ANSİAD'IN KAHVALTILI TOPLANTISININ İLK KONUĞU TÜREL OLDU


ANSİAD'ın kahvaltısına konuk olan Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, demokrasi, özgürlük ve ekonominin güçlenmesini anlattı.

TÜREL, “DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLER GÜÇLÜ İSE EKONOMİ DE GÜÇLÜDÜR”

ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, dünyayı tehdit eden Uyuşturucu Belasına dikkat çekerek, iş dünyası olarak mücadeleye hazır olduklarını söyledi.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ANSİAD) ilkini düzenlediği ve yerel yöneticilerle buluşmayı hedefleyen kahvaltılı toplantısına konuk olan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, işadamlarına demokrasi, özgürlük ve ekonominin güçlenmesi konusunda görüşlerini anlattı. Türel, “Demokrasi ve özgürlüklerin güçlü olduğu ülkelerde ekonomiler de güçlüdür. Biz hep birlikte bunu başarmalıyız” dedi. Türel, kendisinin Antalya için bir şans olduğunu da belirterek, “İyi ki Bütünşehir Yasası çıkmış, kendime de bir pay çıkarayım, iyi ki Menderes Türel seçilmiş. Yoksa bu şehri pislik götürecekmiş” dedi. Toplantıda konuşan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu da, bütün dünyayı ve gençliği tehdit eden uyuşturucu konusuna dikkat çekerek, mücadelede var olduklarını söyledi.

ANSİAD üyelerinin büyük ilgi gösterdiği toplantıyı bir konuşma ile açan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, ilkini düzenledikleri ve yerel yöneticiler, yerel sorunların tartışılacağı toplantının kent için yararına inandıklarını belirterek, ilk konuk Türel'in kente yararlı her türlü projesinin yanında olduklarını ifade etti. 

Başkan Menderes Türel, Eroğlu sayesinde tarihe de geçtiğini belirterek, “ANSİAD'ın ilk kahvaltılı toplantısının ilk yerel konuğu olduk. Bundan büyük bir memnuniyet duyduğumu söylemeliyim. Antalya denilince o kadar konuşulacak şey var ki; cazibesi ve sayılamayacak kadar zenginliği olan bu şehre ne yapılırsa hakkıdır. Herkesin arzusu bu güzellikler içinde yaşamak” dedi.

Toplantının önemini dile getiren Türel, şöyle devam etti:

“Bugün temel meseleler üzerine sohbet edeceğiz. Ben de sizlerin fikirlerinden ve görüşlerinizden yararlanacağım. Şu anda 3-5 milyarlık bir masada oturuyoruz. Antalya ekonomisine 3-5 milyar dolarlık katkı sağlayan insanlarla, işadamı arkadaşlarımızla bir arada olmak mutluluk verici.”

Son zamanlarda siyasi taassubun ve beraberinde getirdiği ayrışma ve bölünme duygularının derinleştiğine dikkat çeken Türel, “Bu konu demokrasimizin sağlıklı gelişmesi yönünde de en büyük engellerden biri. Türkiye ekonomik olarak sıkıntılar yaşarken. Yabancıların Türkiye'ye bakışı ile, 10 yılda yaşanan gelişmelerden sonra bakışları değişti. Şimdi bize, 'Bu işi nasıl başardınız' diye soruyorlar. Bunu yurt dışına çıktığınızda çok daha iyi görüyorsunuz. Biz kendimizi dünyaya anlatmışız ama ülkenin halini keşke 77 milyona da hissettirebilsek. Eksiklerimiz yok mu, var. Aksi halde yöneticilere ihtiyaç olmazdı. Adım attığınız her yeni adım ve çözüm, yeni bir sorunu beraberinde getirir.”

Ekonomisi güçlü ülkelerde demokrasinin ve özgürlüklerin de güçlü olduğunu söyleyen Türel şöyle devam etti:

“Meseleyi çapraşık anlatmaya hiç gerek yok. Özetle ve pratikten gitmek gerekir. Demokrasi ve özgürlüklerin güçlü olduğu ülkelerde ekonomiler de güçlü. Biz hep birlikte bunu başarmalıyız. Hala vesayet demokrasisinden kurtuluyoruz diye mutluluktan çığlıklar atıyoruz. Düne kadar 'Millet bilmez, biz biliriz' dediler. Oysa biz büyük Atatürk'ün 'Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir' söylemini şiar edindik. Çünkü bu millet Atatürk'ün anlayışındaki demokrasiyi hak ediyor. Vesayet rejiminin 'Bu millet bilmez' anlayışının da demokrasi ile bağdaşmadığına inanıyoruz. AK Parti iktidarı döneminde vesayetten kurtuluş yönünde çok önemli adımlar atılmıştır.”

Siyasi kamplaşma ve ayrışımın sona erdirilmesinin, seçenlerle seçilenler arasındaki diyalogla mümkün olduğunu dile getiren Menderes Türel, “Seçenler kendisinin oy vermediği kişilerin seçilmesine saygı göstermeli, o'nu kabullenmelidir. Seçilenler ise kendilerine oy veren ya da vermeyen herkesin seçilmişi olmalıdır. Bu konuda işadamlarımız realisttir. Reel ekonomi ile uğraşır, reel durumları değerlendirir. 10 Sene öncesine dönüp baktığınızda şirketlerinizdeki değişimin ve gelişmenin muhasebesini yapın.  Bu işler kolaylıkla olmuyor.  Hizmet etmek dünyanın en zor işidir. Ülkemizin gelmiş olduğu noktaların işadamlarımız tarafından en iyi şekilde değerlendirileceği ve tartışılacağına inanıyorum” diye konuştu. 

Türel, “Ülkede huzur yoksa, demokrasi, kuralları ile işlemiyorsa, o ülkede işadamı olmanın da bir anlamı yoktur” diyerek bir anısını anlatan Türel, şöyle devam etti:

“ Bir zamanlar Suriye'nin Şam büyükelçisi yurt dışındaki eğitim dönemimizde arkadaşımdı. Aynı evi paylaştık. Daveti üzerine Şam'a gittik. İşadamları ile tanıştırdı. Fabrikalarını devasa tesislerini gezdik. Saraylarda yaşıyorlardı. Şimdi bu insanlardan ikisi Gaziantep'teki kampta çadırlarda kalıyorlar. Var olan değerlerimizin kıymetini maalesef kaybettiğimizde anlıyoruz. Yaşarken değer bilmiyoruz.”

Antalya ve yerel sorunlar

Antalya'nın gelişimi için istikrarın şart olduğunu söyleyen Türel, “Bugün hepiniz yatırımlar yapıyorsunuz. Ekonomi yatırımla zenginleşir, yatırım istihdamı da getirir. Yatırımdan sonra ekonomik kalkınma için finans yönetimi de önemlidir. Finans yönetimi alfabenin 'A'sıdır. 

4 bin personel bıraktım, 5 yıl sonra 9 bin personel buldum. Bu gemi bu yükü taşıyamaz. Bu yüzden son beş yıl Büyükşehir Belediyesi yatırım fakiri olmuş. İhtiyaç fazlası personele 5 yılda ödenen para 470 milyon lira. Bu para ile Antalya yıkılır yeniden yapılırdı. Bu para ile yeni istihdam yaratacak yatırımlarla bir taşla iki kuş vurulurdu. Yarım katrilyonluk yatırım yapsaydınız 4 bin değil belki 15-20 bin insana istihdam yaratırdınız.

Antalya'nın ekonomik büyümesi için yatırımcının önünün açılmasını yerel yönetim olarak önemsiyoruz. Belediye olarak Antalya'nın en büyük yatırımcılarından biriyiz.

Gerçekçi bir bütçe yapmaya çalışıyoruz. Geçen yılın bütçesi 850 milyon liraydı, ama gerçekleşmedi. Kağıt üzerinde bütçe yerine ayakları yere basan ve yatırıma ağırlık veren bütçe yapma konusunda da kararlıyız. Biz bu dönemde bütçeyi bütünşehir olmamıza, nüfusun katlamasına rağmen 800 milyonla bağlayacağız. Ama bunun yüzde 30'unu yatırıma ayıracağız. 

Mazeret belediyeciliği yapmak istemiyoruz. Çözüm için geldik. Belediye başkanlığı çözüm makamıdır, mazeret makamı değil. Belediyenin borcu varmış. Aday olmasaydın o zaman. Biz 700 milyon lira borçla bıraktığımız belediyenin borcunun 2 katrilyona çıktığını bilerek bu göreve talip olduk.”

Şehirler büyüdükçe, belediyeler ve sorunların büyüdüğünü söyleyen Türel “Daha önce adımız Büyükşehirdi ama, sadece merkezdeki ilçelerin merkez ilçe belediyesi gibiydik. Asıl bu bütünşehir yasası ile Büyükşehir olduk. İlçelerimizin durumu içler acısı. Sorunlarını çözmek için kaynak yaratmak zorundayız. Beldibi, Serik, Kumköy, Manavgat, Alanya'da yapılmış tesislerin çalıştırılması bile imkansız hale gelmiş. Belediyelerin arıtma tesislerine bile gücü yetmiyor. Tüm arıtmalar dolmuş taşıyor, nereye, denize... Sezon içinde olduğumuz için bu sorunları kriz yönetimi ile ve geçici tedbirlerle çözmeye çalıştık. Sezon bitince kolları sıvadık. 50 milyonluk bir yatırımla sezon öncesine kadar hepsini bitireceğiz” dedi.

İyi ki Menderes Türel seçilmiş

Belediyeciliğin insanların yaşamını kolaylaştıran hizmet sanatı olduğunu anlatan ve bunu yapmaya çalıştıklarını dile getiren Türel, “Bu Bütünşehir Yasası çıkmasaymış, biraz da kendime pay çıkarayım Menderes Türel seçilmeseymiş buraları pislik götürecekmiş” dedi. Türel sözlerini şöyle sürdürdü:

“Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün yapmak istediği, kentin ulaşımını kolaylaştıracak kavşaklara izin vermeyen bir Büyükşehir Belediyesi vardı. Gelir gelmez projelerin önünü açtık. Antalya beş yıl vakit kaybetti. O yüzden de iyi ki Menderes Türel seçilmiş diyorum.”

Batı çevre yolu

Batı çevre yolunun iki belediyenin imar planını yapamaması yüzden beş sene yapılamadığını söyleyen Türel, “Kamulaştırmanın çözüm olamayacağını ANSİAD'ın bir toplantısında da söylemiştik. Dediğim çıktı. Batı çevre yolu inşaatı planlama yapılarak yeniden başladı. Konyaaltı bölümü turizm sezonu başlamadan tamamlanacak, hiç değilse ağır araçların şehre girişi yeni sezonda önlenmiş olacak. Batı çevre yolunun tamamı 2015 sonuna kadar tamamlanacak” dedi.

Soru cevap bölümünde de Başkan Ali Eroğlu, demokratikleşmenin önemi konusunda Başkan Türel'in söylediklerinin sonuna kadar arkasında olduklarını ifade ederek, yeni Anayasa'nın çıkarılması, demokratikleşme ve ekonomik kalkınma çabaları konularında da her türlü işbirliğine hazır olduklarına dikkat çekti. Eroğlu, Batı Çevre Yolu ve raylı sistemin Aksu'ya kadar uzatılmasının iş dünyası olarak arzu ettikleri bir gelişme olduğunu da belirterek teşekkür etti. 

Bir soru üzerine Expo ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi veren Türel, Expo için Büyükşehir Belediyesi, olarak üzerlerine düşen her türlü görevi yerine getireceklerini, bakanlık tarafından yapılması gereken işleri de hızlandıracaklarını dile getirdi. Türel, limanın yetersizliği konusundaki bir soruya da, “Evet yetersiz. Lara bölgesinde bir Kurvaziyer liman planlıyoruz. Ayrıca biri Boğaçayı projesi kapsamında, diğeri de Aksu-Kopak çayı bağlantılı iki de yat limanı yapılacak” dedi. Limana planda yer alan demiryolu güzergâhının, yapılamaz hale geldiği için değiştirildiğini söyleyen Türel, planlamaya göre hızlı trenin 2023 yılında geleceğini de hatırlatarak, “Torosların öbür yakasından kendini Antalyalı hisseden bir Başbakanımız, Torosların bu yakasından da bir Dışişleri Bakanımız var. Bu zaman geriye çekilecektir, buna inanıyorum” diye konuştu. Menderes Türel, “hizmetin haseti olmaz” diye devam ettiği sözlerini, “Nifaktan uzak bir Antalya bilincini ortaya koyarsak bu dönem Antalya'nın tarihine altın harflerle  geçecek” diye tamamladı.

Toplantının kapanış konuşmasını yapan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, dünya şehri, cennet şehir Antalya'da iyi yaşanan bir şehrin enstrümanlarının masaya yatırıldığı, çok verimli bir toplantı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek, uyuşturucu konusuna dikkat çekip şunları söyledi:

“Önümüzde çok büyük bir tehlike var. Bu sadece Antalya'nın ya da Türkiye'nin değil tüm dünyanın sorunu. Uyuşturucu sorunu. Bu konuda hükümetimizin çözüme yönelik çalışmaları var.  Antalya'da oluşturulacak uyuşturucu ile mücadele konusundaki bir platformda ANSİAD olarak yer almak isteriz.”

Başkan Türel de, Eroğlu'nun bu konuşması üzerine ANSİAD'ın sosyal projelerde yer aldığını hatırlatarak, “Bu konuda yapacakları bir projenin neferi olarak çalışmaya hazırım” diye konuştu.

Toplantının sonunda ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu günün anısına Başkan Türel’e plaket sundu.