ZORLU HOLDİNG CEO'SU ÖMER YÜNGÜL ANSİAD TOPLANTISINDA KONUŞTU


Zorlu Holding CEO'su Ömer Yüngül, ANSİAD toplantısında konuştu:

“TÜRKİYE'DE KRİZ OLMAZ”

“ORTA GELİR TUZAĞINDAN KURTULMANIN TEK YOLU İNOVASYON”

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ANSİAD) 2014 faaliyet yılı 16. Olağan Toplantısında konuşan Zorlu Holding CEO'su Ömer Yüngül, gelişmiş ülkelerin kalkınma ve refah düzeyine erişmek ve orta gelir tuzağından çıkmak için yapmamız gerekenlerin başında işimizde inovasyona odaklanmak gerektiğini söyledi. Zorlu Holding CEO'su Ömer Yüngül, bir soru üzerine, “Türkiye'de bence kriz olmaz. Büyüme yüzde 2'nin altına düşerse kriz gibi olur” dedi.

Toplantı başlamadan önce 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle hazırlanan “Cumhuriyet” sunumunu, toplantıya katılan işadamları hep birlikte 10. yıl Marşı'nı okuyarak ve ellerinde Türk Bayraklarını sallayarak izledi.

Başkanlığını ANSİAD üyesi işadamı Atıl Pekşen'in yaptığı Akra Barut Otel'deki toplantıya konuk olarak katılan Zorlu Holding'in CEO'su Ömer Yüngül, “Küresel Rekabette Başarının Altın Anahtarı: İnovasyon” konulu bir sunum yaptı. ANSİAD üyelerinin yoğun katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda, Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik yapı ve durumla ilgili değerlendirmeler de yaparak, son bölümde de soruları cevaplandırdı.

Türkiye'nin son 15 yılına bakıldığında çok enteresan bir şekilde büyümesine tanık olduklarını söyleyen Yüngül, bu durumu ekonomistlerin; “2008 yılına kadar hükümet hiç sapmadan Kemal Derviş'in programını uyguladı. 2008'e kadar çok güzel geldik. 2008'de dünyadaki başta ABD ve AB ülkeleri olmak üzere büyükler para basma yarışına girdiler, bu likidite bolluğunda bütün dünya Lale Devri yaşadı. Ta ki ABD'de Mortgage ile başlayan krize kadar. Çıkış da, krizin başladığı ABD ile oldu” şeklinde yorumladıklarını dile getirdi.

Orta gelir tuzağı ve inovasyon

4 yıl kadar öncesi bir İngiltere seyahatinde Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz'la bir araya geldiklerini, sohbete Ali Babacan'ın da katıldığını hatırlatan Ömer Yüngül, “Samimi bir ortam oluştu. Durmuş beye 'durum nasıl?' diye sordum. 'Girdaba girdik” dedi. Orta gelir girdabına… Sonra biraz araştırdım. Yıllık gelir 10-12 bin dolar arasına gelince orta gelir tuzağına girmiş oluyorsunuz. Peki ne yapacağız? Hikayeyi yeniden yazacağız” diye konuştu.  

Yüngül, ekonomistlere göre en büyük cari açığın 2008'de olduğunu da hatırlatarak, “Doğrudan para girişi olduğu zaman cari açık biraz can acıtıyor” dedi ve kurtuluş yolu olarak gördüğü bilgi ve inovasyon konusundaki görüşünü de şöyle dile getirdi:

“Gelişmiş ülkelerin kalkınma ve refah düzeyine erişmek ve orta gelir tuzağından çıkmak için yapmamız gerekenlerin başında işimizde inovasyona odaklanmak geliyor. Geleceğin Türkiye’sinde ekonomik gücümüzün en önemli kalemi teknolojimiz ve yenilikçi fikirlerimiz olacak. Katma değer yaratan, ihracata yönelik her türlü faaliyet Türkiye'nin cari açık sorununa da etkin bir cevap. Artık oyunun adı bilgi ve inovasyon...

Ülkemizde inovasyon açısından büyük bir potansiyel var. Ancak bu potansiyelin doğru bir şekilde kullanılabilmesi çok önemli. Önümüzdeki dönemde hem kamu sektörünün, hem özel sektörün girişimciliğe, Ar-Ge çalışmalarına ve eğitime vereceği destek kritik önem taşıyor.

Zorlu Grubu olarak, ülkemizde sürdürülebilir büyüme ve kalkınmanın yolunun daha verimli çalışmaktan ve inovasyona dayalı, katma değeri yüksek ürünler üreterek küresel rekabet gücünü artırmaktan geçtiğine kuvvetle inanıyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde sürdürüyoruz.

“Avrupa'da durum berbat”

Şu anda İngiltere ve ABD dışında Avrupa'da durumun berbat olduğunu, geriye dönmeyecek krediler açısından bankaların 2008'den daha kötü olduğunu dile getiren Zorlu Holding CEO'su Ömer Yüngül, Almanya'da düşük faiz politikasına rağmen büyümenin yüzde 1'e indiğini de hatırlatarak, “Büyük ülkeler canı yanmaya başlayınca, ipi keser atar. Diğer canı yananları düşünmez. Yoluna devam eder” dedi.

Dünyanın yükselen yıldızı: Hindistan

AB dışındaki ülkelerin durumlarını da değerlendiren Ömer Yüngül, Çin'de inşaat ağırlıklı bir büyümenin yaşandığını, bunun yüzde 60'ını da bankaların finanse ettiğini hatırlatarak, “Çin için yıllık yüzde 5-6'dan daha düşük oranda bir büyüme tehlikeli. Bu nedenle Çin'de de işler iyi değil. Dünyanın şu anda yükselen yıldızı Hindistan. Burnunu yukarı dikmiş ender ülkelerden biri. Rusya'da savaş var. Orada da hayat zor. Paranın şu anda en bol olduğu yer Ortadoğu; kimin eli kimin cebinde belli değil” diye konuştu.

Ne yapalım?

ABD Merkez Bankası'nın artık parayı kısmaya başlayacağını açıklamasının tüm dünyayı olumsuz etkileyeceğini ve faizlerin yükselmesine neden olacağını da hatırlatan Zorlu Holding CEO'su Ömer Yüngül, bu durumun bizim tür gelişmekte olan ülkeler için önemli bir dezavantaj olacağını da belirterek, çıkış yolu olarak önerilerini şöyle anlattı:

“Bizde döviz biraz çıktı mı, işler bozuluyor. Rakamlara bakınca insanın içi kararıyor.  Ancak bu durumu fırsata çevirmek de mümkün. Rusya'nın batı ve ABD ile çatışmasından dolayı başta tarım ve gıda olmak üzere en büyük olma ihtimalimizi iyi değerlendirmeliyiz. Yaşlanan Avrupa'nın parasını çekme ihtimalini, hiç göz ardı etmeyelim. Ortadoğu'da çok büyük para var. Aklımızı iyi kullanmalıyız.”

Türkiye'de 4 büyük firmanın enerji ürettiğini hatırlatan Yüngül, “Bu sayı Almanya'da 950. Bizde herkes otel yapıyor. Tarıma bakıyorum, traktör satışına bakıyorum küçük traktörler satılıyor, büyük satılmıyor. Piyasa dinamiklerinin göstergeleri 2008'den farklı değil. O yüzden yatırımları akıllı yapmamız lazım. Bu aslında, Antalyalıların yabancısı olduğu bir yaklaşım değil.  Türkiye’nin turizm politika ve stratejileri daha şekillenmemişken, Antalya fuar ve kongre turizmine, yabancı büyük futbol takımlarını çekmeye, kültür turizmini veya golf turizmini geliştirmeye odaklanıyordu. Antalya geleceğin anahtarının inovasyon olduğunu ve bunun sanayinin olduğu kadar, tarımın ve hizmetlerin de konusu olduğunu çok iyi kavramış bir şehrimiz” dedi.

“Bence Türkiye'de kriz olmaz”

Konuşmasının son bölümünde genel ekonomik konulardaki görüşlerini dile getiren Zorlu Holding CEO'su Ömer Yüngül, bir soru üzerine, “Türkiye'de bence kriz olmaz. Büyüme yüzde 2'nin altına düşerse kriz gibi olur” dedi. Dövizde oynamaların olabileceğine de dikkat çeken Yüngül, bunun da tehlikeli boyutta olmayacağını belirterek şöyle devam etti:

“Şimdi üretimin önemi ortaya çıktı. Yerli üretimi desteklemenin gerçeği ortaya çıktı. Cari açık bizi zorlayacak en önemli şey. Bu nedenle sanayi ve üretim politikalarımızın yeniden yazılması lazım. Başarılı olmak için ya farklı işler yapacaksın, ya da yaptığın işi farklı yapacaksın.”

Türkiye doğuya açılan son güvenli liman

Avrupa'da Türkiye'yi bir hap gibi gören bir kesimin olduğunu dile getiren Yüngül, bunların Polonya'yı AB'nin bir üssü yapmak için gittiklerini belirterek, “Hepsi tesislerini Polonya'ya taşıdılar. Şimdi hepsi Türkiye'ye gelmeye çalışıyor. Türkiye Doğu'ya açılan son güvenli liman. KOBİ şeklinde çok yabancı yatırımcının Türkiye'ye ortak olarak geleceğini düşünüyorum. Manisa'ya her yıl 3-4 KOBİ geliyor” dedi.

Türkiye'de yüzde 10'lar civarında işsizlik rakamlarına rağmen işçi bulamamaktan yakınan, toplumda herkesin borçlu olduğu için üç kuruş fazlasını bulunca işini değiştirdiğini söyleyen Ömer Yüngül, bu durumun gelecek için tehlikeli olduğunu dile getirdi. Zorlu Holding'de bir ayda 2 bin işçinin değiştiğini de söyleyen Yüngül, “İşçi sorunu hepimizin ortak derdi. Adam yok, iyi adam yok. Pamuk zamanı pamuk toplamaya, mısır zamanı mısıra gidiyorlar” dedi.

ANSİAD üyelerinin yoğun bir ilgi ile sonuna kadar izlediği gecenin, soru ve cevaplar bölümünün ardından ANSİAD Başkanı Ali Eroğl ile Toplantı Başkanı Atıl Pekşen, Ömer Yüngül'e teşekkür ederek bir plaket verdiler.