ANSİAD ESKİ BAŞKANLARINDAN GÜNGÖR PEKŞEN ÖLÜMÜNÜN 4. YILINDA ANILDI


ANSİAD ESKİ BAŞKANLARINDAN GÜNGÖR PEKŞEN ÖLÜMÜNÜN 4. YILINDA ANILDI

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ANSİAD) kurucularından ve 1999-2000 yıllarında başkanlık, 2009-2010 döneminde de Yüksek Danışma Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüten,  Güngör Pekşen, ölümünün 4. yılında düzenlenen törenle anıldı.

30 Yıl önce kurduğu OSB'deki Levent Kimya tesislerinin bahçesinde ruhuna mevlüt okutularak başlatılan anma törenine eşi, kardeşi, çocukları ve gelinleri ile ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu, ANSİAD üyesi işadamları, dostları ve her zaman birlikte çalışmakla övündüğü fabrika çalışanları katıldı.

Mevlüt'ün ardından bir konuşma yapan büyük oğlu Atıl Pekşen, Levent Kimya bayrağını, babasının bıraktığı yerden hep birlikte, aile olarak taşımaya çalıştıklarını belirterek, tedavi için birlikte gittikleri ABD anılarını anlattı. Pekşen, “Amerika'da 6 ay birlikte yaşadık. Herşey çok farklıydı. Gerçek bir baba-oğul gibi yaşadık. Çünkü iş hayatında disiplinliydi ve kuralları vardı” dedi. Atıl Pekşen, elde edilen her başarının arkasında Güngör Pekşen'in ilkeleri ve öğretilerinin yer aldığını da söyledi ve “Sana layık olmaya çalışıyoruz baba. Rahat uyu” dedi.

ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu da anı defterine, Antalya iş hayatının en  önemli isimlerinden biri olan Güngör Pekşen'in yerinin; aradan geçen yıllara rağmen doldurulamadığını belirterek, “Güngör Pekşen her sohbetinde iş hayatındaki dönüm noktasının ANSİAD’la tanışması olduğunu, gerçek kimliğini ANSİAD’a borçlu olduğunu söylerdi. Hiçbir zaman doğru yoldan ayrılmamaları, yenilme, yorulma, yılma kelimelerini unutmaları ve hayatta her şeye hazırlıklı olmaları konusunda gençlere öğüt verirdi” şeklinde yazdı.

GÜNGÖR PEKŞEN’İN ÖZGEÇMİŞİ

1948 Yılında Ankara’da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamladıktan sonra Galatasaray Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’nden Kimya Mühendisi olarak mezun olmuştur. 1972 - 1980 yılları arasında Antalya Yağ Sanayi’de mühendislik ve müdürlük yapmıştır. 1979 Yılında kurduğu Levent Kimya San. Tic. A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmüştür.

1999 - 2000 Döneminde ANSİAD (Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanlığı, yine 1999 - 2000 yılları arasında Lara Lions Kulübü Yönetim Kurulu Başkanlığı, Şubat 2001 – Mayıs 2003 yılları arasında ANTEV (Antalya Eğitim ve Araştırma Vakfı) Mütevelli Heyet Başkanlığı ve Haziran 1995 – Şubat 1999 yılları arasında da ANTKALDER (Antalya Kalite Derneği) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan aldığı ödüllerin yanında, 1995 yılında Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Özel ödülü, Lara Lions Kulübü’nün Üstün Başarı ve Hizmet Ödülleri ile 1996 yılında ANSİAD Yılın Başarılı İşadamı Ödülüne layık görülmüştür.

Pekşen son döneminde; Güçbirliği Holding yönetim kurulu üyeliği, Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Danışma Kurulu üyeliği, Antalya Hukuk Fakültesini Geliştirme Derneği yönetim kurulu üyeliği, Antalya Organize Sanayici ve İş Adamları Derneği üyeliği görevlerini de yapmıştır.