlış politikası yüzünden faturanın nasıl ödeneceğinin bile belli olmadığını söyleyen Soli Özel, “Siz Türkiye'ye gelen 2 milyon Suriyelinin geri döneceğini mi sanıyorsunuz? Durmadan doğuruyorlar? 35 bin yeni doğumdan bahsediliyor. Bunları ne yapacaksınız? Bilen yok” diye konuştu.

ABD Ortadoğu ve Avrupa ile uğraşmak istemiyor

ABD'nin şimdilerde gözünü Asya'ya diktiğini söyleyen Soli Özel, “ABD Ortadoğu ve Avrupa ile artık uğraşmak istemiyor. 'Benim rakibim Asya'da' diyor ve Asya'yı düşünüyor” dedi.

İran'ın emlak açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biri haline geldiğini dile getiren Özel, “Lanet bir rejim ama tıkır tıkır işliyor” dedi.

Türkiye IŞİD politikası yüzünden başaktör olamadı

IŞİD örgütünün Musul'u almasının ardından ABD başta olmak üzere İran ve Türkiye'nin gafil avlandığını, Türkiye'nin IŞİD politikasının da deşifre olduğuna dikkat çeken Soli Özel, “Türkiye kendini rehin hale getirdi. IŞİD Musul Merkez Bankası'ndaki parayı boşalttı. Her gün sadece Türkiye'ye 1 milyon dolarlık petrol satar hale geldiği söyleniyor. Ve Türkiye Ortadoğu'da başaktör olma fırsatını kendi elleriyle teslim etti” dedi.

Soru ve cevaplar

Bir soru üzerine “ABD'nin kadir-i mutlak olduğuna inanmadığını dile getiren Soli Özel, “ABD'nin müdahale ettiği ülkelere bir bakın. Vietnam'da ne oldu? 1969'dan itibaren ABD'nin körfezdeki bekçisi İran'da Şah devrildi ne oldu? Irak'a girdi, Afganistan'a girdi 1 trilyon dolar harcadı ne oldu? Her şey ABD'den neş'et etmiyor” dedi.

İHH diye bir örgüt var

Bir başka soru üzerine Türkiye'nin imajının IŞİD yüzünden zarar gördüğünü söyleyen Özel, “Türkiye için 'IŞİD destekçisi sünni devlet' deniyor. Biz kabul etmiyoruz ama, IŞİD'ın petrol satışına yardım ettiğimiz söyleniyor. Bırakın IŞİD'ın bozduğu imajı; İHH (İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı) denen bir örgüt var. Para akıyor onlara. Başındaki adam çıkıyor Dışişleri Bakanı gibi konuşuyor. Kimse sesini çıkarmıyor. Bu durum onlara destek verdiğiniz sonucunu çıkarıyor. Kendi imajımızı kendimiz bozuyoruz” diye konuştu.

Ortadoğu'da olup bitenler ve Büyük Ortadoğu Projesi sonrası sınırların değişip değişmeyeceği yönündeki bir soruyu da cevaplandıran Soli Özel, “Sınırlar fiili olarak değişebilir, ama kimse bunu hukuki olarak kabul etmeyecektir. İlk aşamada da sınırların değişmesi düşünülmeyecek. Ancak oralarda Adem-i Merkeziyetçi bir yönetim biçimi seçilecekse, bizde de olacaktır”  dedi.

Başka bir soru üzerine Büyük İsrail Projesinin hayalden öte birşey olmadığını söyleyen Soli Özel, “İsrail'in hedefi bütün Filistin topraklarına sahip olmaktı. Ancak nüfus olarak hep azınlıkta kaldı. İsrail bana göre başarısız oldu. İsrail iki Devletli bir yapılanmayı kabul etmezse daha da zayıflayacak” dedi.

Son olarak Türkiye'nin gelecek politikasının nasıl olması gerektiğini anlatan Soli Özel, sözlerini “Biz 21. Yüzyılda ne halt edeceğimize bakmalıyız. Çin'le ticaret ilişkimiz 44 milyar olmuş. 2 milyarlık satıyoruz, 42 milyarlık alıyoruz. Bizim Pasifik organizasyonunda ne işimiz var? Biz Avrupa ekonomisinin bir parçasıyız, dünyanın değil. Kapasitenizin üzerinde bir oyun oynamaya kalkarsanız çakılırsınız. İyi bir yerde olmak istiyorsak, öncelikle sağlam bir ekonomiye sahip olmamız lazım” diye noktaladı.

Toplantının sonunda ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, konuşmacı Soli Özel'e gecenin anısına, Toplantı Başkanı Argun Şahin'le birlikte bir plaket verdi.